Golden Rose 3D Fanstastic Lash Mascara, Vision Lipstick 103

Merhabalar! / Hello!

Farklı bir yazı ile karşınızdayım bugün. Başlıktan da anlamış olabileceğiniz gibi iki adet makyaj ürünü tanıtacağım. Ama bu işten pek anlamam. Anlıyormuş gibi de yapmayacağım o yüzden. Sadece kendi çapımda görüşlerimi paylaşmak istedim.

I will be sharing a different kind of product review than my usual ones, today. As you might have already got it from the title, I will review two make up products. Frankly, I don’t know a whole lot about make up so I won’t pretend I do. These are simply my humble opinions about these products. 

Golden Rose 3D Fantastic Lash Mascara’yı Aralık ayında Golden Rose online mağazasından dipliner ile set halinde almıştım. Vision Lipstick’i ise Golden Rose incelemem için göndermişti bir kaç hafta önce. Kısmet bugüneymiş… 😛

I bought the Golden Rose 3D Fantastic Lash Mascara in December from Golden Rose online store in a set with a dip liner. And Golden Rose sent the Vision Lipstick for me to review, a couple of weeks back. Today is, obviously, the day I will do so….

Öncelikle makyaj yapmayı, özellikle de suratıma pudra, fondöten, kapatıcı vs sürmeyi hiç mi hiç sevmediğimi, her zaman doğallıktan yana olduğumu belirtmeliyim. O yüzden genelde rimel, eye liner (düzgün sürebileceğimi düşündüğüm günlerde), ruj ve allıkla sınırlı kalıyor makyajlarım. Bazen daha ciddi ve olgun görünmem gerektiğinde hafif kapatıcı etkili Garnier BB Cream ve bir concealer da kullanabiliyorum.

First of all, I need to point out that I don’t like putting heavy make up stuff on my face such as powder, foundation and what not… That’s why I usually only wear mascara, eye liner (in days where I feel confident that I can make straight lines), lipstick and blush. But when I need to look more mature or serious I can also use a natural looking BB Cream and a concealer.

Neyse çok uzattım. Gelelim ürünlere: Rimelin fırçası ve yapısı çok iyi. Rimel sürerken en sevmediğim şey kirpiklerimde topaklanma olmasıdır. Bu rimelde bu sorunu hiç yaşamıyorum. 5 aydır sık sık kullanıyor olmama rağmen hala kurumadı. Benim kirpiklerim oldukça uzun ama dümdüz ve çok seyrektir. Kirpik kıvırıcı (ya da adı neyse o aletin, anladınız siz) kullanmadan oldukça kıvrımlı kirpiklere sahip olmamı sağladığı için çok seviyorum bu rimeli.

Anyways… Let’s review the products, shall we? I really like the brush and the formula of the mascara, which never leaves unwanted lumps on my eyelashes. Even though I’ve been using it very often in the past five months, it hasn’t dried out yet. My lashes are long but very very straight and sparse. Even without a lash curler (or whatever that thing is called, you know what I’m talking about) I end up having curly lashes, which makes me love this mascara so much!  

20140519-213540.jpg

Rujdan bahsedecek olursak, resmi tanıtımı şu şekilde: “Golden Rose’un yeni ruj serisi Vision Lipstick, pencereli şık ambalajı ve mükemmel 25 renk alternatifi ile piyasaya sunuldu. Yumuşak, parlak ve kremsi yapısı ile kolayca sürülür, ağırlık hissi yaratmaz ve uzun süre kalıcıdır. Besleyici ve nemlendirici özellikleri olan Shea Butter, Jojoba Yağı ve Vitamin E ile zenginleştirilmiş yepyeni formülü ile dudaklarınızı besler ve kuruma yapmaz, gün boyu mükemmel dudaklara sahip olmanızı sağlar.”

Çok uzun süre kalıcı olduğunu söyleyemem (bir Matte Velvet değil sonuçta) ama kremsi yapıdaki bir ruj için de fena sayılmaz. 103 numaralı renk benim en sevdiğim ve kendime en çok yakıştırdığım ruj renklerinden olan çok doğal pembe bir tona sahip. Bahsettikleri nemlendirme etkisini ise gerçekten hissedebiliyorum.

Golden Rose Vision Lipsticks’ formulas are enriched with Shea Butter, Jojoba Oil and Vitamin E which makes the lips moisturised and soft. It’s not super long lasting but better than most of the products I used with similar cream formulas. Vision Lipstick 103 is a light pink colour which has a very natural and soft look. It’s one of my favourite lipstick colours. 

20140519-213527.jpg

Kıssadan hisse; ben bu ürünlerden oldukça memnunum. Zaten olmasam böyle bir yazı yazmaya da kalkışmazdım. Makyaj ürünleri tanıtmak hiç adetim değildir, başta da belirttiğim gibi. İleride de çok sık yapmayı düşündüğüm bir şey de değil ayrıca.

In short, I really love these products. I wouldn’t have written this unusual post if I wasn’t, anyways. As I mentioned before, reviewing make up products is really not my thing, which I don’t think I will be doing much of, in the future.

Şimdilik bu kadar. Bir dahaki nail art yazımda görüşmek üzere!

That’s it for now. I will see you at my usual next nail art post! 

Vision Lipstick: http://www.goldenrosestore.com.tr/category/185/vision-lipstick.html

3D Fantastic Lash Mascara – dipliner’ set: http://www.goldenrosestore.com.tr/product/600/g-r-3d-fantastic-lash-mascara-dipliner-set.html

– tek başına: http://www.goldenrosestore.com.tr/product/599/3d-fantastic-lash-mascara.html

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s