Sephora Lime Cocktail & Mani Swap with Beste

Merhabalar herkese! // Hello everybody!

Bugün Sephora’dan yeni aldığım, inanılmaz bir yeşil tonu olan Lime Cocktail adlı ojeyi tanıtacağım. Ayrıca yine bir ‘mani swap‘ (manikür değiş-tokuşu) ve iki tasarım sizleri bekler. Bu haftaki mani swap için Instagram’da tanıştığım Beste ile anlaştım. Beste’yi ojebeni kullancı adı ile tumblr ve Instagram‘da bulabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafta görülen yapraklı tasarım ona ait. İlk gördüğümde çok beğenmiştim, yapmak bugüne nasipmiş. 🙂 Onun yaptığı tasarımları da en sonda paylaşacağım.

Today, I will be reviewing a new polish I got from Sephora, named Lime Cocktail that is an amazing shade of green. I will also be sharing two designs and a mani swap I did with Beste, whom I met on Instagram. You can find her at Instagram and tumblr as ojebeni. Chevron and leaves design that can be seen below is hers. I loved it when I first saw it, I was meant to recreate it today. 🙂 I will share her designs at the end of the post. 

chevron nail art, polka dots, green polish, black polish, Golden Rose Rich Color 35, yeşil oje, siyah oje

chevron nail art, polka dots, green polish, black polish, Golden Rose Rich Color 35, yeşil oje, siyah ojeİlk olarak bir kat Sally Hansen Crinoline sürdüm. Sally Hansen’ın nude renkleri muhteşem ve formülleri de harika. Crinoline da favori nude ojelerimden biri.

Baz kuruduktan sonra ince uçlu bir nail art fırçası ile üçgen french şekillerini, sonra Flormar siyah nail art oje ile yaprak şekillerini yaptım. Aslında yapması oldukça kolay bir tasarım. Ama şahane gözüküyor, bence.

I applied one coat of Sally Hansen Crinoline as base. Sally Hansen’s nude polishes are amazing and their formulas incredible. Crinoline is one my all time favourite nude shades.

After the base was dry, I did the green chevrons using a striping brush, then added the leaves with Flormar black Nail Art polish. It’s actually pretty easy to do but looks amazing, in my opinion. 

chevron nail art, green polish, yeşil oje

Çoğu zaman yaptığım gibi bu tasarımı da Golden Rose Matte Top Coat kullanarak matlaştırdım.

I mattified the mani using Golden Rose Matte Top Coat, as I do most of the time. 

chevron nail art, green polish, yeşil oje, matte top coat

chevron nail art, green polish, yeşil oje, matte top coat

chevron nail art, green polish, yeşil oje, matte top coat

chevron nail art, green polish, yeşil oje, matte top coat

chevron nail art, green polish, yeşil oje, matte top coatSırada Sephora Lime Cocktail var… Formülü ve kuruma hızı oldukça iyi. İki kat uyguladım. Sürmesi çok rahat.

Next: Sephora Lime Cocktail… The formula and the drying time are really good. I applied two coats. Very easy to apply. 

green polish, yeşil oje, sephora oje, sephora nail polish

green polish, yeşil oje, sephora oje, sephora nail polish

green polish, yeşil oje, sephora oje, sephora nail polishİşaret parmağımdaki ojeyi siyah oje ile (Golden Rose Rich Color 35 – tek kat!) değiştirdim ve tüm tırnaklarıma kürdanla puantiyeler yaptım.

I changed the colour on my index finger nail to black (Golden Rose Rich Color 35 – one coat!) and did the polka dots with a toothpick. 

green polish, yeşil oje, sephora oje, siyah oje, black polish, polka dots, matte top coatBaş parmağıma yine siyah Flormar Nail Art oje ile çerçeve yaptım.

I outlined my thumb nail using balck Flormar Nail Art polish. 

green polish, yeşil oje, sephora oje, siyah oje, black polish, polka dots, matte top coat

green polish, yeşil oje, sephora oje, siyah oje, black polish, polka dots, matte top coat

İki baş parmağım yan yana…

Two thumbs together…outlined nail art, chevron nail art

Bu şirin pandalarla poz vermezsem olmazdı… Manikürümle çok uyumlu ve anlamlı oldular.

I couldn’t help posing with these cute little panda toys. They match my mani and make sense together.

chevron nail art, green polish, yeşil oje, matte top coatBu pandacığı aç bırakmak olmazdı. “Ye yavrum, ye.” 😛

I couldn’t let this panda starve. “Eat little one, eat.” 😛

chevron nail art, green polish, yeşil oje, matte top coat

Tok, mutlu ve avuçlanmaya hazır…

Full, happy and ready to be grabbed…

chevron nail art, green polish, yeşil oje, matte top coatBaşta da belirttiğim gibi son olarak Beste’nin manikürleri var sırada… O benim Noelle tasarımımı yaptı. Pembe olması çok güzel oldu bence. Renkleri değiştirmemiz ayrı bir uyum kattı bu manikür değiş-tokuşuna.

And as I mentioned at the beginning of this post, here’s Beste’s designs, at last… She wanted to recreate my Noelle Momiji doll mani. I like it in pink. I think, all the manis look very harmonious and cool in switched colours. 

Mani Swap

Bu kolaborasyon benim çok hoşuma gitti. Bütün tasarımlar çok tatlı oldu bence. Siz ne düşünüyorsunuz? Bu yazıda en çok neyi/neleri beğendiniz. Fikirleriniz benim için önemli. Lütfen yorum yazmaya çekinmeyin. 🙂 Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

I loved doing this collaboration. I think all the designs are very cute. What do you think? What did you like the best in this post? Your opinions matter to me. Please don’t be shy and leave a comment. 🙂 That’s it for today. See you at my next post… 

AyDi

Advertisements

1 reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s