Eva Rose 07 & 33

Merhabalar! // Hello!

İki oje tanıtımı ve çok tatlı bir tasarımla karşınızdayım. Eva Rose marka ojelerin tanesi 1,50 TL. O yüzden çok büyük bir beklentim yoktu ama şişeleri o kadar tatlıydı ki dayanamadım, aldım. Zaten çok ucuz olduğu için de iki kere düşünmedim alsam mı almasam mı diye… Zira yapıları da o kadar kötü çıkmadı. Biraz yoğun ama düzgün sürüldüğünde tek katta kapatıcılık sağlıyor. Bitişi mat. Aşağıdaki fotoğrafta bazı tırnaklarımda bir, bazılarında iki kat var. Top coat uygulamadım.

I will review two new polishes and share a very cute design. Eva Rose polishes were so cheap (less than a dollar!) that I couldn’t resist buying them despite thinking that their formulas might be horrible. But they weren’t. Still, not the best, but they get opaque in one coat when applied properly. They were pretty thick but application wasn’t a big problem. Their finish is matte. I applied one or two coats on my nails, in the photo below, and no top coat. 

20140627-174131.jpgÜzerilerine kolay ve eğlenceli bir tasarım yapmak istedim. Tabi ki elma yapmasam olmazdı, ama her tarfını da elmalarla doldurmak istemedim. Aşağıdaki tatlı tasarım çıktı ortaya sonuçta.

I wanted to do an easy and fun design on these colours. I couldn’t resist doing an apple design but I didn’t want to have too many apples on my nails, so I ended up with the design you can see in the photo below. 

20140627-174137.jpg

20140627-174143.jpg

20140627-174148.jpg

20140627-174202.jpgSağ elime de çoğu zaman olduğu gibi kolay olsun diye sadece noktalar koydum.

As usual, I did a dotticure on my right hand nails. 

 

20140627-174210.jpgBugünlük bu kadar. Umarım beğenmişsinizdir. Çok ayrıntılı açıklamalar yapmadım ama sorunuz olursa lütfen yorum bırakmaya çekinmeyin. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

That’s it for now. Hope you like them. I didn’t write any detailed explanations but please don’t hesitate to ask any questions you may have in the comment section. See you at my next post… 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s