China Glaze City Flourish & Surprise

Merhabalar ve mutlu haftalar herkese! // Hello and happy week to all!

Bugün, geçen hafta kozmetiksite.com adresinden sipariş verdiğim China Glaze ojeleri tanıtacak ve bunlarla yaptığım tasarımları paylaşacağım.  City Flourish koleksiyonundan üç adet (In a Lily Bit, Don’t Honk Your Thorn ve Grass Is Lime Greener) ve Surprise koleksiyonundan bir adet (I’m a go Glitter) oje sipriş ettim. Ama siparişimin tamamı bu ürünlerle sınırlı kalmadı; ayrıca iki paket (içinde 6 disk, her diskte de 20 adet tırnak bulunan) plastik tırnak kartelası ısmarladım. Ojelerim elime ulaşır ulaşmaz da bu kartelada renkleri denedim, tabi ki!

Today, I will review my new China Glaze polishes and will share two different designs I did using these shades. I ordered three polishes from the City Flourish collection (In a Lily Bit, Don’t Honk Your Thorn and Grass Is Lime Greener) and one from the Surprise collection (I’m a Go Glitter), online from kozmetiksite.com .  That’s not everything I ordered though; I also got two packs of colour chart disks. Of course, I applied the polishes on them as soon as I got my hands on my order! 

20140704-180418.jpg

20140704-180425.jpgTüm ojeleri kullanarak bir kaç farklı tasarım denedim. Aslında, sadece sol el, orta parmak tırnağımdaki tasarımı iki kez değiştirdim.

In a Lily Bit, Grass is Lime Greener ve Don’t Honk Your Thorn sürüş biçiminize göre bir veya iki katta opak oluyor; ince iki kat veya yoğun bir kat şeklinde uygulayabilirsiniz. Kuruma hızları oldukça iyi.

In a Lily Bit, pembe-lila tonlarında çok tatlı bir renk. Grass is Lime Greener ise inanılmaz bir yeşil tonuna sahip, bir yeşil aşığı olarak bayıldım ben! Çok göz alıcı ve parlak bir renk, hatta neon bile diyebiliriz. Don’t Honk Your Thorn da nude-sütlü kahve tonlarında bir oje. Çok hafif ışıltıları var. Ancak yakından bakıldığında fark edilebiliyor ama çok şık bir hava katıyor bence bu parıltılar renge.

I’m a Go Glitter ise içinde farklı boyutlarda mor, mavi ve yeşil simler olan bir “glitter topper” (şeffaf bazlı simli oje). Simler fırçaya ya çok az ya da çok fazla geliyor. Uygulaması biraz sinir bozabiliyor. Aşağıdaki fotoğrafta çok fazla almışım fırçaya ve bu şekilde uyguladım. Ama yukarıdaki fotoğrafta sağ elimdeki tırnaklara fırçaya daha az alarak uyguladım ve bence bu şekilde daha hoş durdu.

I did several different designs using all the shades. Actually, I only changed the design on my left hand, middle finger nail twice. 

In a Lily Bit, Grass is Lime Greener and Don’t Honk Your Thorn get opaque in one or two coats, depending on how you apply; you can either apply two thin coats or just one thickish coat. Drying time is pretty fast. 

In a Lily Bit, is a very cute and girly pink-lilac shade. Grass is Lime Greener is an amazing shade of green, which I’ve fallen in love with as a green fanatic! It’s extremely bright and vibrant, very neon-ish. Don’t Honk Your Thorn is a nude-latte colour with a slight shimmer in it which you can only see if you look up close but I think it makes the colour look very elegant. 

I’m a Go Glitter is a glitter topper which consists purple, blue and green glitters of different sizes. The application was a little annoying. I could either pick up not enough or too much glitter with the brush. In the photo below, I applied too much glitter on my middle finger nail but in the photo above, I applied just enough amount on my right hand nails. It wasn’t very easy to adjust it. 

20140704-180504.jpgAşağıdaki fotoğraftaki tasarımda, orta parmak tırnağımdaki iki farklı rengi ojelerin kendi fırçalarını kullanarak sürdüm. Üzerine de dotting tool ile noktaları yaptım. Yüzük parmak tırnağımdaki çiçekleri yapmak içinse orta ve ince boyutlarda iki farklı resim fırçası kullandım.

In the photo below, I applied the two different shades on my middle finger nail using the nail polishes’ own brushes. I did the dots using a dotting tool. And I used two different sized brushes (middle and very thin) to do the flowers on my ring finger nail. 

20140704-180516.jpg

20140704-180545.jpgSon olarak aşağıdaki tasarımı yaptım. Önce parlak, sonra mat top coat ile denedim.

And lastly, I did the design in the photo below. I applied glossy top coat first, then matte. 

20140704-180553.jpg

20140704-180600.jpg

20140704-180624.jpgBaş parmağım…

My thumb nail…

20140704-180629.jpgSağ elimin tüm tırnaklarına Don’t Honk Your Thorn uyguladım.

I applied Don’t Honk Your Thorn on all of my right hand nails. 

20140704-180725.jpgDaha sonra “dry brush” tekniğini (şurada nasıl yapıldığını anlatmıştım) kullanarak In A Lily Bit ve Grass is Lime Greener ile hafif bir renk kattım ve üzerine I’m A Go Glitter uyguladım. Bu tasarımı da matlaştırdım.

Then I wanted to add a little colour over Don’t Honk Your Thorn by applying the dry brush technique (I’ve explained how it’s done, here) with In a Lily Bit and Grass is Lime Greener. I applied I’m a Go Glitter over it and mattified it, in the end. 

20140704-180732.jpgBaş parmağım..

My thumb nail…

20140704-180739.jpgBu ojelerden ve tasarımlardan en çok hangisini beğendiniz siz? Grass is Lime Greener benim favorime kesinlikle. Tasarım olarak da son yaptığım çiçekli, mat halini en çok beğendim sanırım. Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

Which one of these polishes and designs you liked the most? My favourite polish is Grass is Lime Greener and I think I like the design with the flowers on my middle finger nail mattified the most. That’s it for now. I’ll see you at my next post…

 

Advertisements

2 replies

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s