Golden Rose Galaxy 04 & 06

Merhabalar ve mutlu Pazarlar herkese! / Hello and happy Sunday to all! 

Bugün iki oje incelemesi (Golden Rose Galaxy 04 ve Golden Rose Galaxy 06) ve iki sevimli tasarım paylaşacağım. Bunlardan bir tanesi Instagram’dan tanıştığım Jamy Lyn’in (Instagram jamylyn_nails)  onbininci takipçisini kutlamak amacıyla Lucy (Instagram maeflowernails, Facebook Maeflower Nails) tarafından organize edilen bir kolaborasyon için yaptım. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz kuru kafalı tasarım Jamy Lyn’e ait. Orijinalini burada görebilirsiniz (benimkinden çok daha güzel). Ayrıca buradan Jamy Lyn’i Facebook aracılığıyla takip edebilirsiniz. İnanılmaz, mükemmel tasarımları var kendisinin.

I will be sharing two polish reviews (Golden Rose Galaxy 04 and Golden Rose Galaxy 06) and two cute designs, one of which  I’ve done for a collaboration, secretly organised by Lucy (Instagram maeflowernails, Facebook Maeflower Nails), in order to celebrate Jamy Lyn’s (Instagram jamylyn_nails) 10K Instagram followers. The skull accent nail design you see, in the photo below, is originally Jamy’s. You can see her version here (way better than mine). You can also follow Jamy Lyn on Facebook, here. She has incredible, perfect designs. 

skull nail art, dotticure, golden rose rich colour 46, golden rose rich colour 101, polka dots, simli oje, glitter bomb polishİlk olarak baz renklerimden başlayalım. Yüzük parmak tırnağımda iki kat Golden Rose Rich Color 46 var. Golden Rose online alışverişim sonrasında hediye gelmişti. Diğer tırnaklarımda ise ikişer kat Golden Rose Galaxy 06 var. Açık pembe-lila baz renkli, içinde farklı boylarda, rengarenk simler barındıran muhteşem bir oje. Kuruma hızı gayet iyi. Mat bir bitişi var. Bu yüzden üzerine bir kat Golden Rose Matte Top Coat sürdüm ben. Top coat sürmeyince aşırı pütürlü bir yüzeyi oluyor. Tabi isterseniz parlak top coat sürebilirsiniz.

Simli ojeleri zaten çok seviyorum ve bu Golden Rose Galaxy serisine bayılıyorum. Daha önce bu seriden 6 adet oje incelemiştim. (02, 19 ve 22 numaralı oje incelemelerimi buradan, 10, 11 ve 13 numaralı oje incelemelerimi buradan okuyabilirsiniz.)

Let’s start off by reviewing my base colours. I applied two coats of Golden Rose Rich Color 46 on my ring finger nail, and two coats of Golden Rose Galaxy 06 on my other nails. It’s a matte-finished glitter bomb with a sheer pink-lilac base colour. The drying time is really good. I applied one coat of Golden Rose Matte Top Coat over it. It feels very rough when you don’t apply top coat. Of course, you could apply glossy top coat, if you want. 

I love glitter polish in general, that’s why I’m in love with Golden Rose Galaxy collection. I’ve reviewed six polishes from this collection before. (My review for the numbers 02, 19 and 22 is here, and for 10, 11 and 13 is here.)

golden rose rich color 46, simli oje, glitter bomb polish

golden rose rich color 46, simli oje, glitter bomb polishSağ elime ise baz renkleri olarak ikişer kat Golden Rose Galaxy 04 ve Golden Rose Rich Color 101 sürdüm.

I applied two coats of Golden Rose Galaxy 04 and Golden Rose Rich Color 101, as base colours. 

Golden Rose Rich Color 101

Golden Rose Rich Color 101Sol elime yaptığım tasarım. İlk defa akrilik boya kullandım oje yerine. Herkes ayrıntılı şekiller çizerken akrilik boyanın daha kolay olduğunu söyleyip duruyor ama ben hiç beğenmedim ve bir daha kullanacağımı zannetmiyorum. Belki alışık olmadığım için ben beceremedim…

The design I did on my left hand. I used acrylic paint for the first time ever. Everybody told me acrylic paint makes it easier to do detailed nail art but I didn’t like it. It wasn’t easier. It was messier. Maybe I wasn’t able to do it because it was my first time. I don’t know… I just don’t like the way it looks….

golden rose rich color 46, simli oje, glitter bomb polish, skull nail art

golden rose rich color 46, simli oje, glitter bomb polish, skull nail art

golden rose rich color 46, simli oje, glitter bomb polish, skull nail art

golden rose rich color 46, simli oje, glitter bomb polish, skull nail art

golden rose rich color 46, simli oje, glitter bomb polish, skull nail artSağ elimin yüzük parmak tırnağına Golden Rose Galaxy 04’ün içindeki simlerin renginde puantiyeler yaptım.

I did polka dots with the same colours as the glitters in Golden Rose Galaxy 03, on my right hand ring finger nail. 

Golden Rose Rich Color 101, dotticure, polka dots, puantiyeli oje deseni

Golden Rose Rich Color 101, dotticure, polka dots, puantiyeli oje deseni

Golden Rose Rich Color 101, dotticure, polka dots, puantiyeli oje deseni

Golden Rose Rich Color 101, dotticure, polka dots, puantiyeli oje deseni

Golden Rose Rich Color 101, dotticure, polka dots, puantiyeli oje deseniBugünlük bu kadar. Kısa ama rengarenk bir yazı oldu. Umarım beğenmişsinizdir. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere. Yarın, yine bir Mani Swap Monday yazısı ile karşınızda olacağım. Kendinize iyi bakın.

That’s it for today. It’s been a short but colourful post. I hope you enjoyed it. I’ll see you at my next post. I will share a Mani Swap Monday post again, tomorrow. Take care…

Advertisements

2 replies

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s