Mani Swap Monday with Svenja

Merhabalar herkese,

Artık blogumu hem ingilizce hem türkçe yazmaya karar verdim daha geniş kitlelere hitap edebilmek için. 🙂 Eski yazılarımı da tek tek çevirmeye başlayacağım. 200’ye yakın yazı yazmışım şu ana kadar. O yüzden biraz uzun sürebilir tüm yazıları çevirmem… Neyse gelelim bugünün tasarımlarına. Instagram’dan tanıştığım Svenja (owls and nails) ile bir “mani swap” yapmaya karar verdik. Yani manikür değiş-tokuşu diyebiliriz sanırım. Ben onun tasarımlarından bir tanesini, o da benimkilerden bir tanesini yapıyor.

Hello everybody,

In order to reach a larger audience I’ve decided to write my blog both in Turkish and English from now on.  I will start translating my old posts as well. I’ve written almost 200 posts until now. So it might take me a while to translate them all. Anyways…let’s talk about today’s designs. The lovely Svenja (owls and nails), whom I met through Instagram a while back, and I decided to do a mani swap. For those who don’t know, it means that I’d recreate a mani of hers, and she mine. 

Svenja’nın bütün tasarımları o kadar güzel ki seçmek biraz zor oldu. Ayrıca tırnak şekillerimiz çok farklı olduğu için hangi tasarımının benim tırnaklarımda daha iyi gözükeceğini kestirmek de ayrıca zordu. Sonunda kendi tırnaklarıma da çok yakışacağını düşündüğüm ve şirin, kurdeleli bir tasarım seçtim.

All of her manis are so gorgeous that it was really hard for me to pick one. To determine which of her manis would look better on my nails was also hard because we have such different nails shapes. So, in the end I picked a cute, girly design, which I thought, would look great on my nubs.

İlk olarak orijinal tasarımı görelim..

Here’s her original version first…

owls and nailsVe benim versiyonum…

And my version…

nail inc london jewellery, pink diamond princes arcade, mor simli oje, purple glitter polish, bow mani, girly manicures, şeker oje tasarımları, girly nail art, polka dots, puantiyeli ojeBu manikürün diğer fotoğraflarına geçmeden önce başa alalım herşeyi; ilk kat olarak kullandığım oje. İki kat Sally Hansen Cherry Cherry Bang Bang. Aslında üzerine simli oje geleceği için bir kat sürsem de olurdu ama sizlerle paylaşmak için iki kat sürdüm.

Before I share more photos of this design I will rewind to the beginning; the polish I used as the base color of my mani. Two coats of Sally Hansen Cherry Cherry Bang Bang. I could’ve just used one coat because I’d be applying glitter polish on top but I wanted to swatch it properly for you guys. 

sally hansen cherry cherry bang bang

sally hansen cherry cherry bang bangSağ elime de mor tonlarında ojeler sürdüm.

I did a purple ombre for my right hand. 

purple ombre, purple nail polish, mor ojeOrta ve yüzük parmak tırnaklarım aynı renk gibi gözüküyor ama aslında farklı, tabii ki! En sonda kullandığım ojeleri görebilirsiniz.

My middle and ring finger nails look the same but of course they’re different! You can see all the shades I used at the end of the post.

purple ombre, purple nail polish, mor ojeDaha sonra sol elime iki kat Nail Inc. London Princes Arcade sürdüm. Yapısı biraz yoğun olmasına rağmen uygulaması oldukça rahat.

Then, I applied two coats of Nails Inc London Princes Arcade on my left hand nails. Despite its thick formula the application was fairly smooth and easy. 

nails inc london jewellery, pink diamond princes arcade

nails inc london jewellery, pink diamond princes arcadeSağ elime pembe puantiyeler ekledim.

I added polka dots on my right hand nails.

puantiyeli oje deseniMat denemesem olmazdı tabi ki!

I couldn’t NOT mattify this mani!

tırnak süsleme, puantiiyeli oje deseni

mor oje, puatiyeli oje deseni

tırnak süsleme, puantiyeli oje deseniVe sonunda, tekrar sol elimdeki tasarım!

And the left hand design again, at last!

nail inc london jewellery, pink diamond princes arcade, mor simli oje, purple glitter polish, bow mani, girly manicures, şeker oje tasarımları, girly nail art, polka dots, puantiyeli oje

nail inc london jewellery, pink diamond princes arcade, mor simli oje, purple glitter polish, bow mani, girly manicures, şeker oje tasarımları, girly nail art, polka dots, puantiyeli oje

nail inc london jewellery, pink diamond princes arcade, mor simli oje, purple glitter polish, bow mani, girly manicures, şeker oje tasarımları, girly nail art, polka dots, puantiyeli oje

nail inc london jewellery, pink diamond princes arcade, mor simli oje, purple glitter polish, bow mani, girly manicures, şeker oje tasarımları, girly nail art, polka dots, puantiyeli ojeİki elim bir arada. Fotoğraf biraz iğrenç, kusura bakmayın.

And two hands together. Sorry about the sh**ty photo.

nail inc london jewellery, pink diamond princes arcade, mor simli oje, purple glitter polish, bow mani, girly manicures, şeker oje tasarımları, girly nail art, polka dots, puantiyeli oje, purple ombreSağ elimde kullandığım ojeler:

The polishes I used on right hand:

Color Club Disco Dress, Mavala 305 Samarkand, Sally Hansen Good to Grape, Ricki's nail polish, Sally Hansen Ballet RougeSoldan sağa, işaretten serçeye / From left to right, pointer to pinky: Color Club Disco Dress, Mavala 305 Samarkand, Sally Hansen Good to Grape, Ricki’s (bilinmiyor/unknown), Sally Hansen Ballet Rouge (puantiyeler / polka dots).

Sol elimde kullandığım ojeler:

The polishes I used on my left hand:

Sally Hansen Cherry Cherry Bang Bang, Nails Inc London Jewellery, Pink Diamond Princes Arcade, Sephora Love Song, Mavala 49 WhiteSoldan sağa / From left to right): Sally Hansen Cherry Cherry Bang Bang, Nails Inc London – Jewellery – Pink Diamond – Princes Arcade (niye bu kadar çok adı var bu ojenin? / why does this polish have so many names? ), Sephora Love Song, Mavala 49 White.

Son olarak Svenja’nın benim tasarımlarım arasından seçip, yaptığı manikürle baş başa bırakıyorum sizi.

And lastly, I leave you with the mani that Svenja picked and recreated among my designs.

owls and nailsBenim tasarımım da burada.

My version is here. The post is not translated yet, but there is step by step pictorial.

Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

See you at my next post… 

5 replies

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s