Orly Green With Envy & a Spring Mani

Merhabalar! / Hello! 

Bugün harika bir yeşil tonu olan Orly Green With Envy adlı ojeyi inceleyeceğim, ayrıca daha önce hiç denemediğim bir tekniği kullanarak yaptığım kolay bir bahar manikürü paylaşacağım. Hemen fotoğraflara geçiyorum.

Today, I will review Orly Green With Envy, which is an amazing shade of green (my favourite colour!). I also will share an easy spring mani that I did using a technique I’ve never tried before. Let’s see the photos, right away. 

20140507-213044.jpgİki elimin de tüm tırnaklarına bu ojeden sürdüm. İki kalın kat uyguladım. Jelly bir yapıya sahip. İki kat tam opak olmasına yetmedi ama ben bu görünümünü çok beğendiğim için üçüncü bir kat uygulama gereği duymadım. Sürmesi oldukça rahat. Kuruma hızı iyi. Sağ elimi bitirdiğimde sol elimdekiler kurumuşlardı. Daha parlak ve dayanıklı olması için üzerlerine bir kat Golden Rose Quick Dry Top Coat uyguladım.

I applied two coats of this polish on all my nails. Because it’s a jelly two coats weren’t enough to get an opaque finish. But I liked the way it looked after two thick coats, so I didn’t feel the need to apply another one. The application was smooth. The drying time was fast. My left hand nails were dry after I finished my right. I applied Golden Rose Quick Dry Top Coat for a shinier and long-lasting finish.

20140507-213050.jpg

20140507-213102.jpgOrly Green Apple ve “kuru fırça” (dry brush) tekniğini kullanarak tırnaklarıma fotoğraflarda gördüğünüz efekti verdim. Bu teknik çok kolay ve zevkli. Yapmanız gereken tek şey ojenin fırçasını üzerinde neredeyse hiç oje kalmayana kadar şişenin kenarına sıyırmak (biraz sıyırdıktan sonra bir kağıda da sürebilirsiniz fazlalıkları) ve tırnaklarınıza sürmek. Bu arada, ilk katın kurumuş olduğundan emin olun. Doğru renk kombinasyonlarıyla ortaya çıkan görüntü çok güzel olabiliyor. İkiden fazla renk de kullanabilirsiniz. Ben kendi yaptığım komboyu oldukça beğendim. Çime benzer bir görünüm elde etmek istiyordum, üzerilerine yapmayı planladığım mor çiçekler için. Bence gayet başarılı oldu. Siz ne dersiniz?

I achieved the look you see, in the photos, by applying Orly Green Apple with dry brush technique, which is super easy and fun. All you need to do is to swipe off the excess polish on the brush until there’s almost no paint left on it, then apply it on your base colour (make sure that it’s dry). With the right colour combinations, the outcome can be pretty amazing. You can use more than two colours, too. I really like my combo, here. I wanted it to look like grass for the purple flowers I planned to add on. I think it turned out pretty good. What do you think? 

20140507-213121.jpg

20140507-213129.jpg

20140507-213137.jpg

20140507-213143.jpg

20140507-213148.jpgÇiçekleri aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz ojelerle yaptım. Sol elimdeki çiçekleri yapmak için ince bir resim fırçası, sağ elimdekiler içinse bir dotting tool kullandım. Sağ elimin yüzük parmağında ufak bir bozukluk olduğu için bu elimi sadece garip bir açıdan görmenize izin veriyorum. 😛

I did the flowers with the polishes you can see in the photos, below. I used a regular, small painting brush to do the flowers on my left hand, and a dotting tool to do the ones on my right. There’s been a small dripping accident while doing my right ring finger nail, thus I only let you see my right hand from a weird angle. 😛 

20140507-213154.jpg

  • Color Club Disco Dress
  • Ricki’s Grape Soda

20140507-213202.jpg

  • Rimmel London 280 Sunshine
  • Claire’s 14

Yazı beklerken, baharı mumla arar olduğumuz şu günlerde fazla depresif olabiliyorum. O yüzden bu manikürü kendimi mutlu etmek için yaptım. En sevdiğim renk olan yeşilin iki muhteşem Orly tonunu kullanmak ayrıca mutlu etti beni. Ümraniye Buyaka eczanesinde Orly ojeler yarı fiyatına satılıyor. Artık Türkiye’ye gelemeyecekmiş, elden çıkarmaya çalışıyorlar. İkişer-üçer almaya başladım. Tanıyorlar artık beni doğal olarak. 😀 Neyse, umarım siz de beğenmişsinizdir bu kolay ve sevimli bahar manikürünü.

Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere!

The weather has been really awful, not spring-like at all, always dark and cold, for the past two weeks. It was way hotter last year this time around. So I was a little depressed and I did this mani to cheer myself up. Two gorgeous Orly shades of my favourite colour made me a little extra happy. Anyways… Hope you liked my cute and easy spring mani.

That’s it for today. I’ll see you at my next post! 

 

Advertisements

2 replies

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s