Simple & Easy Summer Nails with Neon Colours & Studs

Merhabalar! // Hello!

Bir önceki yazımda Born Pretty Store adlı online mağazanın tanıtmam ve görüşlerimi paylaşmam için bir kaç ürün gönderdiğinden bahsetmiştim. Bugün yine bu ürünlerden birini inceleyeceğim: renkli, yıldız ve yuvarlak şekilli stud (metal tırnak süsleri) seti. Bu setlerden ne kadar uzun zamandır istediğimi anlatamam size. Şu ana kadar “keşke renkli stud’larım olsaydı, bu maniküre çok yakışırdı” dediğim sayısız tasarım yaptım. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz kutuda toplam 300 adet süs var (2mm çapında), fiyatı da 6 dolar. Bunların dışında Born Pretty Store mağazasında yüzlerce farklı çeşit, renk, boyut ve adette stud bulabilirsiniz (a-ha burada). Üstelik ABBG10 kodunu kullanarak alışverişlerinizde %10 indirim kazanabilirsiniz. Uzattım biraz… Hemen tasarımlara geçiyorum!

In my previous post, I talked about how Born Pretty Store found out about my blog and sent me some items to review. Today, I will review a wheel of neon-colored, round and star-shaped studs that I chose. You wouldn’t believe for how long I wanted a set like this and how many times I wished I had these studs to complete a nail art design of mine. The wheel, in the photo below, contains 300 studs (2mm) and it costs $5.99 (You can get 10% off with the coupon code ABBG10). There are so many nail art decorations at Born Pretty Store, it’s definitely worth checking out! Enough text for now.. Let’s get to the photos, right away!

neonstuds2

 

Koleksiyonumda stud’larla aynı renk olan ojeleri itinayla seçtim, ilk olarak. Yukarıda gördüğünüz ojeler, soldan sağa: Nana Coco Techno Orange (beyaz üzerine iki kat), Flormar Matte M15 (beyaz üzerine iki kat), China Glaze Kiwi Cool-Ada (beyaz üzerine iki kat), Ricki’s Raspberry Sundae (beyaz üzerine bir kat). Aşağıdaki fotoğrafta elimde tuttuğum oje (baş parmak tırnağımdaki): Ricki’s Grape Soda (iki kat).

First, I picked out the nail polish colours in accordance with the studs’. I think I did a pretty good job matching the colours. 🙂 The polishes in the photo above: Nana Coco Techno Orange (two coats over white), Flormar Matte M15 (two coats over white), China Glaze Kiwi Cool-Ada (two coats over white), Ricki’s Raspberry Sundae (one coat over white). The polish I’m holding in the photo below (on my thumb nail): Ricki’s Grape Soda (two coats).

neonstudsOjeler kurduktan sonra Orly Liquid Vinyl (siyah oje) kullanarak tüm tırnaklarımın tam ortasına dikey bir çizgi çektim. Bunu yapmak için ojenin fırçası yeterli oldu. Orly’nin fırçaları oldukça ince. Sonra hemen stud’ları yerleştirmeye başladım ki siyah oje kurumadan yapışmaları kolay olsun. Son olarak da tüm stud’ları yerleştirdikten sonra bir kat top coat sürdüm.

After I let the base colours dry, I painted a vertical line right in the middle of all my nails with Orly Liquid Vinyl (black nail polish). I used the polish’s own brush to do that. Their brushes are pretty thin. Then, I started to place the studs before the black polish could dry. And lastly, I applied top coat. 

neonstuds3

neonstuds10Sağ elime de aynı renklerle farklı bir tasarım yaptım. Beyaz üzerine ‘dry brush’ tekniğini kullanarak (şu yazımda ayrıntılı açıklaması var) rengarenk, çılgın bir efekt yarattım. Bunlar kuruduktan sonra dotting tool ile siyah noktalar koydum ve stud’ları bunların üzerine yerleştirdim. Ve tabi ki top coat sürerek bitirdim bu tasarımı.

On my cinderella hand, I did a different mani using the same colours. I applied the neon colours over white polish using the dry brush technique (here is a detailed explanation), then I did the black dots using a dotting tool and black nail polish, and placed the studs in the middle of the black dots. And of course, I finished it with top coat. 

neonstuds4

neonstuds5

neonstuds6Baş parmaklarım… önce sol.

My thumb nails… Left first.

neonstuds7Sonra sağ. Bu elimde turuncu üzerine dry brush tekniğini uyguladım, beyaz değil.

Then, right. On this thumb, I applied the dry brush technique over orange nail polish. 

neonstuds8

neonstuds9

Ben bu tasarımları yaparken çok eğlendim çünkü kullandığım renkler süper, yapması çok kısa sürdü ve ortaya çok ama çok eğlenceli tasarımlar çıktı! Nail art süslerini tam da bu yüzden çok seviyorum. Zahmetsiz ve süper tasarımlar çıkıyor genelde ortaya! =) Şimdilik bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere.

These designs were so much fun to do! I loved the colours I used and the whole thing took probably like half an hour, which is pretty short for such colourful designs. This is exactly why I love nail art decorations so much; you can create great manis with little effort! =) That’s it for today. I’ll see you at my next post. 

born pretty store 10% off coupon code

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s