Yeni Başlayan Nail Art Severlere Tavsiyeler // Advices for Beginner Nail Art Lovers

Herkese merhabalar! / Hello everybody!

Dün yaptığım hayvancıklı tasarımımın nail art yapmaya ilk başladığımda yaptığım bir tasarıma çok benzediğini fark ettim. O tasarımı buldum ve fırsattan istifade bir önce-sonra karşılaştırması yapıp, kendimi nasıl geliştirdiğimi anlatmak istedim.

After yesterday’s animal design I realised that I’ve done a very similar mani when I first started blogging. I found that design and took this opportunity to make a before-after comparison and tell you how I improved myself. 

2012 vs. 2014

Oje Sürme & Tırnak Bakımı / Nail Polish Application & Nail Care

Biraz uzun olacak ama benim zamanla öğrendiğim bir çok önemli detayı paylaşacağım sizlerle. / This won’t be short, but I wanted to share important details I’ve learned over the years. 

 • Her şeyden önce renkli bir oje sürmeden MUTLAKA koruyucu şeffaf bir oje sürün. Sürmemek bir opsiyon bile değil. Eğer ojelerin etiketlerini okursanız, üretici firmaların da bunu önerdiğini görürsünüz. Eğer sorunlu tırnaklarınız varsa bir çok markanın farklı tırnak sorunlarına yönelik bakım ürünleri var. Öneri isterseniz yorum bırakabilirsiniz.
 • First of all, you MUST apply a base coat before painting your nails any colour. The opposite is not even an option. If you read the labels on your polish bottles you’ll see that they say the same thing as well. If you have problematic nails, lots of brands offer a variety of nail care products for different nail problems. Please feel free leave a comment if you need any advice. 
 • Blog yazmaya 2012’de başlamışım. Şu ana kadar 210 (bununla beraber 211) blog yazısı yazmışım. Yazılarımın çoğunda birden fazla (ortalama 2-4 diyebiliriz sanırım) tasarım paylaşıyorum. Yani diyebiliriz ki, 2 senede yaklaşık 500 (yuvarlak hesap) tasarım yapmışım. Bunların dışında, iki senedir çok sıkı bir şekilde sosyal medyada yüzlerce nail art hesabı takip ediyorum. Kısaca demek istediğim şudur ki; bu işe ne kadar vakit ve emek harcarsanız kendinizi o kadar çok geliştirebilirsiniz. Sabırlı ve hevesli olmak gerekiyor.
 • I’ve started bloggin in 2012. I’ve written 210 (211 including this one) blog posts. I usually share 2-4 designs in each post. So, we can say that I’ve done around 500 (give or take) designs in two years. Beside all that, I’ve been following hundreds of nail art accounts via social media. In short, what I want to say is, you need put your time and effort into this. You need to be patient and motivated. 
 • Oje sürerken (nail art’tan bahsetmiyorum) etlerinize oje bulaştırmamaya ama aynı zamanda da etle arasında çok fazla boşluk bırakmamaya dikkat edin. Bunu yapabilmek için dikkatli ve yavaş bir biçimde sürmeniz gerekir ojeyi. Eğer etinize oje bulaşırsa bunları asetona batırılmış makyaj temizleme çubuğuyla temizleyebilirsiniz.
