Rock Off Festival Nails

Merhabalar ve mutlu haftasonları herkese! / Hello and happy weekend to all! 

Bugün başlayacak olan Rock Off Festivali için yaptığım tasarımı paylaşacağım sizlerle bugün. Ağırlıklı olarak tırnak süsleri, simli oje ve tırnak dövmesi kullanarak yaptığım bu tasarım çok vaktimi almadı ama çok güzel oldu bence. Umarım siz de benim kadar beğenirsiniz.

I did my nails for the Rock Off Festival that I will be going tonight with my husband and brother in law. It’s an easy mani done mostly with nail decorations and glitter polish but I really like the results. I hope you like them as much as I do! 

rockoff9

rockoff10

rockoff

rockoff8

rockoff7

rockoff4

rockoff5

rockoff6Yüzük parmağımdaki yıldırım işaretini yapmak için aşağıdaki fotoğrafta tuttuğum Born Pretty Store 3’lü nail art fırçası setinden 1 numaralı olanı kullandım. Önce gümüş rengi ojeyi sürdüm baz olarak. Daha sonra bu fırçayı ve siyah oje kullanarak şeklin konturlarını çizdim ve şeklin etrafını doldurdum.

In order to do the lighting bolt shape on my accent nail I used the No. 1 brush from the Born Pretty Store Nail Art Brush set (seen in the photo below). First, I applied the silver polish as base then did the outlines of the bolt using the brush and lastly I filled in the rest in black. 

rockoff2Kullandığım ojeler: // The polishes that I used:

Soldan sağa // Left to right: Golden Rose Rich Color 20, Orly Liquid Vinyl, Flormar Passionate Dots PD06, Nana Coco Onyx.

rockoff3Kullandığım ürünler // The products that I used: 

Dream You adlı gençlik dergisinden çıkan Tırnak Dövmesi seti (sadece bu set için aldım dergiyi, evet!), Dotting tool (sol baş parmağımdaki noktaları ve OFF! yazısının ‘O’ harfini yapmak için kullandım), Nail Art fırçası (yıldırım işaretini ve OFF! yazısındaki diğer harfleri yapmak için kullandım) ve tabi ki Essence Effect Nails hayvar süsleri.

A nail tattoo set I got from a teen magazine named Dream You (I only bought it for this set!), dotting tool (that I used to do the dots on my left thumb nail and the letter ‘O’ in OFF), a nail art brush (that I used to do the lightning bolt and the other letters in ‘OFF!’) and of course Essence Effect Nails caviar beads. 

rockoff11Eğer olur da Born Pretty Store’dan bu fırça setini veya başka ürünler sipariş vermek isterseniz %10 indirim kazanmak için aşağıdaki resimde görünen kupon kodunu kullanabilirsiniz (ABBG10).

If you wanna order the brush set I used or any other products from Born Pretty Store, you can use my 10% off coupon code: ABBG10

born pretty store 10% off coupon codeBugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

That’s it for today. I’ll see you at my next post…

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s