Günbatımı

Bugünkü tasarımım günbatımı renklerinde olduğuı için yazımın başlığına bunu uygun gördüm.

Bu benim çok kez denediğim ama beceremediğim bir tasarımdı. Süngerle yapılıyor ve bir çok tutorial izlemiş olmama rağmen nedense daha önce başaramadım düzgün yapmayı. Sonunda dün inat ettim ve gerçtekten kaç kere sildim-tekrar yaptım bilmiyorum…Ama sonuç beni çok memnun etti. Hem çok uğraştığım için, hem sonunda becerebildiğim için hem de renkler çok güzel olduğu için.

Fotoğraflardan sonra yapım ve püf noktaları paylaşacağım.

İlk kat olarak mutlaka beyaz oje sürmek ve yine de diğer renkleri koyu, yoğun kıvamlı, tek kat sürüldüğünde bile kendini gösteren renklerden seçmek gerekiyor.

Beyazı çok düzgün sürmeye gerek yok çünkü nasıl olsa tamamı kapanıyor. İlk kat kuruduktan sonra bir makyaj süngerine (fotoğraftaki gibi bir dokusu olmasına dikkat edin) ojeleri sırayla sürüyoruz. Tırnağın dibine gelecek rengi süngerin ucuna sürmek lazım çünkü süngeri bastırırken o taraf tırnak etinin olduğu yere denk geliyecek şekilde yapılıyor. Tasarımınızı yaparken bu aklınızda bulunsun.

Ojeleri birbirinin biraz üstüne gelecek şekilde sürdükten sonra süngerde kalan falan ojeyi atmak için bir en fazla iki kere bir kağıda bastırıyoruz. Burası önemsiz bir ayrıntı gibi olsada aslında çok önemli. Yoksa renk geçişleri çok sert oluyor ve çok iyi karışmıyor.

Ve son olarak süngeri tırnağınıza bastırıyorsunuz.Bir kere bastırıp çektikten sonra beyazlıklar gözüküyorsa veya renkler birbirine karışmamış gibiyse bir kez daha bastırın. Tam olarak aynı yere bastırıp bastıramamanız hiç önemli değil hatta ben bilerek biraz kaydırdım ki renklerin arasındaki geçiş daha güzel gözüksün diye.

Süngerdeki ojeleri yenilemeden iki tırnak için kullanabilirsiniz aynı yöntemi. Ama ikinci tırnaktan sonra yenilemek gerekir.

Tırnak etleri ve tırnağın etrafı baya bir boyanıyor bu işlem sırasında. Bunları daha sonra silmek mümkün. Ben kurumadan silmenizi tavsiye ediyorum. Bir kulak çubuğu veya ince özel oje fırçası kullanabilirsiniz bunun için. Ben Flormar’ın asetonlu mendillerini tercih ediyorum. Çok pratikler.

Ve son olarak ojelerin kurumasını beklemeden parlatıcı sürüyoruz. Bu da renk geçişlerinin yumuşamasına yardımcı oluyor ve renkler daha parlak gözüküyor tabi ki.

Umarım yeterince anlaşılır ve açık olmuştur anlatımım ve siz de denemek isterseniz benim kadar çok denemek zorunda kalmaz ve zorlanmazsınız 🙂

Şimdilik hoşça kalın, görüşmek üzere 🙂

Advertisements

4 replies

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s