Ürün İncelemesi / Product Review: Golden Rose Galaxy 02, 19, 22

Merhabalar ve mutlu Pazarlar! / Hello and happy Sunday!

Bugün altı adet oje incelemesi ile karşınızdayım. Başlığa çok uzun geldiği için hepsini yazmadım. Hem eminim çoğunuz Golden Rose Galaxy ojeleri görmek için daha heveslisinizdir. Daha önce (bu yazımda) Golden Rose Galaxy 10, Golden Rose Galaxy 11 ve Golden Rose Galaxy 13’ü incelemiştim.

Bugün inceleyeceğim diğer ojeler ise Rich Colors serisinden üç adet oje: Golden Rose Rich Colors 06, Golden Rose Rich Colors 18 ve Golden Rose Rich Colors 101.

I will be reviewing six polishes for you, today. I didn’t write all the names on the title because it would have been too long. And I’m sure most of you are more excited to see the new Golden Rose Galaxy polishes. I’ve reviewed Golden Rose Galaxy 10, Golden Rose Galaxy 11 and Golden Rose Galaxy 13, before (in this post). 

The other three polishes I will be reviewing today are also Golden Rose, but from Rich Colors collection: Golden Rose Rich Colors 06, Golden Rose Rich Colors 18 and Golden Rose Rich Colors 101.

Fotoğraflara geçemeden önce söylemem gereken son şey, bugün inceleyeceğim bütün ojelerin kuruma hızlarının çok iyi olduğudur. Ayrıca Golden Rose Rich Colors ojelerin hepsini iki kat uyguladım. Çok rahat sürümü olan, süper ojeler hepsi; sadece bugün kullandıklarım değil, şu ana kadar Golden Rose Rich Colors serisinden tüm kullandıklarım. Hepsine ayrı ayrı yazmamak için baştan belirteyim dedim. Şimdi fotoğraflara geçebiliriz… Önce Golden Rose Galaxy 02’nin makro fotoğrafı. Şişede gerçekten harika gözüküyor bu ojelerin hepsi!

I need to say one last thing before moving on to photos. All the polishes I will be reviewing today have really good drying times. I didn’t want to write the same thing separately over and over, and decided to mention it ahead. Also, the Golden Rose Rich Colors polishes are very easy to apply and I applied two coats of each. They’re amazing polishes, not just the ones I used today, but all the ones I used from Golden Rose Rich Colors collection so far.  Let’s get to the photos, now… A macro shot of Golden Rose Galaxy 02, first. These polishes look really amazing in the bottle!

golden rose galaxy 02

Koyu lila baz rengine sahip, içinde farklı boy ve renklerde simler var: ortay boy turuncu ve siyah simlerle, küçük holografik simler… Turuncu simler direkt güneş ışığı vurduğunda inanılmaz parlıyorlar, holografik simlerin nasıl gözüktüklerini söylememe gerek yok herhalde… 🙂

It has a sheer dark lilac base and different sized glitters, including middle sized orange and black ones and small holos. Orange glitters have an amazing shine in direct sun light, and I don’t think I have to tell you how amazing holo glitters look… 🙂

golden rose galaxy 02İki kat uyguladım. Yapısı çok yoğun. Sürmesi, deneyimli olmayanlar için, zor olabilir. İki kat sürünce tam kapatıcılığa ulaşıyor. Koyu lila rengi bir ojenin üzerine bir kat olarak da uygulanabilir. Mat görünümlü bir oje. Top coat sürmedim. Dokulu olmamamasına rağmen çok simli olduğu için hafif bir pürüzü yok değil…

I applied two coats. The formula is really thick. It might be hard to apply for those who are not used to it. It’s perfectly opaque in two coats. It might be applied over a dark lilac coloured polish too. It has a matte finish. It’s not supposed to be a textured polish but you can feel a bit of texture because of the crazy glitters. 

golden rose galaxy 02

golden rose galaxy 02

golden rose galaxy 02

Sıradaki tanıtacağım oje Golden Rose Rich Colors 101. Bir taşla iki kuş vurayım dedim ve Golden Rose Galaxy 02 ile kombinledim bu ojeyi. Golden Rose Rich Colors 101 çok açık gri renginde mavi parıltıları olan çok şık bir oje. Galaxy 02 il güzel bir ikili oldular bence.

