Flormar Satin Matte & Mani Swap Monday with Esra

Herkese merhabalar ve mutlu haftalar, efendim! Hello everybody and happy Monday!

Pazartesi günlerini ‘mani swap’ (manikür değiş-tokuşu) günü ilan ettim ve bu günün adına da ‘Mani Swap Monday’ koydum 🙂 Bu hafta mani swap yaptığım kişi ‘Ye, Sür, Sev‘ blogunun sahibesi Esra. Ama tasarımlarımıza geçmeden önce bugünkü manikürümün baz renkleri olarak kullandığım Flormar Satin Matte serisinden üç oje tanıtacağım size. Daha önce aynı seriden iki rengi incelemiştim. Vee en sonda da bir resimli anlatım sizleri bekler! Oleeey! 😛

I declared mondays as ‘mani swap mondays’ from now on. I just did my third mani swap and the other two were on mondays too. So I decided to make it a weekly thing as much as I can. Today’s mani swap feature Esra from Ye, Sür, Sev (eat, polish, love) blog. But before our designs, I will share three swatches/reviews from Flormar Satin Matte collection of which I reviewed two polishes before. And there’s a pictorial at the end! Yayyy! 😛

Flormat Satin Matte inceleme, Flormat Satin Matte swacthes, Flormat Satin Matte GS07 grapefruit, Flormat Satin Matte GS08 Skyblue, Flormat Satin Matte GS10 CurrySoldan sağa / Left to right: Flormar Satin Matte GS07 Grapefruit, Flormar Satin Matte GS08 Skyblue, Flormar Satin Matte GS10 Curry.

İlk olarak Flormar Satin Matte GS07 Grapefruit ile başlıyorum. İçinde gümüş mikro simler olan bir renk. Aşağıdaki fotoğrafta top coat olmadan tek kat sürülmüş halini görebilirsiniz. Yapısı biraz yoğun o yüzden tırnağa uygulamadan önce fırçayı biraz sıyırmanız gerekebilir.

I’ll start off with Flormar Satin Matte GS07 Grapefruit. It’s a pale pink shade with silver scattered glitters in it. I applied one coat with no top coat first (see the photo below). Its formula is thick so make sure to swipe the excess polish off your brush before applying it to your nails. 

Flormat Satin Matte GS07 grapefruit inceleme, swatchAslında tam saten bir bitişi (dokusu) var ojenin ama fotoğraflarda pasparlak çıkmış. Hem fotoğrafta daha güzel çıksın hemde adının hakkını versin diye matlaştırıcı top coat sürdüm daha sonra (aşağıdaki fotoğraflar).

It does have a satin finish (and feel) but it looks super glossy in the photos. So, in order to avoid glares and to make the polish live up to its name I applied mattifying top coat (next two photos).

Flormat Satin Matte GS07 grapefruit inceleme

Flormat Satin Matte GS07 grapefruit incelemeSırada Flormar Satin Matte GS08 Skyblue var. Bence Ice Blue daha uygun olurmuş bu ojenin adına. Düzgün bir fotoğrafını çekmek çok zordu. Rengi tam bir buz mavisi. içinde çok dikkatli baktığınızda belli olan yeşil, lila mikro simler var ve inanılmaz ışıltılı bir oje. Fotoğraflarda gerçekte olduğu kadar güzel çıkmadı maalesef.

Next is Flormar Satin Matte GS08 Skyblue. I think Ice Blue would have suited better as a name. It was really hard to capture in the photos. Its colour is, well, ice blue… And there are blue and lilac scattered glitters in it, but you need to get really close in order to see them. It’s very sparkly. The photos don’t do it justice.

Flormat Satin Matte GS08 Skyblue inceleme, swatchUygulaması biraz sorunluydu maalesef. Yoğun yapısı yüzünden tırnaklarımın uçlarında birikme ve kabarma oldu, ince iki kat sürmeme rağmen. Yukarı da top coat olmadan, aşağıda da matlaştırıcı top coat olan halini görebilirsiniz. Aslında hiç fark yok gibi. Ama bu da yine ojenin rengi ve ışıltısından kaynaklanıyor. Mat, saten dokusu gerçek hayatta daha çok belli oluyor ve hissediliyor.

It was a bit challenging to apply. Because of its thick formula I got bumpy nail tips, even though I applied two thin coats. You can see it without top coat in the photo above and with in the one below. You can’t really see the difference in the photos because it’s very sparkly. You can see and feel the satin matte finish better in real life. 

Flormat Satin Matte GS08 Skyblue incelemeFarklı ışıklarda ve açılardan bir çok fotoğrafını çektim.

I took several photos from different angles, in different lightings. 

Flormat Satin Matte GS08 Skyblue inceleme

Flormat Satin Matte GS08 Skyblue inceleme

İnceleyeceğim son oje Flormar Satin Matte GS10 Curry. Bana köriden çok yeşil zeytini andırdı rengi. O yüzden bunun adı da Olive olsaymış daha uygun olurmuş bence. 🙂 Bu da diğerleri gibi oldukça ışıltılı bir oje. Bitirişi de diğerleriyle aynı. Tek kat uyguladım. Uygulaması Skyblue’ya kıyasla daha iyiydi. Tek katta tam opaklığa ulaştı.

The last polish I will review is Flormar Satin Matte GS10 Curry. Its colour reminds me of green olives, rather than curry. So I think Olive would have been a better name for this polish. 🙂 This one is just as sparkly as the others and has the same finish. I applied one coat. It has a better application than Skyblue. It was fully opaque in just one coat. 

