Koyu Yeşil & Gümüş // Dark Green & Silver

Merhabalar! / Hello!

Bugün üç farklı koyu yeşil oje incelemesi ve çılgın bir manikürle karşınızdayım. İlk tanıtacağım oje OPI Today Here…Aragon Tomorrow. Sephora’dan yeni aldım. Diğer tanıtacağım ojeler de pek yeni sayılmaz ama daha önce kullanmamıştım. Kullanılmayan ojeler tepsimde (bir ojeyi kullanmadan rafa kaldırmam) uzun zamandır duruyorlardı. Baktım üç tane koyu yeşil oje oldu ben de bunlarla bir şey yapayım dedim.

I will be sharing three polish reviews and a crazy nail art, today. The first polish I will be reviewing is OPI Today Here…Aragon Tomorrow. I recently got it from Sephora. The other polishes I will review are not new but they’re untrieds. They have been waiting on my ‘untrieds tray’ for a long time. When I realised there were three dark green shades of untrieds I decided to something with all three. 

yeşil oje, green polish, koyu yeşil oje, dark green polishFotoğraflarda siyah gibi çıkmış. Gerçekte de yakından bakmadan yeşil tonu pek algılanmıyor. İki kat sürdüm. İlk katta çok şeffaf olmasına ve fırça izlerini belli etmesine rağmen ikinci katta tamamen opak oldu. Katların kuruma hızı iyi. Üzerine bir kat top sürdüm.

Ojenin çok sulu bir kıvamı var. Fırçaya fazla oje almamak gerekiyor yoksa sürerken bir anda akıp etlerinizi boyuyabiliyor (deneyim konuşuyor).

It looks very black in the photos. And it’s hard to tell the green shade in real life too, unless you take a close look. I applied two coats. Even though it look very streaky and sheer after the first coat was, the second coat made it completely opaque. The drying time is pretty good. I applied one coat of top coat.

The formula is very water-y. You need to avoid getting too much polish on the brush, other wise it runs down on the nail on its own and paints your cuticles (experience speaking).

yeşil oje, green polish, koyu yeşil oje, dark green polishGolden Rose Matte Top Coat uyguladım bir kat.

I applied one coat of Golden Rose Matte Top Coat. 

Golden Rose Matte Top Coat, yeşil oje, green polish, koyu yeşil oje, dark green polish

Golden Rose Matte Top Coat, yeşil oje, green polish, koyu yeşil oje, dark green polishAşağıdaki fotoğrafta yeşil tonu daha iyi belli oluyor.

The green shade is the most visible in the photo below. 

Golden Rose Matte Top Coat, yeşil oje, green polish, koyu yeşil oje, dark green polishSağ elimin tırnaklarına Golden Rose Rich Color 110 sürdüm. Tek katta da opak olmasına rağmen daha iyi bir bitiş için iki kat uyguladım ve top coat sürdüm.

I painted my right hand nails with Golden Rose Rich Color 110. Even though it gets opaque in one coat, I applied two, for a better finish. Then I applied top coat.

yeşil oje, green polish, koyu yeşil oje, dark green polish

yeşil oje, green polish, koyu yeşil oje, dark green polishMatlaştırıcı sürünce çok güzel oldu bence bu renk.

I think this polish looks amazing matte!

yeşil oje, green polish, koyu yeşil oje, dark green polish, Golden Rose Matte Top Coat

yeşil oje, green polish, koyu yeşil oje, dark green polish, Golden Rose Matte Top CoatSon koyu yeşil ojem Models Own Absinthe. Şeffaf turkuvaz baz rengi olan ve içinde farklı boyutlarda yeşil, mavi simler barındıran bir oje. Mat bir bitişi var. OPI Here Today…Aragon Tomorrow’un üzerine bir kat uyguladım. İlk iki fotoğrafta top coat yok, üçüncüsünde Golden Rose Matte Top Coat var.

My last green dark polish is Models Own Absinthe. It’s a glitter polish with sheer teal base and green and blue glitters of different sizes. It has a matte finish. I applied one coat over OPI Here Today…Aragon Tomorrow. There is no top coat in the first two photos and there is Golden Rose Matte Top Coat in the third. 

yeşil oje, green polish, simli koyu yeşil oje, dark green glitter polish

yeşil oje, green polish, simli koyu yeşil oje, dark green glitter polish

yeşil oje, green polish, simli koyu yeşil oje, dark green glitter polish, Golden Rose Matte Top Coat

yeşil oje, green polish, simli koyu yeşil oje, dark green glitter polishSağ elimde de yüzük tırnağıma uyguladım sadece, bir kat. Models Own Absinth’in koyu bir baz rengi olduğu için herhangi koyu renk bir ojenin üzerine uygulandığında aşağı yukarı aynı etkiyi yaratacaktır. Kendi başına iki-üç kat olarak da kullanılabilir belki ama bence bu şekilde daha güzel gözüküyor.

