China Glaze Peachy Keen

Merhabalar! // Hello!!

Bayram boyunca biraz sessiz kaldım. Aslında tatile falan da gitmedim ama yine ziyaretler, gezmeler derken pek vaktim olmadı. Bir önceki manikürümü 4 gün boyunca silmedim (benim için rekor!), sonrasında da birazdan paylaşacağım kolay ve hızlı bir manikür yaptım. China Glaze Peachy Keen uzun zamandır istediğim bir ojeydi. Gratis’te satılan indirimli setlerden birinin içinde görünce hemen aldım.

I have been silent for a week but I’m back with a simple design. I didn’t really have much time to do nail art in the past week so I kept my previous mani on for four days (a record for me!) then I did an easy and fast mani which I will share in a moment. China Glaze Peachy Keen was one of my lemmings so I couldn’t resist buying it when I saw it on sale! 

peackykeen3Kapatıcılığı oldukça iyi. İki kat uyguladım (bu fotoğraflarda top coat yok). İnce katlar uygulamak lazım yoksa baloncuklanma yapabiliyor. Üç farklı ışıkta fotoğraflarını paylaşıyorum. Işığa göre tonu çok fazla değişen bir oje.

The formula was pretty opaque. I applied two coats (no top coat in swatch photos). It’s best layered as two thin coats, otherwise it can get bubbly. I’m sharing three photos. The shade of the polish may look very different in different lightings. 

peackykeen2

peackykeenÜzerine beyaz oje ile punatiyeler yapıp bir genç kız dergisinden çıkan tırnak dövmelerini yapıştırdım ve simli bir top coat uyguladım üzerine. Dondurma ve cupcake bu renkle çok güzel olur diye düşündüm ama dövmelerin transparan olabileceğini düşünememiştim, o yüzden biraz garip oldu ama ben yine de sevdim. Orta parmağım çok tatlı oldu bence =)

I did white polka dots then applied nail tattoos I got from a teen girl’s magazine and topped it with a glitter topper. I thought ice cream and cup cakes would look really cute on this colour but I didn’t know the tattoos were a bit transparent, so it looks a little weird, but I kinda like it. I think my middle finger nail looks really cute. 🙂 

peackykeen4

peackykeen5Şimdilik bu kadar. Bir daha ki yazımda görüşmek üzere…

That’s it for today. I’ll see you at my next post… 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s