Vintage Floral & Freehand Lace Design Inspired by OOTD

Merhabalar herkese! // Hello everybody!

Bugün bir kombinimden esinlenerek yaptığım tasarımı paylaşacağım sizlerle. Aslında kombinim çok ‘casual’ ama desenler çok şık, bence. Tasarımı da oldukça beğendim. Umarım siz de beğenirsiniz. Tüm desenleri sadece oje kullanarak ‘freehand’ yaptım.

Today’s design was inspired by one of my outfits. It’s actually a very casual outfit but I love the prints, I think they’re really elegant. And I love my design as well, so I hope you do, too. I did everything freehand, using only nail polish.   

20140318-000017.jpg

20140318-000022.jpg

20140318-000028.jpg

20140318-000043.jpgYüzük tırnağımdaki deseni çok beğendim.

I really loved the accent nail design. 

20140318-000049.jpgBu tasarımı matlaştırmasam olmazdı. Gerçekten çok iyi oldubu sefer, bence.

I couldn’t NOT mattify this mani. I really think it looks super cool this time! 

20140318-012041.jpg

20140318-012049.jpg

20140318-012058.jpg

Bu da kıyafetim. ‘Casual’ bir şey olduğunu söylemiştim… Bluz Victoria’s Secret (Akasya AVM), tayt Calzedonia (Buyaka AVM). Bu taytı aldığım gün üstümde bu bluz vardı. Eve gelince taytı denemek istedim ve bu bluzun altına giyince kafamda direkt bir nail art tasarımı canlandı. Sonuç tam da kafamda canlandırdığımla aynı olmasa da çok memnun kaldım. Özellikle dantel desenini yapabileceğimden şüpheliydim ama tahmin ettiğimden çok daha iyi oldu.

And the inspiring outfit… I told you it was casual. Blouse is from Victoria’s Secret and the tights from Calzedonia. I was wearing this blouse when I bought the tights. When I got home and tried them with this shirt, a nail art design suddenly popped in my head. The original design I imagined was a bit different than what I ended up with, but I still like it a lot. And I doubted that I could pull off the lace design freehanded but it turned out better than I hoped for! 

victoria's secret, calzedoniaFotoğrafı çektiğim yer oje ve kıyafet odam, bu arada. Arkada süper dağınık çalışma masamı ve takılarımı görebilirsiniz. Ayrıca tatlı kızlarım Arya ve Kapsül de her zaman olduğu gibi burada da bana eşlik ediyorlar. 🙂

This room is my nail polish and dressing room, by the way. You can see my super messy table and some of my accessories in the background. Also, my sweet daughters Arya and Kapsül accompany me here, as they always do. 🙂 

Manikür için kullandığım baz renkleri Sally Hansen Green Tea ve Orly Walk Down The Aisle. Desenler için çok fazla oje kullandım. O yüzden hepsini tek tek yazmak istemiyorum.

The base colours I used for this mani are Sally Hansen Green Tea and Orly Walk Down The Aisle. I used so many different polishes to do the design. That’s why I don’t wanna list them one by one. 

Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın!

Well, that’s it for today. Hope to see you at my next post. Take care! 

Advertisements

5 replies

  1. Englış home efendime söyliyim bir İkea aklıma geldi tasarımları görünce süperler ne diyim bilemedim gene 😀
    Mucukkk

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s