I applied one coat on my right hand’s ring finger nail (accent). Because Models Own Absinthe has already a dark base colour, I think it would look more or less the same over any dark polish. You can apply two-three coats on its own but it looks better layered over another colour, in my opinion. 

yeşil oje, green polish, simli koyu yeşil oje, dark green glitter polish

yeşil oje, green polish, simli koyu yeşil oje, dark green glitter polish

yeşil oje, green polish, simli koyu yeşil oje, dark green glitter polishVe son olarak sırada çılgın tasarımım var. Aslında kafamda tamamen farklı birşey vardı, çok da net bir şey yoktu aslında… Ama sonunda elde ettiğim görüntü kafamda yapmayı düşündüğüm şeye pek benzemedi, bu yüzden ilk yaptığımda hiç sevmedim bu manikürü ama baktıkça ısındım ve çok sevdim. Siz ne düşünüyorsunuz? (Beğenmezseniz biraz daha bakın 😛 )

And last but not least, my crazy nail art! I had an entirely different design in my head, not a very clear one…but the look I got at the end was completely different from what I had imagined. That’s why I didn’t like it at first, but then it grew on me as I looked it more and more. What do you think? (Look longer if you don’t like it 😛 )

Golden Rose Rich Color 20, Essence Nail Art Decoration, desenli oje, gümüş rengi oje, tırnak süsleri, metal tırnak süsü, striping tape mani, nail art studs, essence studsBu tasarım benim için oldukça farklı oldu. Tabi bir çok ‘AyDi’ elementi var ama uzun zamandır ilk defa her şeyi bant kullanarak yaptım. Çizgiler, karolar… Hepsini ince nail art bandı kullanarak yaptım. Baz renklerini dün sürdüğüm için kurumasını bekleme derdim yoktu. O yüzden cesaret edebildim bant kullanmaya ve ilk defa hiç bir çizgi bozulmadı ve her şey çok düzgün çıktı. Sadece yüzük parmağımdaki şekli (ruffian) ince uzun uçlu nail art fırçası kullanarak yaptım.

This design is very different for me. Surely there are lots of ‘AyDi’ elements in there, but for the first time in a very looong time, I used tapes to do everything. The stripes and diamond shapes…. I did them all using striping tape. I didn’t have to worry about drying time because I painted my nails the day before, so I decided to go for tape. And for the first time ever all the stripes came out perfect and nothing smudged or smeared! I did the ruffian mani on my ring finger nail using a thin nail art brush. 

Golden Rose Rich Color 20, Essence Nail Art Decoration, desenli oje, gümüş rengi oje, tırnak süsleri, metal tırnak süsü, striping tape mani, nail art studs, essence studsTırnak süslerinin hepsi Essence marka. Gratis’lerde bulabilirsiniz. Yıldız ve kare şekilleri ve büyük yuvarlak altın rengi süsler Essence You Rock Nail Art Stickers, küçük yuvarlark altın rengi süs de Essence Nail Art Decoration Kit’ten. Gümüş rengi oje Golden Rose Rich Color 20.

All the studs are from Essence. Square, star and big round stud is from their You Rock Nail Art Stickers and the small round stud is from Nail Art Decoration Kit. The silver polish is Golden Rose Rich Color 20

Golden Rose Rich Color 20, Essence Nail Art Decoration, desenli oje, gümüş rengi oje, tırnak süsleri, metal tırnak süsü, striping tape mani, nail art studs, essence studs

Golden Rose Rich Color 20, Essence Nail Art Decoration, desenli oje, gümüş rengi oje, tırnak süsleri, metal tırnak süsü, striping tape mani, nail art studs, essence studs

Golden Rose Rich Color 20, Essence Nail Art Decoration, desenli oje, gümüş rengi oje, tırnak süsleri, metal tırnak süsü, striping tape mani, nail art studs, essence studsBaş parmağımı yine çok sevdim. 🙂

I really loved my thumb again. 🙂

Golden Rose Rich Color 20, Essence Nail Art Decoration, desenli oje, gümüş rengi oje, tırnak süsleri, metal tırnak süsü, striping tape mani, nail art studs, essence studsEvet, bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek dileğiyle…

So, that’s it for today. Hope to see you at my next post…

8 replies

  1. Ben de bayıldım valla… hele 2. yeşil şu aralar favori rengim…Tasarımlar da çılgın sahidende, çok canlı kıpır kıpır…aklına ,eline sağlık güzel kız…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s