31 Day Nail Art Challenge 2013 // 15. Gün: Watermarble

Çok uzun bir aradan sonra nihayet blog’uma geri dönebildim. Facebook sayfamı takip ediyorsanız taşındığımız için yazılara ara verdiğimi biliyorsunuzdur. Sayfamı takip etmiyorsanız (bence edin!) neden uzun zamandır yazmadığımı öğrenmiş oldunuz 🙂

Lafı daha da uzatmadan günün temasına geçelim: water marble, türkçe meali ebru oje. Suya oje damlatılarak yapılan bir tasarım. Sizler için kendim özel bir anlatım hazırlayamasam da bu linkte bir sürü video var nasıl yapıldığını anlatan.

Videolar ingilizce ve nasıl yapıldığı genel bir şekile anlatılıyor. Dili anlamazsanız bile sadece izlemek de yardımcı oluyor fakat bu videoları yapanlar profesyonel ve bir çok kez watermarble yapmış insanlar olduğu için kolay gözükebilir. Bu yüzden ben de kendi fotoğraflarımdan sonra başarılı bir watermarble yapmak için önemli ipuçlarını paylaşacağım.

20130226-133407.jpg

20130226-144756.jpg

20130226-133429.jpg

Başlamadan önce tüm oje ve kullanacağınız malzemelerin eksiksiz olarak hazır olduğuna emin olun.

Tercihen yeni alınmış ve/veya çok yoğun kıvamlı olmayan ojeler kullanın. Hızlı kuruyan ojeleri kesinlikle kullanmayın. “En iyi şu marka oje ile yapılır” diyemem çünkü gerçektn ojeden ojeye değişiyor. Başlamadan önce bir bardak suda denemeler yapabilirsiniz.

İlk kat rengi olarak beyaz tercih ediliyor genelde ama ten rengi, gümüş, bej, açık pembe ojeler de tercih edilebilir.

Tırnaklarınızın etrafını bantlarken etin hemen dibine yapıştırmayın bantları yoksa tasarımı uygularken tırnağınızın dibinde boşluklar oluşabilir. Tırnaklarınızı tek tek bantlayın, hepsini en baştan bantlarsanız hareketleriniz kısıtlanır.

Oda sıcaklığında, temiz su kullanın.

Damlatmaya başlamadan önce kullanacağınız ojelerin kapaklarını mutlaka açın ve bardağa yakın bir yerde bulundurun.

Küçük bir bardak kullanmayı tercih edin. İlk damlattığınız oje damlasının sona geldiğinizde bardağın kenarlarına değmesi ve oje halkalarının tüm bardak yüzeyini kaplayacak şekilde durması gerekir. Oje halkaları yüzeyi tamamen kaplamıyorsa deseni yaparken zorluk çekebilirsiniz.

Kürdanla ojeye deseni verirken bardağın kenarındaki ilk iki-üç halkayı (yani ilk damlattıklarınız) es geçiniz. Ojeler yüzeyin tamamını kaplayıncaya kadar ilk damlattıklarınız kurumuş olur ve kürdana yapışır, bu da desenin bozulmasına sebep olur.

Bir tırnağı bitirdikten sonra su yüzeyinin tamamen temiz olduğuna emin olun. Eski oje kalıntıları yeni damlatacağınız ojelerin yayılmasını engeller. Suda genelde küçük, görünmeyen oje parçacıkları kalıyor. Bunu engellemek için suya iki damla oje damlatıp tüm su yüzeyini kapmlamasını bekleyin ve kulak çubuğula temizleyin.

Bir tırnağı batırırken yanlışlıkla diğerlerini de batırmadığınıza emin olun.

İlk defa deniyorsanız ve/veya tırnaklarınız kısaysa bir tırnak için iki, en fazla üç renk oje kullanın, fazlasından kaçının.

Çok fazla sabır, tekrar ve deneyim gerektiren bir metod ebrulu oje yapmak. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sevgiyle kalın…

Advertisements

2 replies

    • Kalahari Kiss: Safari, Mahogany Magic: The Hunger Games, Golden Opportunity: operation colour. Ama ben de koleksiyonların tamamı yok maalesef 😦 hepsi de çok güzel !

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s