31 Gün 31 Farklı Tasarım – 20. Gün: Ebrulu Ojeler

Gavurların water marble dedikleri şeyi ebru olarak çevirmeyi uygun gördüm. Bunu ilk defa bir kaç ay önce görmüş ve çok beğenmiştim. Bir kere denemiştim tek parmağıma ama olmayınca vazgeçtim. Aslında yapması kolay ama tutorialları iyi izlemek gerekiyor. En önemli kısım parmağı suya sokup çıkarma kısmı. Ben başlarda onu yanlış yaptığımı farkettim. Fotoğraflardan sonra ayrıntılarıyla anlatacağım.

Önce oda sıcaklığında bir bardak suyu hazırlayın. Daha sonra tırnaklarınızın etrafını bantlayın (aslında bunu tek tek yapmak daha rahat olur) ve sırasıyla ojeleri hızlı bir şekilde suya damlatın. Ben her tırnağım için yukarıdaki ojelerden üç farklı renk kombinasyonu yaptım. Bir damla oje damlattığınızda hemen suda yayıldığını göreceksiniz. Damlaları birbirinin ortalarına damlatın ve şekil yeterli büyüklüğe gelene kadar devam edin.

Yanınızda bir adet kürdan bulunmalı. Ojeleri damlatma işlemi bittikten sonra kürdanla suda oluşan dairelere istediğiniz gibi şekil verebilirsiniz. Daha sonra bantlı parmağınızı suyun içinde dik bir şekilde batırın. Oluşan şeklin hangi tarafınının çıkmasını istiyorsanız tam o noktaya batırabilirsiniz tırnağınızı. Tırnağı sudan çekmeden suda kalan diğer ojeleri yine kürdan yardımıyla sudan çıkarın. Su da hiç oje kalmadığına emin olduktan sonra tırnağınızı sudan çıkarabilirsiniz.

Biraz kuruduğuna emin olduktan sonra (ki bu çok kısa bir zaman) bantları dikkatlice parmaklarınızdan çıkarın. Tırnağınızın etrafında biraz oje kalmış olabilir onu da daha sonra asetonlu bir kulak çubuğu ile temizleyebilirsiniz.

İlk başta da dediğim gibi asıl önemli kısım tırnağı suya sokup çıkarmak. O kısmı doğru yaparsanız sonuçlardan memnun kalırsınız.

Daha kapsamlı tutoriallar için YouTube’tan Water Marble Nail Art Tutorial diye aratabilirsiniz. Karşınıza çıkan her hangi bir video yardımcı olacaktır.

Çok fazla yazı oldu o yüzden hemen kesiyorum. Kendinize iyi bakın efendim. Yarın görüşmek üzere.

Advertisements

1 reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s