Minimalistic Beach Mani

Merhabalar! / Hello!

Bundan bir önce yaptığım tasarım çok zahmetli olunca bu sefer kolay ve hızlı bir manikür yapmak istedim. Fırsattan istifade bir de yeni aldığım ve henüz kullanma şansı bulamadığım ojelerimden bir kaçını da kullanayım dedim ve ortaya minimalist, deniz temalı bir tasarım çıktı. Hemen fotoğraflara geçiyorum.

Because my previous mani was very time consuming I wanted to do a simple and fast mani for today. I also wanted to use some of my untried polishes. The result is a minimalistic sea themed mani. Let’s get to the photos right away.

beach11

beach4

beach3

beach

beach5

sally hansen white one, orly coco beach, zoya dillon, china glaze solar power

Sol elimdeki tasarımı yapmak için kullandığım ojeleri yukarıdaki fotoğrafta görebilirsiniz. Sally Hansen White On dışındaki diğer ojeler yeni. Sırasıyla: Orly Coco Beach, Zoya Dillon, China Glaze Solar Power. Zoya ojeyi Bebek sahilde (mini dondurmacının karşısındaki) bir eczanede buldum. China Glaze Solar Power ise Gratis’te aldım.

Tasarımı yapmak için önce yüzük tırnağım dışındaki diğer tırnaklarıma beyaz oje sürdüm. Kurumasını bekledikten sonra alt yarısına bant yapıştırdım ve açıkta kalan kısmı Orly Coco Beach ile boyadıktan hemen sonra bandı kaldırdım. Sonra Zoya Dillon’ın kendi fırçasını kullanarak, kahverengi ile arasında biraz boşluk bırakarak, tırnağımın ucunu boyadım ve hemen Born Pretty Store tırnak süslerin turuncu yıldız şeklinde olanı yerleştirip top coat sürdüm. Bu sırada yüzük parmak tırnağıma da iki kat Zoya Dillon sürdüm ve mavi süslerle çapa şeklini yaptım.

You can see the polishes I used to do my left hand nails in the photo above (left to right: Sally Hansen White On, Orly Coco Beach, Zoya Dillon, China Glaze Solar Power.) First, I painted all my nails (except my ring finger nail) with Sally Hansen White On. After I let it dry, I stuck a tape on the bottom half of my nail and painted the other half using Orly Coco Beach and removed the tape immediately. Then I painted the tip of my nail using Zoya Dillon (and its own brush) while leaving a little white space, and placed the Born Pretty Store orange star studs in the end. Meanwhile, I applied two coats of Zoya Dillon on my accent nail and placed the blue round studs in the shape of an anchor. 

beach8Sağ elime de yeni ojelerimden hepsini uyguladım. Zoya Dillon ve China Glaze Solar Power’ı ikişer kat, Orly Coco Beach’i ise bir kat uygulamak yetti.

I applied all of my new untried polishes on my right hand nails; two coats of Zoya Dillon and China Glaze Solar Power and one coat of Orly Coco Beach. 

beach7

zoya dillonOrly Coco Beach’in üzerine Flormar Quartz’ın holografik simli ojesini uyguladım ve renkli yıldız şeklindeki süsleri yerleştirdim.

I applied a holographic topper from Flormar Quartz. And lastly I placed the star studs on all my nails. 

beach9

beach10

beach6Bugünlük bu kadar. Umarım beğenmişsinizdir. Bir daha ki yazımda görüşmek üzere.

That’s it for today. Hope you liked it. I’ll see you at my next post.


born pretty store 10% off coupon code


 

 

 

Advertisements

2 replies

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s