X Men Nail Art

Merhabalar ve herkese mutlu Pazarlar! / Hello and happy Sunday to all!

Cuma günü uzun zamandır heyecanla beklediğim X Men: Geçmiş Günler Gelecek adlı filme gittim ve tabiki tırnaklarıma da günün anlam ve önemine uygun bir tasarım yaptım. Tasarımı yapmaya biraz son anda karar verdiğim için daha ayrıntılı bir şey yapamadım ama bence çok güzel oldu sonuç. Flormar Passionate Dots PD06 ve Golden Rose Rich Color 20 numaralı ojeleri kullanarak yaptım bu tasarımı.

I went to see Xmen: Days of Futute Past, which I have been waiting for eagerly for a long time, on Friday, the day it hit the theatres. And of course I wanted to paint my nails accordingly. I kinda decided to do an X Men mani at the last minute so I couldn’t think of or do something more detailed. I used Flormar Passionate Dots PPD06 and Golden Rose Rich Color 20 for this mani. 

20140525-143532.jpgSiyah ojeyi iki kat, gümüşü ise bir kat uyguladım.

I applied two coats of the black polish and one of silver. 

20140525-143539.jpgVe ince nail art bandı kullanarak aşağıda gördüğünüz sonucu elde ettim. Golden Rose Rich Color inanılmaz hızlı kuruyor. Başka ojelerin, üzerine yarım saat sonra bant yapıştıracak kadar kuruduğuna güvenmezdim ama Rich Color’da hiç tereddüt etmedim. Büyük ihtimalle 10 dakika sonra yapıştırsam da olurdu ama biraz paranoyağım bu konuda.

I used striping tape to achieve the look you see in the photos below. Golden Rose Rich Color 20 dries really fast. I wouldn’t trust any other nail polish to be dry enough to put tape over in half an hour but I had complete faith in Rich Color! It was probably dry enough to put tape on it after 10 minutes but I’m a little paranoid about that!

20140525-143547.jpg

20140525-143555.jpgSağ elime de Golden Rose Rich Color 35 kullanarak yaptım X şeklini.

I used Golden Rose Rich Color 35 to do the X shape on my right hand.

20140525-143603.jpg

20140525-143608.jpgBugünlük bu kadar. Golden Rose Color Expert tanıtımlarına biraz ara vereyim dedim. Ama yarın yeni bir yazı ile karşınızda olacağız. 😀 Görüşmek üzere…

That’s it for today. I wanted to take a break from Golden Rose Color Expert reviews and designs, but we will welcome you in a new post tomorrow. 😀 See you then…

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s