China Glaze Up All Night & Bad Landing

Merhabalar! / Hello!

Yine kısa süren bir aradan sonra tekrar karşınızdayım. Geçen hafta dayanamayıp Gratis’te satılan ikili China Glaze setlerinden bir tane daha aldım. Renkler tam yaz rengi. Özellikle neon sarı olan Up All Night inanılmaz. En parlak renkli ojem olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Diğeri, Bad Landing de, klasik kırmızı ojeye alternatif olabilecek çok tatlı sedefli bir oje. İki ojenin de ayrıntılı incelemelerini ve hemen ardından tatlı bir yaz tasarımı paylaşacağım. Hemen fotoğraflara geçelim.

I’ve been MIA for a short while again. I bought another 2-for-1 China Glaze set last week, from the beauty store Gratis. I loved the summer colours. Especially the neon yellow one, Up All Night, is truly an amazing shade. I can easily say that it’s my brightest polish to date! And the other one, Bad Landing, is a cute shimmery red shade that can replace the classic red shades, for summer. I will share detailed reviews of both polish and a cute summer design, right after that. Let’s get to the photos, now. 

dondurmaYukarıdaki fotoğraf dışarıda, gölgede, aşağıdaki fotoğraf ise direkt güneş ışığında çekildi.

The photo above was taken outside, in the shade, and the one below was taken in direct sunlight. 

dondurma2Aşağıdaki iki fotoğraf ise lightbox’da çekildi. Her ışıkta inanılmaz parlak gözüküyor. Bir kat beyaz oje (Sally Hansen White On) üzerine iki kat uyguladım Up All Night’ı. Kuruma hızı oldukça iyi, uygulaması da kolaydı. Mat bir bitişe sahip. Top coat uygulamadım swacth fotoğraflarında.

And the two photos below were taken in the light box. It’s incredibly bright in any light. I applied two coats of Up All Night over one coat of white polish (Sally Hanse White On). The drying time is pretty fast and the application was smooth. It has a matte finish. I didn’t apply any top coat for the swatch photos. 

dondurma3

dondurma4

Sırada Bad Landing’in swatch’ları var. Bunu fotoğraflamak biraz daha zor oldu o yüzden sadece iki adet fotoğrafı var. Aşağıdaki fotoğraf dışarıda gölgede çekildi, bir altındaki ise light box’ta. Sürmeden önce şeffaf bir yapıya sahip olacağını düşünmüştüm ama bir katta bile oldukça opak olabilen bir ojeymiş aslında. Ben yine de iki kat uyguladım. Kuruma hızı çok iyi, uygulaması çok rahattı. Bu tonlardaki ojeler genelde fotoğraflarda çok farklı bir renkmiş gibi gözükür ama bu oje tamamen gerçekte gözüktüğü gibi çıktı. Sedefli, pembe alt tonlu kırmızı bir rengi var.

Next swatch is Bad Landing. It was a little hard to photograph so there are only two photos of this one. The photo below was taken in the shade, outside, and the one below that was taken in the light box. I thought it was gonna be sheer before I applied it but I couldn’t have been more wrong. It was almost completely opaque in one coat. I applied two coats. The drying time was fast and the application was very smooth. Generally, this kind of shades look very different in the photos, but this one looks exactly the same in the photos as in real life. It’s a shimmery red shade with pink under tone. 

dondurma5

dondurma6Ve şimdi de yaptığım tatlı tasarım…

And next is the cute design I did…

dondurma7

dondurma8Biraz boş kaldı gibi geldi o yüzden kürdanla küçük noktacıklar ekledim sonunda.

I thought it looked a little empty so I added little polka dots using a tooth pick. 

dondurma9

dondurma10

dondurma11

 

Bu aralar biraz üşengecim, ayrıca buna benzeyen tasarımların bir sürü anlatımı, videosu bulunabilir internette, o yüzden ayrıntılı bir açıklama yazmayacağım. Ama tabi ki siz yine de bir sorunuz olursa ya da “AyDi anlat n’olur, sen başka anlatıyorsun” derseniz tabi ki yardımcı olurum 😀

I’m a little lazy lately; besides you can find tons of tutorials on dripping paint/ice cream manis online, so I won’t be writing a long explanation on how to do this design. But of course I’d be more than happy to answer all your questions, including “how did you do this design?” 😀 

Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere (kim bilir ne zaman…)

That’s it for today. I’ll see you at my next post (god knows when…)

Advertisements

2 replies

  1. aydimm iştek yapcam şimdi,(: türk bayrağıyla alakalı nail art iStiyorum ya nette birtane adam gibi desen bulamadım ….

    • merhaba kokoşcum,
      ben de bi kere değişik bir şey yapayım demiştim ama hiç güzel olmamıştı. bildiğin kırmızı üstüne ay yıldız yapmaktan baska bişey gelmiyor aklıma. 30 ağustos için mi? düşüneyim biraz daha. =)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s