Golden Rose Color Expert 52

Merhabalar! / Hello!

Golden Rose Color Expert serisinden oje tanıtımlarına devam… Bugün tanıtacağım oje (başlıkta da görmüş olduğunuz üzere) serinin 52 numaralı ojesi. Pembe/nude tonunda, hafif sedefli bir renk. Tırnaklarıma sürene kadar sedefli olduğunu anlamamıştım ama böyle olması hoşuma gitti.

I will be reviewing yet another polish from Golden Rose Color Expert collection… today’s polish is number 52 from the collection (as you saw in the title). It’s a shimmery pink/nude shade. I didn’t realise it was shimmery until I applied it on my nails but I like that it is. 

20140531-134358.jpgSağ elimdeki tırnaklara ikişer kat uyguladım ve üzerine Golden Rose Quick Dry Top Coat sürdüm (yukarıda), sol elimdeki tırnaklarıma ise birer kat uygulayıp üzerilerine Golden Rose Matte Top Coat sürdüm (aşağıda). Fotoğraflarda belli olmasa da iki kat arasında baya fark aslında. Tek kat sürünce biraz transparan kaldı ama yine de yeterli opaklığa ulaştı, kanımca.

I applied two coats on my right hand nails and topped it with Golden Rose Quick Dry Top Coat (above), and I applied one coat on my left hand nails and topped it with Golden Rose Matte Top Coat. You can’t really tell in the photos but there is an obvious difference between one and two coats in real life. It was still a little sheer in one coat but was opaque enough for me. 

20140531-134406.jpgDaha sonra Golden Rose Color Expert 10 ve Golden Rose Paris 04 ojelerini ve streç film yöntemini kullanarak aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz görüntüyü elde ettim.

 

Then, by using Golden Rose Color Expert 10, Golden Rose Paris 04 and the saran wrap technique I achieved the look you see in the photos below. 

20140531-134413.jpg

 

20140531-134418.jpg

20140531-134423.jpgSon olarak değişik bir çiçekli tasarım yapmak istedim ama hiç istediğim gibi olmadı. Bir kaç tane fotoğraf çektim yine de.. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz açıdan birazcık düzgün gözüküyor tasarım. O yüzden yine de bu fotoğrafı paylaşmak istedim.

Lastly, I added some flowers but the mani didn’t turn out the way I was expecting and I really didn’t like it at all. It still looks somewhat decent in the photo below so I wanted to share it anyways…20140531-134430.jpgBugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

That’s it for today. I’ll see you at my next post…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s