Next polish I will be reviewing is Golden Rose Rich Colors 101. I wanted to hit two birds with one stone and I used Golden Rose Galaxy 02 as an accent nail. Golden Rose Rich Colors 101 is a very light grey with blue shimmers. It’s very elegant. I think they look great with Galaxy 02. 

golden rose rich colour 101, golden rose galaxy 02

golden rose rich color 101

Güzel mavi parıltıları yakından görün istedim. 🙂

I wanted you to take a good look at the beautiful blue shimmers. 🙂 

golden rose rich color 101, golden rose galaxy 02

golden rose rich color 101, golden rose galaxy 02

golden rose rich colour 101, golden rose galaxy 02, accent nail mani

Golden Rose Galaxy 02 mat olduğundan diğer tırnaklarımı da matlaştırmaya karar verdim.

Because Golden Rose Galaxy 02 has a matte finish, I decided to mattify the other nails as well.  

golden rose rich colur 101, golden rose galaxy 02

Golden Rose Galaxy ojelerden ikincisine geçelim, yani 19 numaralı oje.

Let’s review the second Golden Rose Galaxy polish, now, number 19. 

golden rose galaxy

Altın ve gümüş rengi mikro simler ve daya büyük koyu yeşil simler içeren dokulu bir oje Golden Rose Galaxy 19.

Golden Rose Galaxy 19 is a textured polish with silver and gold scattered glitter and bigger dark green glitters.

golden rose galaxy 19

Bir önceki Galaxy oje gibi bunun da çok yoğun bir yapısı var ve sürmesi biraz zorlayabilir.

Like the previous Galaxy polish, this one has a very thick formula too; thus might be a little hard to apply. 

golden rose galaxy 19

golden rose galaxy 19

golden rose galaxy 19

Güneşte nasıl ışıldadığını görün diye bulanık bir fotoğraf…

Blurry photo so that you can see how it sparkles in direct sun light….

golden rose galaxy 19

Gelelim Golden Rose Galaxy 19 ile kombinlediğim ojeye: Golden Rose Rich Colors 18.

Next is Golden Rose Rich Colors 18. I used Galaxy 02 as the accent, this time. golden rose galaxy 19, golden rose rich color 18

Fotoğraflarda çok soluk ve açık çıktı bu ojenin rengi. Normalde çok daha canlı ve koyu bir renk. Mükemmel ve farklı bir yeşil tonu. Bir yeşil aşığı olarak ben çok beğendim.

The colour of this polish appears more dull and lighter in the photos, compared to real life, in which it’s very vibrant and darker. It’s an amazing shade of green. As a green lover, I really liked this shade. 

golden rose galaxy 19, golden rose rich color 18

golden rose galaxy 19, golden rose rich color 18

golden rose galaxy19, golden rose rich colour 18, accent nail mani

Sürpriz! Ufak bir tasarım çalışmam oldu. Altın renginde soyut yapraklar ekledim Golden Rose Rich Colors 18 sürdüğüm tırnaklara.

Surprise! I did a simple nail art. I added abstract leaves in gold on Golden Rose Rich Colors 18. 

golden rose galaxy19, golden rose rich colour 18, nail art

Fotoğraflamak biraz zor olduğu için yine her yolu denedim. Işık, gölge, flaş… Aşağıdaki fotoğraf flaşla çekildi. Genel renkler çok iyi çıkmasa da yapraklar iyi belli oluyor.

It was very hard to capture, so I took lots of photos in different lighting. Lamp, shade, flash… The photo below was taken with the flash. The colours don’t look very pretty in general but the design appears better. 

golden rose galaxy19, golden rose rich colour 18, nail art

Bunu da matlaştırmadan edemedim…

I couldn’t help not mattifying this one too…

golden rose galaxy19, golden rose rich colour 18, nail art

golden rose galaxy19, golden rose rich color 18

Sıradaki oje Golden Rose Galaxy 22.