Flormat Satin Matte GS10 Curry inceleme

Aşağıdaki fotoğrafta matlaştırıcı top coat uygulanmış halini görebilirsiniz. Renk gerçek hayatta olduğundan baya soluk çıktı.

You can see what it looks like with matte top coat in the photo below. But its shade appears much paler than real life. 

Flormat Satin Matte GS10 Curry inceleme

Ve şimdi de sol elime yaptığım tasarımın baz renkleri var. Yukarıda tanıttığım ojeleri ve daha önceki bir yazımda tanıttığım Flormar Satin Matte GS09 Leche kullandım.

And now, the base colours of the nail art I did on my left hand. I used all the polishes I just reviewed above and Flormar Satin Matte GS09 Leche, that I’ve reviewed before.

Flormar Satin Matte GS09 Leche, Flormar Satin Matte GS08 Skyblue, Flormar Satin Matte GS07 Grapefruit, Flormar Satin Matte GS10 Curry

<

p style=”text-align:left;”>Bunların üzerine parlatıcı top coat sürdün.

I applied glossy top coat over these.

Flormar Satin Matte GS09 Leche, Flormar Satin Matte GS08 Skyblue, Flormar Satin Matte GS07 Grapefruit, Flormar Satin Matte GS10 CurrySırada mani swap kolajımız.  Esra benim çiçekli manikürümü yaptı, ben de onun holografik bant manikürünü

Our mani swap collage… Esra did my bold flowers mani and I did her holo tape mani.

mani swap

Benim yaptığım renkler baya farklı oldu aslında ama hem yeni aldığım ojeleri kullanmak istiyordum (üç gün oldu alalı) hem de Esra’ya bugün için mani swap sözüm vardı. O yüzden bu renkleri kullanmayı tercih ettim. Baz renkleriyle uyumlu ama daha parlak renkler seçtim.

In my version of Esra’s design I used totally different colours because I wanted to use my new Flormar Satin Matte polishes, which I bought three days ago, but I also promised Esra for a mani swap on Monday; so I used these colours as the base of my mani swap mani. I tried to pick colours that would go well with the base but that are more vibrant over the base. 

colour block nail art, striping tape nail art

colour block nail art, striping tape nail artBu manikürün üzerine de matlaştırıcı top coat sürdüm.

I applied top coat over this mani as well. 

color block nail art, striping tape nail art

colour block nail art, striping tape nail art

colour block nail art, striping tape nail art

Kullandığım ojeler / The polishes I used:

Flormar Sorbet S01, Flormar 236, Flormar Satin Matte GS05 Chili, Flormar Supershine 46

Flormar Sorbet S01, Flormar 236, Flormar Satin Matte GS05 Chili, Flormar Supershine 46

Ve son olarak resimli anlatım. Kolajdan sonra adımların açıklamalarını paylaşacağım.

And last but not least: the pictorial. I will explain all the steps after the collage. 

resimli oje  yapımı anlatımı, oje desenleri, kolay oje desenleri, bantla oje yapımı, bantla kalp şekli yapma, ince tırnak bandı

1) Baz katlarınızı sürün.

   Apply your base colours.

2) İster bantla, ister orta kalınlıklta bir fırça ile kalp şeklini yapın. Ben fırça ile yaptım. Ama geçen sene (yine bu dönemlerde) bantla nasıl yapılacağı ile ilgili bir resimli anlatım hazırlamıştım. Bu linkten ulaşabilirsiniz.

   You can either use tape or freehand with a medium sized nail art brush to do the heart. I usually prefer freehand. But I prepared a pictorial on how to do a heart shape using tape last year. You can see it here.

3) Tırnağınıza şekilde görülen biçimde iki bant yapıştırın. Bantları yapıştırırken iyice ortaladağınızdan emin olun. Bu bantları online sipariş verebilirsiniz.

Stick the tapes on your nails as seen in step 3. Make sure you line the tapes properly.

4) Boş kalan uzun kısma ojenin kendi fırçasını kullanarak seçtiğiniz rengi sürün. Bandın dışına taşırmamaya dikkat edin.

Apply the polish using its own brush over the half of the nail without getting any polish outside the tapes.

5) Üst tarafta boş kalan kısmı bir dotting tool veya kürdan kullanarak doldurun.

Fill the upper side using a dotting tool. 

6) Son kalan kısmı da yine ojenin kendi fırçasını kullanarak doldurun.

Fill the last remaining part using the polish’ own brush again. 

7) Dikkatlice bantları kaldırın. Önce son koyduğunuzu kaldırmayı unutmayın.

Remove the tapes. Remember to remove the one you put on last, first. 

8) Sıradaki tırnağınızın tam ortasına dikey bir şekilde bandı yapıştırın. Bantların dışına taşırmadan dilerseniz dotting tool (veya kürdan) kullanarak, kendinize güveniyorsanız ojenin kendi fırçasıyla iki tarafı da farklı renklerle doldurun.

Stick the tape vertically over the middle of your nail. Fill both sides using a dotting tool (or a toothpick) or the polish’ own brush without painting outside the lines. 

9) Dikkatlice bandı kaldırın.

Remove the tape, carefully. 

10) Biraz bekledikten sonra top coat sürün.

Apply top coat after waiting them to dry for a bit. 

Evet, bugünlük bu kadar. Baya dolu bir yazı oldu yine. Hem ürün incelemesi, hem resimli anlatım, hem mani swap…Daha ne olsun, ayol? 😛 Bir dahaki yazımda görüşmek üzere. Herkese rengarenk süper bir hafta diliyorum.

That’s it for today. It’s been a very loaded post again. Product review/swatches, pictorial, mani swap… What else do you need? 😛 See you at my next post. Hope you have a wonderfully colourful week. 

6 replies

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s