Mani Swap Monday with Mooimia

Merhabalar, / Hello,

Bu haftaki Mani Swap (manikür değiş-tokuşu) konuğum Mooimia. Ben onun renkli zebra desenli manikürünü yaptım. O da benim pembe, kurdeleli, taşlı, simli manikürümü yaptı. Bugün çok fazla fotoğraf paylaşmayacağım ama yazının sonunda yine bir resimli anlatım sizleri bekler. 🙂

This week’s guest for Mani Swap Monday is Mooimia. I recreated her colourful zebra print mani. And she recreated my pink-bow-rhinestone-glitter mani.   I won’t be sharing too many photos, today, but a pictorial awaits you at the end of the post. 🙂 

mani swap monday, mooimiaBaz rengi olarak OPI You’re Such a Budapest kullandım. Sephora’dan aldım. Mavi alt tonlu lila rengi bir oje. Pigmentasyonu pek iyi değil maalesef. Sulu bir yapısı var. Tam opaklığa üç kat sürünce ulaşabildim. Ama kuruma hızı oldukça iyi. Aslında parıltılı bir oje ama fotoğraflarda hiç belli olmuyor. İlk fotoğrafı dışarıda çektim (hava bulutluydu). İkinci fotoğraf ise doğal ışık veren lambanın altında.

I used OPI You’re Such a Budapest as base. It’s lilac colour with blue undertone. The pigmentation isn’t very good, unfortunately. The formula is a bit water-y. It was fully opaque in three thin coats. But the drying time is pretty good. It’s actually shimmery in real life but you can’t see it in the photos. The first photo was taken outside (it was cloudy). And the second photo was taken under a natural-light lamp. 

OPI you're such a budapest

OPI you're such a budapest

desenli oje, tırnak süsleme, çizgili oje yapımı, resimli anlatım

desenli oje, tırnak süsleme, çizgili oje yapımı, resimli anlatım

desenli oje, tırnak süsleme, çizgili oje yapımı, resimli anlatım

desenli oje, tırnak süsleme, çizgili oje yapımı, resimli anlatım1. Baz rengini sürüp kurumasını bekledim. / I applied the base coat and let it dry.

2. Kullanacağım ojeleri hazırladım: Nail Inc. London Kensington Palace Gardens, Golden Rose Rich Color 19. En açık rengi baz olarak kullanın ve bunun üzerine süreceğiniz ojeleri pigmentasyonunu iyi olan, tek katta kapatıcılığa ulaşan ojelerinizden seçin (baz renginiz beyaz ise pek fark etmez). / I prepared the polishes I will use: Nail Inc. London Kensington Palace Gardens, Golden Rose Rich Color 19. Use the lightest shade as the base and make sure the polishes you will use over the base color have good pigmentation and get opaque in one coat (unless your base is white, then it doesn’t really matter).  

3. Nails Inc London Kensington Palace ojesinin kendi fırçası ile tırnaklarımın ortasına bir çizgi çektim. Süper düzgün olmasına gerek yok. / I painted a line across the middle of my nails using Nail Inc London Kensington Palace Gardens’ own brush. It doesn’t have to be perfectly straight.  

4. Golden Rose Rich Color 19 ile tırnaklarımın sol taraflarına yine ojenin kendi fırçasını kullanarak düz bir çizgi çektim. Ojenin fırçası çok kalın olduğu için etlerim de oje oldu ama bunları hemen asetonlu pamuklu çubukla temizledim. / Using Golden Rose Rich Color 19’s own brush I painted a line across the left side of my nails. Because the polish’s brush was thick my cuticles were painted too. I immediately cleaned the polish on my cuticles with a q-tip dipped in acetone. 

5. Kurutucu top coat uyguladım. / I applied a quick-dry top coat. 

6 – 7. İnce fırçalı, siyah Flormar Nail Art NA12 kullanarak birbirine paralel üçgenler çizdim tırnaklarımın sağ ve sol taraflarına. Üçgenlerin arasında bıraktığınız boşlukların eşit olduğuna ve üçgenlerin tepe noktalarının aynı hizada bittiğine dikkat edin. / I painted parallel triangles on both sides of my nails using the black, fine-brushed Flormar Nail Art NA12. Make sure that the space you leave between the triangles are the same and that their peak points end at the same level as one other. 

8. Dikkatlice üçgenlerin içlerini boyadım. / I carefully painted inside the triangles.

9. 6, 7 ve 8. işlemleri her tırnağıma tek tek uyguladım ve son olarak top coat sürerek manikürümü bitirdim. / I repeated the step 6, 7 and 8 on all my nails and finished the mani by applying top coat. 

Tabi bunların hepsini ince nail art bandı kullanarak da yapabilirsiniz ama ben bant kullanmayı pek sevmediğim için zorunda olmadıkça kullanmıyorum. Zaten Mooimia da bant kullanmadan yapmış. 🙂 Bu şekilde yapmak gerçekten zor değil. Biraz zaman aldığını itiraf etmeliyim ama bant kullanmak için kurumasını beklemekten daha pratik geliyor bana nedense.

Of course, you could do all this using striping tape. But I don’t use tapes unless I absolutely have to. And Mooimia did the original design freehand too! 🙂 It’s really not that hard to do it freehand. I gotta admit that it took a bit of time, but, for some reason, I think this way is more practical than having to wait for the polish to dry to be able to use tape. 

Evet, bugünlük de bu kadar. Umarım beğenmişsinizdir. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere. 🙂

So, that’s it for today. Hope you enjoyed your stay. See you at my next post. 🙂 

Advertisements

4 replies

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s