Pastel Nude: Naked, Grege, Bone

Merhabalar ve mutlu Pazarlar herkese! // Hello and happy Sunday to all!

İki haftalık uzun bir aradan sonra tekrar karşınızdayım! En son yaptığım manikürü tam 4 gün boyunca çıkarmadım, daha sonra tatile gittik Bozcaada’ya, geldikten sonra da pek vaktim olmadı ama sonunda bir ürün incelemesi/swatch yazısı ile geri döndüm. Bu aralar pek nail art yapasım yok, o yüzden swatch yapmaya ve uzun zaman önce aldığım (1-2 ay olmuştur herhalde) Pastel Nude serisinden üç adet ojeyi (başlıkta görmüş olduğunuz 754 Naked, 757 Grege ve 758 Bone) tanıtmaya karar verdim.

After a long two-week break, I’m back! I kept my last mani on for four days, then we went on vacation to Bozcaada (a small island in the Aegean Sea) and I didn’t have much time to paint my nails or write a blog post after that. I don’t really feel like doing nail art these days so I decided to review the three Pastel Nude polishes I bought 1 or 2 months ago. As you can see in the title, their names are 754 Naked, 757 Grege ve 758 Bone.

pastel nude

pastel nude

pastel nude754 Naked mercan, 757 Grege kahverengi, 758 Bone ise bej alt tonlu nude renkler. Hepsini ikişer kat uyguladım. Tam opaklık sağlaması için katları biraz yoğun sürdüm. Sanırım bu yüzden kuruduktan sonra biraz baloncuklanma yaptı ama top coat sürünce geçti bunlar. O yüzden ince üç kat şeklinde uygulanmasını tavsiye edebilirim. Kuruma hızları iyice. Aşağıda sırayla Naked, Grege ve Bone ojelerinin swatch’larını görebilirsiniz. Hepsinden ikişer adet fotoğraf koydum.

754 has a peach under tone, 757 brown and 758 beige. I applied two thick coats of each. They all got a little bubbly because I applied thick coats but they disappeared after I applied the top coat. So I suggest you apply three thin coats, instead. The drying time was fairly fast. You can see the swatches of Naked, Grege and Bone (in that order) below.  There are two photos of each swatch. 

pastel nude naked

pastel nude naked

pastel nude grege

pastel nude grege

pastel nude bone

pastel nude boneSağ elime de hepsini sırayla uyguladım. Baş parmak 754 Naked, işaret 757 Grege, orta 758 Bone, yüzük 754 Naked ve serçe 757 Grege.

I applied them one by one on my right hand nails. Thumb nail 754 Naked, index 757 Grege, middle 758 Bone, ring 754 Naked ve pinky 757 Grege. 

pastel nude

pastel nudeSon olarak yine yeni aldığım bir oje ile (Sephora 83 Play With Fire) noktalar yaptım. Nude ve simli turuncu güzel bir kombinasyon oluşturdu kanımca. Sol elime mat, sağ elime ise parlak top coat uyguladım.

Lastly, I did polka dots using another new polish (Sephora 83 Play With Fire) on both my hands. I think nude shades and glittery orange made a nice combination. I applied matte top coat on my left hand nails and glossy on my right. 

pastel nude bone

pastel nude bone

pastel nude boneŞimdilik bu kadar. Belki daha sonra Bozcaada tatilimle ilgili bir yazı yazabilirim. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere… =)

That’s it for now. I might write a post about my Bozcaada vacation later. I’ll see you at my next post… =)

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s