NOTD Inspired by Marusha Belle

cover-o

Merhaba! // Hello!

Değişik bir giriş yaparak esinlendiğim resimle başlamak istedim yazıya. Bu resmi internette bulmuştum. Marusha Belle tarafından yapılmış güzeller güzeli bir tasarım. Bugün, bundan esinlenerek yaptığım tasarım şu ana kadar yaptığım en güzel nail art olabilir. Ben çok fazla beğendim ve bu kadar düzgün yapabildiğim için kendimle gurur duydum. Hem de her şeyi sadece oje kullanarak yaptım. Sizinle paylaşmak için çok heyecanlıyım o yüzden uzatmadan fotoğraflara geçiyorum. İlk olarak baz renklerim…

I wanted to make a different introduction today, so I shared my inspiration picture first. I found this pic on google, a beautiful design by the very talented Russian illustrator/designer, Marusha Belle. I believe the design I did today, inspired by her picture, might be the best piece of nail art I did ever. I’m very pleased with how neat and beautiful it turned out. I’m also proud that I was able to pull it off by using nail polish only! I’m very excited to share it with you guys, so let’s get to the photos right away. My base colours, first…

MBSoldan sağa / Left to right: OPI In The Cable Car-Pool Lane, Pastel Magic Sand 721, Golden Rose Color Expert 48, Orly Enchanted Forest, Golden Rose Holiday 73.

Ve tasarım…

And the design…

MB6

MB7

MB4

MB8

MB2

MB5Desenleri yapmak için kullandığım fırçaları aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz. Soldaki bir nail art fırça setinden çıkmıştı ama gördüğünüz ben baya küçülttüm detay yapabilmek için (bir tırnak eti makası ile kestim kılların yarısından çoğunu), sağdaki fırçayı da Nezih Kitabevi’nden resim bölümünden almıştım. Yani bildiğiniz resim fırçası. =) Kalın fırça ile desenlerin genel şekillerini yaptım ve ince ile de detayları (tabi ki).

The brushes I used to the patterns. The one on the left is a brush that came in a nail art brush set. As you can see I cut most of its hair (using a pair of cuticle scissors) to be able to the smallest details. And I bought the brush on the left from an arts & craft store. It’s just a good ol’ painting brush. =) I did the general shapes of the flowers and leaves using the one on the right and I added the details using the thin one (obviously).

MB3Sağ elime de aynı renkleri sürüp noktacıklar yaptım (yine!). =)

I applied the exact same base colours on my right hand nails and did polka dots (again!). =)

MB9

MB10Bugünlük bu kadar. Umarım siz de benim kadar beğenmişsinizdir. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere.

Advertisements

2 replies

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s