Golden Rose Matte Satin 207 & Tuhaf Bir Tasarım / A Weird Design

Merhabalar ve mutlu Cumartesi’ler herkese, efendim! // Hello and happy Saturday to all! 

Bugün bir oje incelemesi ve ne yapacağıma dair hiç bir fikrim olmadan ve hiç istemeyerek yaptığım bir tasarımla karşınızdayım. Tanıtacağım oje Golden Rose Matte Satin 207. Dün paylaştığım Golden Rose Online Alışverişim‘in bir parçası. Ayrıca tasarım yaparken bu alışverişte aldığım ojelerden biri olan Golden Rose Rich Color 116’yı da kullandım. Az önce belirttiğim üzere ne yapacağımı bilmediğim ve pek modumda olmadığım için çok kolay ama farklı bir şey yapmak istedim. Ortaya çok tuhaf bir tasarım çıktı. Neyse, uzatmadan fotoğraflara geçiyorum artık.

I will be sharing a product review and a weird design I did without having no idea about what to do and no willingness to do nail art, at all. The polish I will be reviewing is Golden Rose Matte Satin 207, which I got couple of days ago in a big online haul. I also used another new polish, Golden Rose Rich Color 116, which I got at the same haul, for the nail art. I wanted to do something very easy but a little different because I really wasn’t in the mood, as I just mentioned, and ended up with something really weird looking. Anyways, let’s see the photos now. 

koyu yeşil oje, dark green polishGolden Rose Matte Satin 207 bronz alt tonlu, zeytin yeşili renginde, sedefli bir oje. Tek kat sürdüm. Kapatıcılığı ve kuruma hızı çok iyi. Yarı-mat, saten bir görünüm çıkıyor ortaya, biraz kuruduktan sonra. Bu görünümü çok beğendiğim için mat veya parlak top coat uygulamak istemedim üzerine.

Golden Rose Matte Satin 207 is an olive green shade, with bronze undertone. I applied one coat. The opacity and drying time are both great. It has a semi-matte, satin look (duh) to it when it’s dry. And because I love that look I didn’t apply any top coat. 

koyu yeşil oje, dark green polish

koyu yeşil oje, dark green polishBu rengin üzerine aşağıdaki ojeleri kullanarak ‘streç film’ yöntemiyle bir desen yaptım. Bu yöntemle ilgili bir resimli anlatım hazırlamıştım daha önce. Buradan erişebilirsiniz.

I did a design over the dark green colour using the ‘saran wrap’ method. I’ve made a pictorial for the that method before. You can see it here (the post is not translated but the pictorial, at the end of the post, is pretty self-explanatory). 

Golden Rose Rich Color 20, Golden Rose Rich Color 35, Golden Rose Rich Color 116Golden Rose Rich Color 20, 35, 116.

Parlak top coat ile tırnaklarım yosun tutmuş ya da küflenmiş gibi durdu. Mat top coat ve biraz süslemeyle kurtarmaya çalıştım sonra…

My nails look like they’re covered in sea weed or mold, with the glossy top coat. I tried to save it with matte top coat and by adding a little something, later…

Golden Rose Matte Satin 207

Golden rose rich color 20, golden rose rich color 35, golden rose rich color 116Az önce bahsettiğim “biraz süsleme” neon pembe oje ile tırnaklarımı konturlamak oldu. Biraz parlak renkler bu manikürü kurtarır ve farklı bir görünüm olur diye düşündüm. Aslında puantiyeler yapmak istiyordum ama son zamanlarda o kadar fazla puantiyeli manikür yaptım ki biraz bunlara ara vermek istedim. Onun yerine 4. en fazla yaptığım tasarım olan ‘çerçeve manikürü’nü yaptım. Bu arada, 2.si ruffian, 3. chevron. Böyle bir listem varsa ne olmuş? 😛 Neyse, sonuçta istediğim şeylerden birini elde edebildim: gerçekten farklı görünümü olan bir manikür oldu.

The “little something” I mentioned above ended up being an outline mani using a neon pink polish. I thought a little brightness would have saved the mani and looked different. I actually wanted to do polka dots but I’ve done too many dotticures lately, I wanted to give it a break. Instead, I did my 4th most-overly-done mani: Outline. For the record; 2nd is ruffian, 3rd is chevron and, yes, I have a list! On its defence, it does look different. So, at least, I achieved something I was aiming for. 😛 

saran wrap mani, outlined mani, Golden rose rich color 20, golden rose rich color 35, golden rose rich color 116

saran wrap mani, outlined mani, Golden rose rich color 20, golden rose rich color 35, golden rose rich color 116

saran wrap mani, outlined mani, Golden rose rich color 20, golden rose rich color 35, golden rose rich color 116Baş parmak tırnağıma değişiklik olsun diye bir kat Golden Rose Rich Color 116 sürüp siyah oje ile kontur çizdim ve Golden Rose Matte Top Coat sürdüm.

I applied one coat of Golden Rose Rich Color 116 on my thumb nail, for a change, then outlined it using black polish and applied Golden Rose Matte Top Coat over it. 

saran wrap mani, outlined mani, Golden rose rich color 20, golden rose rich color 35, golden rose rich color 116

saran wrap mani, outlined mani, Golden rose rich color 20, golden rose rich color 35, golden rose rich color 116Evet bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere… O zamana kadar kendinize iyi bakın…

Yeap…That’s it for today. I’ll see you at my next post… Take care ’till then…

Advertisements

4 replies

    • Nail art ojeleri ile (ince fırçalı ojeler) dikkatli ve yavaş bir biçimde çekiyorum çizgileri. Tırnağımın tepe noktasından başlayıp önce sağ sonra sol aşağıya doğru yapıyorum ve tepeden aşağı inerken fırçayı sabit tutup parmağımı hareket ettiriyorum. sanırım en önemli noktası bu. en son da tırnağımın ucuna da çizgi çekip birleştiriyorum yay şekli ile. Umarım yardımcı olmuştur. belki kısa vir video çekerim sonra. ilk soran sen olmadın =)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s