Inspired by Sakata Gintoki

Merhabalar! // Hello!

Bugün çok sevdiğim bir animenin çok sevdiğim ana karakterinden esinlenerek yaptığım bir manikürü paylaşacağım. Anime’nin adı Gintama, karakterin adı ise (başlıkta da görmüş olduğunuz) Sakata Gintoki, kısaca Gin-chan ;P Aslında bu animeyi yeni izlemeye başladım sayılır. 200 küsur bölümü var ve ben daha yirmilerdeyim. Ama Gintoki’nin kimonosunu gördüğümden beri kafamda bunu bir şekilde tırnaklarıma taşıma fikri vardı. Kısmet bugüneymiş 😛

Today, I will be sharing a mani inspired by an anime character; Sakata Gintoki from the anime named Gintama. The anime has 200+ episodes and I’m only at 20’s, so I guess you can say that I’ve just started to watching it recently but I’ve wanted to do a nail art design based on Gintoki’s kimono as soon as I’ve seen it for the first time! 

Sakata

gintama

gintama3

gintama4

gintama5

gintama6Kullandığım ojeler / The polishes I used: Beyaz (white) Sally Hansen White On, siyah (black) Orly Liquid Vinyl, mavi (blue) Ricki’s Popsickle, kırmızı (red) Golden Rose Color Expert 25.

Mavi desenleri yapmak için Nezih Kitabevi’nden aldığım ince bir fırçayı kullandım (kıllarını kesip, iyice inceltmiştim), çizgiler içinse Born Pretty Store‘dan hediye gelen üçlü fırça setinden 1 numaralı olanı kullandım (şuradan bakıp, sipariş verebilirsiniz). Born Pretty Store’dan alışveriş yaparsanız bloguma özel ABBG10 %10 indirim kupon kodunu kullanmayı unutmayın 😉

I did the blue patterns using a small painting brush which I bought from an arts & craft store. I cut most of the hair on the brush to make it even thiner. And to do the lines I used the No. 1 brush from this set that was sent to me from Born Pretty Store. You can use the 10% off coupon code ABBG10 in all your purchases from Born Pretty Store.

gintama2

Bazen aklıma bir fikir gelince yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi çizerim bunu unutmamak için. Genelde çizdiğim ile tırnaklarıma yaptıklarım farklı sonuçlanır ama bu sefer tıpkısının aynısını yaptım. =)

Sometimes I draw a sketch of the design I intend to do in order to not forget it. The design on my nails usually ends up very different than my initial sketch, but this time they’re completely the same. =)

Bugünlük bu kadar. Umarım beğendiniz. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

That’s it for today. Hope you liked it. I’ll see you at my next post…


born pretty store 10% off coupon code

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s