Holografik ve Metalik Renklerde Kış Tasarımları // Winter Nail Art in Metallic and Holo

Merhabalar efendim / Hello all!

Bugün az oje ve bol süs kullandığım iki adet (biri sağ, biri sol elimde olmak üzere) kış temalı tasarımla karşınızdayım. Yeni aldığım iki ojeyi denemekti buradaki asıl amacım ve çoğu zaman olduğu gibi kafamda ne yapmak istediğime dair kesin bir şey yoktu. O yüzden basit tasarımlar çıktı ortaya ama oldukça gösterişli oldular bence. Ben çok beğendim.

Today, I’ll be sharing two winter themed manis (one on my right hand, one on my left) that I’ve done using only two polishes and nail art decorations. My main purpose was to try my new polishes and as it’s the case most of the time I didn’t really know what I was going to do. So I came up with these simple yet flashy designs. I liked them. 

Bakalım, siz de beğenecek misiniz? 🙂

Hope you’ll like them too 🙂

İki elim bir arada… Two hands together…

betty boop oje, koyu mavi oje, metalik oje, simli oje, essence tırnak süsü, essence havyar süs, flormar glitter gl01, baskı oje, konad baskı, konad stamp, holografik oje, kış temalı oje, oje ile kar tanesi yapma, color club, harp on it

İlk olarak baz rengi olarak kullandığım ojeleri inceleyelim. Sol elimde kullandığım oje Betty Boop marka. Etiketi olmadığı için adını bilmiyorum maalesef. Koyu metalik mavi bir oje. Ama çoğu metalik oje de olduğu gibi fırça izleri çok belli olmuyor. Bence gerçekten inanılmaz göz alıcı bir rengi var. İki katta tamamen opak oluyor ve sürümü çok rahat.

Let’s review the first polish, which I used as the base colour of my left hand mani. It’s a Betty Boop polish but unfortunately I don’t know its name because of the lack of label. It’s a metallic dark blue polish. Unlike most metallic polishes, the brush strokes aren’t visible. I think its shade is really incredible. The application was very smooth and it was opaque in two coats. 

betty boop oje, koyu mavi oje, metalik oje

betty boop oje, koyu mavi oje, metalik oje

Sağ elimde kullandığım holografik oje Color Club marka. Adı Harp on it. Gerçekten inanılmaz bir renk. İnsan gözünü alamıyor. İki kat uyguladım. Oldukça rahat sürülüyor ve hızlı kuruyor.

The polish I used as the base colour of my right hand mani is Color Club Harp on it. It’s really amazing. I couldn’t take my eyes off it. I applied two coats. Smooth application, fast drying time.

color club, holografik oje, harp on itGelelim tasarımlara. Sol elimin yüzük parmağına Gratis’ten aldığım Essence marka simler ile şekiller yaptım. Simleri tek tek kürdanla yerleştirdim tırnaklarıma. Orta parmağımdaki süsler de Essence marka havyar süsleri. Diğer tırnaklarımdaki simler ise Flomar Glitter GL 01.

Let’s get to the nail art. I made a snow flake shape on my ring finger nail by placing Essence diamond shaped glitters using a toothpick. I placed Essence caviar beads on my middle finger. And I applied Flormar Glitter GL 02 on my other finger nails. 

betty boop oje, koyu mavi oje, metalik oje, simli oje, essence tırnak süsü, essence havyar süs, flormar glitter gl01

betty boop oje, koyu mavi oje, metalik oje, simli oje, essence tırnak süsü, essence havyar süs, flormar glitter gl01

Yılbaşı ağacımızdaki mavi yıldız şeklindeki süsle poz vermem kaçınılmazdı. Ojemin ve süsün rengi resmen birebir aynı! 🙂

I couldn’t help posing with out blue star shaped ornament. The colours of my polish and the ornament are exactly the same! 🙂

betty boop oje, koyu mavi oje, metalik oje, simli oje, essence tırnak süsü, essence havyar süs, flormar glitter gl01

betty boop oje, koyu mavi oje, metalik oje, simli oje, essence tırnak süsü, essence havyar süs, flormar glitter gl01

Sağ elime de koyu mavi oje ile (Sephora My Favorite Jeans) farklı kar tanesi baskıları (konad stamp) yaptım. Baskı yapmayı pek beceremem ve bu yüzden çok fazla diskim de yoktur ama bu tasarımı baya beğendim. Ojenin de çok etkisi var tabi ki tasarımın güzel olmasında bence.

I stamped snow flakes on my right hand nails using a Konad disc and Sephore My Favorite Jeans polish. I am not really good at stamping, thus I don’t own that many stamping discs or plates, but I really liked how these turned out. I think the main reason is because the polish (base) is gorgeous. 

holografik oje, color club, stamp, baskı, konad baskı, oje ile kar tanesi yapma

holografik oje, color club, stamp, baskı, konad baskı, oje ile kar tanesi yapma

Eveet bugünlük de bu kadar. Bir daha ki yazımda görüşmek üzere, sevgiler, saygılar… 🙂

That’s it for today, folks. I’ll see you at my next post. Sincerely…. 🙂 

Advertisements

2 replies

  1. Desenler ,boncuklar ,holografik oje tek kelime süperrr olmuş bayıldım,ellerine sağlık canım !! piyasaya sürmeliler o holografikleriii :))

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s