 • When you apply nail polish you need to be careful not to get it on your cuticles and also not to leave too much space between the cuticle and polish. To be able to to do that, you need to apply the polish slowly and carefully. If you get polish on your cuticles you can remove it by using a q-tip dipped in acetone. 
 • Ojelerin yapıları ve renkleri farklı olduklarından her oje aynı kat sayısında kapatıcılığa ulaşmaz. Bu yüzden ojeyi sürmeden önce bir karton veya kağıda sürerek tek katta ulaştığı kapatıcılığı görmenizi tavsiye ederim. Çok saydam olan ojeler genelde 3 veya 4 katta opak olduğundan bunları sürerken fırçanın ucunda çok fazla oje birikMEmiş olmasına özen gösterin.
 • Because the formulas and the colours of all the polishes are different, polishes get opaque in different numbers of coats (duh). My suggestion is before you apply the polish on your nail, try it on a coarboard or a piece of paper to see how opaque it gets in one coat. Because most sheer polishes usually get opaque in 3-4 coats you should make sure that there isn’t too much polish on the tip of the brush when you apply those. 
 • Kullandığınız malzemeler de tabi ki çok önemli. Tırnak süsleme malzemelerini sipariş verebileceğiniz bir çok internet sitesi var. Maalesef mağazalarda çok fazla bulunmuyor. Son zamanlarda Gratis’te Essence nail art malzemeleri satılıyor ama sadece çok temel şeyler. Herhangi bir malzemeyi nereden aldığımı genelde yazılarımda belirtiriyorum ama merak ettiğiniz özel bir şey varsa yorum bırakabilirsiniz.
 • Of course the tools and products you use are very important. Nail art products can usually be ordered online. There aren’t too many stores that sell specific nail art products. You can ask me anything about a nail art tool/product in the comments. 
 • Daha detaylı tasarımlar yapmak için çok ince uçlu bir fırça alıp (bildiğimiz resim fırçası) bunun kıllarını bir manikür makasıyla kesip inceltebilirsiniz. Ben öyle yaptım. Nail art fırça setleri online satılıyor ama detay fırçalarını kırtasiyecilerden de bulabilirsiniz.
 • To do detailed designs you can get a regular painting brush and cut the hair of the brush, using cuticle scissors, to make it thinner. That’s what I did. You can buy nail art brush sets online but you can also find buy regular brushes in arts & craft stores too. 
 • Ve tabi ki tırnak bakımından bahsetmeden geçemeyeceğim. Ama pek bir şey yazmayacağım çünkü daha önce hazırladığım çok ayrıntılı dört farklı yazı var (burada). Tırnaklarınızdaki tasarım ne kadar güzel olursa olsun her biri farklı uzunlukta ve şekilde, şeytan tırnakları uzamış, etleri kupkuru olmuş tırnaklar asla çekici olamaz.
 • And of course I can’t NOT talk about nail care. However, I won’t be saying much because I’ve already written four very detailed posts about it (here) before. No matter how great your nail art is, uneven nails with dry, out-of-control cuticles will never look pretty. 

