Essie Dive Bar & Pueen 46

Merhabalar herkese! Hello everybody!

Yaz alışverişi yaparken YKM’de Essie oje standı gördüm. Uzun zamandır YKM’ye uğramıyordum herhalde. Burada satıldığından hiç haberim yoktu! İndirime girmiş. Kaptım hemen bir tane. Simli petrol mavisi renginde. Uygulaması oldukça kolaydı, kuruması da hızlı. Aşağıdaki fotoğraflarda iki kat sürülmüş halini görebilirsiniz ama tek katta da – düzgün sürüldüğü takdirde, tamamen opak oluyor. İçeride ve dışarıda oldukça farklı gözüküyor renk. Ben iki halini de çok beğendim.

I’ve recently bought Essie Dive Bar. It’s a dark turquoise polish with scattered turquoise glitters. The application was very smooth and the drying time fast. You can see it applied as two coats in the photos below, but it gets completely opaque in one coat, too, if applied properly. The shade of the polish looks different indoors and outdoors. I like both. 

20140619-161127.jpg

20140619-161134.jpgAşağıdaki fotoğrafta şişenin içindeki renkleri yakından görebilirsiniz. Mor, turkuaz, petrol mavisi, lacivert tonları açıkça görülüyor. Ama tırnakta bu tonların hepsini göremedim maalesef.

You can see various shades of purple and dark blue in the photo below, the macro shot of the bottle. Unfortunately, I could only see two shades on my nails. 

20140619-161146.jpgBir sene kadar önce sipariş verdiğim ama çeşitli nedenlerden dolayı elime ancak geçen Pueen baskı setinden 46 numaralı plate ve Essence Stampy Polish 01 Stamp Me White! adlı ojeyi kullanarak aşağıda görmüş olduğunuz desenleri yaptım. Daha sonra üzerine Zoya Maisie sürdüm ve matlaştırıcı top coat sürerek manikürü bitirdim.

I’ve ordered a Pueen stamp set last year but, because of reasons, I’ve only recently got it. I used plate #46 and Essence Stampy Polish 01 Stamp Me White! for today’s design. Then I applied Zoya Maisie on top and finished it with matte top coat. 

20140619-161154.jpg

20140619-161200.jpg

20140619-161210.jpgŞimdilik bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

That’s it for today. I’ll see you at my next post…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s