Orly Gogo & Essence Nail Decorations

Bir haftalık bir aradan sonra herkese merhaba!

Hello to all after a one-week break! 

Geçtiğimiz hafta boyunca sadece blogum boş kaldı, tırnaklarım değil. Bu hafta boyunca her gün yazı yayınlayacak kadar malzeme var aslında elimde. Bu aralar bir sürü yeni oje aldım (3 adet Orly – geçtiğimiz hafta iki tanesini incelemiştim ve bir sürü Golden Rose Color Expert ve Rich Color). O yüzden bu hafta boyunca oje incelemeleri ve kolay manikürlerle karşınızda olacağım.

Even though I haven’t blogged last week, my nails were not naked. I have a week of blog material that I will be publishing one by one, every day this week. I bought lots of new polishes these past weeks (3 Orly polishes, 2 of which I reviewed last week and a lot of Golden Rose Color Expert and Rich Color polishes). So, I will be sharing product reviews and easy manis, this week. 

Orly Gogo’nun incelemesiyle başlıyorum… Önce fotoğraflar…

I‘ll start off with Orly Gogo’s review… Photos, first…

20140519-193622.jpg

20140519-193628.jpgOrly Gogo, içinde az miktarda gümüş parıltılar olan, kireç renginde, jelly kıvamında bir oje. Uygulaması biraz zordu. Üç katta tam kapatıcılığa ulaştı. Üzerine bir kat Golden Rose Quick Dry Top Coat uyguladım.

Orly Gogo is a shimmery lime white, jelly based polish. The application was a little tough. I applied three coats to get full opacity. Then I applied Golden Rose Quick Dry Top Coat. 

20140519-193638.jpgKare süsler Essence Nail Art 3D Jewels Set’ten, küçük yuvarlaklar (ve yıldız şeklinde olan- aşağıdaki fotoğrafta baş parmağımda) Essence You Rock Nail Art Sticker setinden.

The square studs are from Essence Nail Art 3D Jewels Set, and the round ones (and the star shaped- on my thumb nail, in the photo below) are from Essence You Rock Nail Art Sticker set. 

20140519-193647.jpg

20140519-193708.jpg

20140519-193721.jpgSağ elime de böyle bir şekil yaptım (bknz: aşağıdaki fotoğraf). Orta parmak tırnağımın ucu bozulduğundan dolayı yıldız şeklinde süsü bunun üzerine koymaya karar verdim. Yüzük parmağıda da Essence marka havyar süslerinden uyguladım.

I did something similar on my right hand. Because the polish on my middle finger nail got a bit ruined I decided to hide it with this star shaped star. And, I applied Essence caviar beads on my ring finger nail. 

20140519-193729.jpg

20140519-193735.jpgBu manikür pek benim tarzım değil, açıkçası. Çok renksiz! Ama yine de baya beğendim ben. Uzun tırnaklarımda güzel durdu. Maalesef tırnaklarımdan biri kırıldı ve kısaltmak zorunda kaldım. Ama siz bir süre uzun haline görmeye devam edeceksiniz. =)

This mani is not very ‘me’, frankly. Too colourless! But I still like it. It looks nice on my long nails. Unfortunately, one of my nails broke and I had to shorten them. But you will see them long for a few more days. =) 

Advertisements

1 reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s