Golden Rose Holiday 83, 86, 88

Merhabalar! // Hello!

Bugün yine üç adet oje tanıtımı ve basit tasarımlarla karşınızdayım. Tanıtacağım ojeler Golden Rose’un dokulu oje serilerinden Holiday’den 83 (beyaz), 86 (gri) ve 88 (koyu mavi). Hemen fotoğraflara geçiyorum.

Today, I will review three new polishes and share easy designs. The polishes I will review are from one of Golden Rose’s textured collections Holiday, 83 (white), 86 (grey) and 88 (dark blue). Let’s get to the photos, right away.

golden rose holiday83 (beyaz) ve 86 (gri) numaralı ojeler iki katta opak oluyor, 88 ise tek katta opak olabiliyor ama ben bunu da iki kat uyguladım. Kuruma hızları çok iyi. Aşırı pütürlü bir dokuya sahip değiller. Kullandığım süsler Born Pretty Store’dan (buradan sipariş verebilir ve tüm BPS siparişlerinizde %10 indirim kazanmak için ABBG10 kupon kodunu kullanabilirsiniz.)

83 (white) and 86 (grey) get opaque in two coats, and 88 gets opaque in one but I applied it two coats as well. The drying time is very fast. The texture isn’t very rough. The coloured studs I used are from Born Pretty Store (you can order them here, and you can use the 10% off coupon code ABBG10 in all your purchases from BPS.)

golden rose holidaySol elime ilk olarak ince nail art bandı kullanarak fotoğraflarda görmüş olduğunuz tasarımı yaptım ama daha sonra bunu pek beğenmedim ve değiştirdim.

At first, I did the design you can see in the photos (above and below), on my left hand nails, using striping tape. But then I didn’t really like it and changed it. 

holiday5Aşağıdaki fotoğraflarda sonradan yaptığım tasarımı görebilirsiniz. Bu tasarım da aslında oldukça basitti. Sadece bant, şekilli kesen bir makas ve baskı seti kullanarak yaptım.

In the photos below, you can see the nautical design I did after removing the first one. It was pretty easy to do. All I needed was tape, a special pair of scissors  and stamping sets. 

nautical mani

nautical mani

stamp nail artBaskıları yapmak için kullandığım ojeler ve malzemeler:

The products I used to do the stampings:

stamping nail artSally Hansen Thinking of Blue, Sally Hansen White On, Essence baskı seti ve Pueen 36 numaralı disk.

Sally Hansen Thinking of Blue, Sally Hansen White On, Essence stamping set and Pueen disc number 36. 

Ve tabi ki şekilli kesen makas. Bu makası Nezih Kitabevi’nden almıştım uzun süre önce. Bu makaslar en iyi kağıt bantları ile (maskeleme bandı) kullanılabiliyor.

And of course the craft scissors I bought from an arts & craft store a while ago. These scissors are not very sharp so it’s best to use a masking tape in order to cut properly.

tape maniSon olarak makasla bir poz…

Lastly, using the scissors as my prop…

nautical maniBugünlük bu kadar. Umarım beğenmişsinizdir. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

That’s it for today. Hope you liked it. I’ll see you at my next post…


born pretty store 10% off coupon code

 

Advertisements

2 replies

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s