Bence iyi nail art ayrıntılı nail art demek değildir. Bir kaç oje ve süs kullanarak da çok güzel şeyler yaratabilirsiniz ki ben, şahsen, bu tip tasarımları çok seviyorum çünkü hem yapması kolay oluyor hem de sonuç çok güzel oluyor. 🙂

I don’t think good nail art is equal to perfect detailed work. You can create gorgeous designs with only few polishes and some decorations. I, personally, love those type of manis because they are easy to do and look great at the same time. 🙂

Fotoğraflama / Photography

 • Eskiden Blackberry telefonumun kamerasını kullanırdım. Bu işe iyice sardıktan sonra iyi bir fotoğraf makinesine ihtiyacım olduğunu fark ettim ve yeni bir kamera almaya karar verdim. Sonunda TeknoSA’dan Nikon Cool Pix S3300 aldım. Çok profesyonel bir kamera değil. Normalde çok iyi fotoğraf çektiğini bile söyleyemem ama yakın çekimleri (makro) gayet iyi. Benim de en çok (tek) ihtiyacım olan şey buydu zaten. Sanırım bir çok akıllı telefonun kameraları da oldukça iyi fotoğraf çekiyor. (Bende yok, bilmiyorum. Tarih öncesi bir Nokia kullanıyorum şu anda.)
 • I used to take photos of my nails using the camera of my Blackberry. After I’ve got deep into nail art and blogging I realised that I needed a better camera and decided to buy a decent one. Then I got Nikon Cool Pix S3300. It’s not a professional camera. It doesn’t even take very good ‘normal’ photos but its macro shots are good enough and that’s what I really (read: only) needed anyway. I guess most smart phones can take great photos too. (I wouldn’t know, I’m using a pre-historic Nokia right now.)
 • Fotoğrafın iyi çıkması için iyi bir kamera yeterli değil maalesef. Işığınızın da iyi olması gerekiyor. Ben genelde güneş ışığını tercih ediyorum ama kışın çok fazla güneş olmadığı için doğal ışık veren bir ampül aldım ve hava kapalı olduğu zamanlarda veya geceleri bu lambayı kullanıyorum.
 • Unfortunately a good camera is not all you need to take great photos. You need good lighting too. I prefer direct sun light photos. But during most winter days or at nights, in general, I use a natural day light bulb.
 • Işığı dik bir açıyla aldığınıza dikkat etmeniz gerek ki gölgeler oluşmasın. 2012 fotoğrafına bakarsanız ışığı parmaklarıma dik bir şekilde almışım ve tırnaklarım gölgede kalmış. 2014 fotoğrafı ise çok net ve parlak. Hiç gölgelenme yok. Bunlara rağmen, iyi fotoğrafı yakalayabilmek için bir çok poz çekmeniz gerekebilir.
 • You need to make sure that the light hits directly your nails. If you check the 2012 photo, above, you’ll realise that the light hits my fingers and my nails are shadowed, whereas 2014 photo is very clear, bright and sans-shadow. However, you might need to take several shots of your nails before you get a satisfactory result. 
 • Bazı renkler gölgede daha iyi çıkıyor (örneğin neon), o yüzden renkler istediğiniz gibi çıkmadıysa farklı ışıklarda ve açılardan değişik fotoğraflar çekmenizi tavsiye ederim.
 • Some colours look better in the shade (i.e. neons), that’s why if the colours don’t look the way they’re supposed to I’d suggest you to try different lightings.
 • Arka planın düz bir renk olmasına özen gösterin. Dışarıda çekim yaparken bu zor olabilir ama içeride çekim yapıyorsanız arka plan olarak kendinize düz ve tercihen tek renk bir zemin seçmenizi öneririm. Benim lambam masaya sabitlenip 360 derece dönebiliyor. Bu yüzden farklı arka planlar kullanmam zor olmuyor. Bazen duvarı bazen de beyaz çizgisiz bir defteri arka plan olarak kullanabiliyorum.
 • Try to use a solid colour as your background. This might be hard if you shoot outside but if you shoot inside I’d recommend you to use a black or white background. My desk lamp can turn 360 degrees so it’s easy for me to create different backgrounds. I usually use the wall or a blank, white note book page as the background.
 • Fotoğrafları çektikten sonra bilgisayarıma geçiriyorum (genelde elliden az olmuyor), en beğendiğim fotoğrafları seçip bilgisayarımdaki fotoğraf programıyla (iPhoto) yeniden boyutlandırıyorum.
 • After I take the photos (usually no more than 50), I import them to my laptop, select my favourites and edit them using a program on my laptop (iPhoto).
 • Photoshop veya benzeri bir program kullanmadığım için fotoğrafları daha sonra iPad’ime yollayıp burada Curved Text uygulamasıyla aydiseker.com yazısını koyuyorum tek tek fotoğraflara. Dikkat ederseniz 2012 fotoğrafında blogumun adı yazmıyor.
 • Because I don’t use Photoshop or any other programs on my laptop I send the photos to my iPad and add the watermark aydiseker.com using the Curved Text app. There is no watermark in the 2012 photo, above. 

Evet, benden bu kadar dostlar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sorularınız varsa lütfen çekinmeyin. Güzel sorular gelirse cevaplarını daha sonra buraya eklerim büyük ihtimalle. 🙂

Gün içinde bir AyDi Pazartesi geleneği haline gelen ‘Mani Swap Monday’ yazımla karşınızda olacağım. Görüşmek üzere…

I’m done for today, folks! Hope it’s been an educational post. Please don’t hesitate to ask any questions you may have. If there are good questions related to this topic I might add the answers here later. 

I will be sharing a ‘Monday Swap Mani,’ which has become an AyDi Monday tradition, later in the day. See you then….

Advertisements

6 replies

 1. çok güzel bir post olmuş , her açıdan faydalı bigiler var , ve fotoğraflardaki gelişme de süper . İkinci dizayna da öldüm bittim ellerine sağlık aydicim : ) <33 :*

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s