Next polish I will be reviewing is Golden Rose Galaxy 22. 

golden rose galaxy 22

Golden Rose Galaxy 22 içinde farklı boylarda altın, turuncu ve somon renginde simler olan dokulu bir oje.

Golden Rose Galaxy 22 is a textured polish with gold and salmon coloured scattered glitter and bigger orange glitters.

golden rose galaxy 22

Diğerleri gibi bunun da yoğun bir yapısı var. İki kat sürdüm tam kapatıcılığa ulaşmak için.

Like the other Galaxy polishes I reviewed today this one has a thick formula too. I applied two coats to get full opacity. 

golden rose galaxy 22

golden rose galaxy 22

golden rose galaxy 22

Golden Rose Galaxy 22’yi de Golden Rose Rich Colors 06 ile kombinledim. Birbirleri için yaratılmışlar bence. Yaz için harika bir renk kombinasyonu olurdu.

I matched Golden Rose Galaxy 22 with Golden Rose Rich Colors 06 as the accent nail. I think this was meant to be! I’d love this colour combo for the summer. 

golden rose galaxy 22, golden rose rich color 06

golden rose galaxy 22, golden rose rich colour 06

Diğer fotoğraflarda pek belli olmuyor ama Golden Rose Rich Colors 06’nın içinde inanılmaz altın rengi simler var. Baz rengi olan mercanla çok iyi gitmiş bence altın simler.

It’s not really visible in the other photos but Golden Rose Rich Colors 06 has golden flakies in it. I think, peach and gold is a great colour combo. 

golden rose galaxy 22, golden rose rich color 06

golden rose galaxy 22, golden rose rich colour 06, accent nail mani

Ve son olarak Golden Rose Galaxy 02, 19 ve 22’yi beraber sürdüm ve üzerilerine parlatıcı top coat uyguladım. Dokulu olanların yapısı biraz sert. Özellikle simler kumaşa, kıyafete takılmayı çok seviyorlar. Neyse ki top coat’la da çok güzel gözüküyor hepsi…

And lastly, I did a skittle mani with Golden Rose Galaxy 02, 19 and 22 and applied glossy top coat. The textured polishes are a bit rough. Especially the glitters love to pull on clothes. But thankfully they all look beautiful with top coat too…

golden rose galaxy 02, golden rose galaxy 19, golden rose galaxy 22, skittle mani

golden rose galaxy 02, golden rose galaxy 19, golden rose galaxy 22, skittle mani

golden rose galaxy 02, golden rose galaxy 19, golden rose galaxy 22, skittle mani

golden rose galaxy 02, golden rose galaxy 19, golden rose galaxy 22, skittle mani

Baya fotoğraf ağırlıklı bir yazı oldu. Güzel de oldu bence. En çok hangi ojeyi beğendiğiniz siz?

Ben bu ojelerin hepsini (Golden Rose Rich Colors 06 hariç) online olarak Golden Rose Store‘dan yeni aldım. Güzel kampanyalar oluyor her zaman. Bir girin, bakın derim. 🙂

Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

There are so many photos! I like it. Which polish was your favourite? 

That’s it for today. See you at my next post…

6 replies

  1. en son altın renkli olan çok güzelmiş.yeşil simli de aynı şekilde. ama ne yazık ki golden rose’un yeni koleksiyonları hiç yaygın değil. tek çare internetten alışveriş ama görmeden de almak istemiyorum 😦

    • ya evet ben de oyleydim ama alıstım golden rose’u online almaya yoksa hiç golden rose’um olamıcak. tek bulabildiğim yere çok ender gidiyoruz… genellikle, özellikle simli ojelerde, websitesindeki fotograflar baya dogru oluyor. renk ve tırnakta duruş olarak. galaxy’ler birebir diyebilirim. gerçekte daha kötü duranı olmadı ama daha iyi duranı çok oldu 😀

  2. gerçekten çok hoşlar.. dayanamayıp yapraklar arttırmışsın. hem spor hem abiye kullanılabilir.. çabuk kurruması bonus olmuş.. ellerine sağlık.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s