Wet n Wild Saved By the Blue

Merhabalar! Hello!

Çok kısa bir ürün tanıtımı yazısı ile karşınızdayım. Wet n Wild Saved by the Blue adlı ojeyi Gratis’ten aldım. Bu ilk Wet n Wild marka ojem olduğu için ayrı bir yazı hazırlamak istedim. Ayrıca üzerine bir şey yapacak vaktim de olmadı.

I will share a swatch and a product review in this post. I recently purchased Wet n Wild Saved by the Blue from Gratis. This is my first Wet n Wild polish, thus I wanted to write a separate review post for it. Besides, I didn’t have any time to do anything on them. 

20140619-161324.jpgSürmesi çok kolay. Üzerinde de dediği gibi hızlı kuruyor ve tek katta opak oluyor. Normalde rengi birazcık daha koyu ve göz alıcı. Ben renge aşık oldum . Bu aralar bir mavi hastalığı sardı beni nedense. Son bir kaç yazıma bakarsanız anlarsınız siz de! O yüzden bu ojeyi görünce dayanamadım. Üç gün boyunca silmedim. Sadece uçları biraz açıldı. Son zamanlarda sürdüğüm ojelerden en dayanıklısı diyebilirim.

The application is very smooth. As it states on the bottle; the drying time is fast. It gets opaque in one coat. The shade is a little darker and more vibrant in real life. I really adore this colour. I’ve grown an admiration for the colour blue lately. You can see it for yourself if you check out my previous posts. So, I couldn’t resist buying this polish. I’ve worn it for three days. Only the tips wore off a little. I can easily say that it was one of the most lasting polishes I’ve used lately.

20140619-161328.jpgFırça izleri fotoğraflarda gerçekte olduğundan daha fazla çıkmış. Normal metalik renkler kadar belli etmiyor fırça izlerini.

In real life, the brush strokes aren’t as visible as they are in the photos. They’re definitely less visible than most metallic polishes.

20140619-161333.jpgOjenin fiyatı Gratis’te 8.50 TL idi. Özellikleri göz önüne alınırsa bence makul bir fiyat.

Şimdilik bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

That’s it for today. I’ll see you at my next post…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s