Sephora Faux Fur Jacket Swatch & House Stark Nail Art

1639332Merhabalar ve mutlu haftasonları! // Hello and happy weekend to all!

Bugün kısa bir oje incelemesi ve en sevdiğim dizi olan Game of Thrones’un Stark ailesinden esinlenerek yaptığım bir manikürü paylaşacağım. Uzun zamandır bir Game of Thrones tasarımı yapmak istiyordum (bir sene falan oldu sanırım) sonunda kolay bir tasarımla bu hayalimi gerçekleştirdim. Hemen fotoğraflara geçiyorum.

Today, I will share a short polish review and a design inspired by my favourite TV series Game of Thrones’ House Stark sigil. I’ve wanted to do a Game of Thrones inspired nail art for a long time (about a year) and finally I’ve realised it with a really easy design. Let’s get to the photos right away.

starkTanıtacağım oje Sephora’dan Faux Fur Jacket. Metalik boz renkli bir oje. Fotoğrafta hiç belli olmasa da içinde yeşil ve mor parıltılar var. Güneşte çektiğim fotoğraflarda bile yakalayamadım bu parıltıları o yüzden sadece bir fotoğraf paylaşıyorum. Oldukça transparan bir oje. Üç kat sürdüğümde bile tırnaklarım uzun olduğu için ışıkta/güneşte uçları biraz belli oluyordu. Üç kat sürmeme rağmen uygulaması oldukça kolaydı. Kalıcılığı da çok iyi.  Çıkarması da bir normal oje kadar kolay olmasa da simli ojeler kadar zor da değildi.

The polish I will review is Faux Fur Jacket from Sephora. It’s a metallic taupe colour . You can’t tell by the photo, but it contains green and purple shimmers. They weren’t visible in the photos even under direct sun light, thus I’m only sharing one photo of the swatch. It’s a pretty transparent polish and even after three coats the free nails were a little visible. But the application was pretty smooth even though despite having to apply three coats. It’s a pretty lasting polish. To remove it was not as easy as a normal polish but it was way easier than to remove a glitter polish. 

stark4

stark7

stark3

stark6Aşağıdaki fotoğrafta, Stark ailesinden favorim olan Arya Stark’ın Pop figürü ile poz verdim. =)

In the photo below, my prop is the Pop toy of Arya Stark – my favourite of House Stark. =) 

stark5Kurt desenini siyah akrilik boya ve Flormar Fine Detail Brush kullanarak yaptım. Serçe ve işaret parmağı tırnaklarımdaki konturları ise Flormar Nail Art NA12 ojeyi kullanarak çizdim. Aslında yapması oldukça basit oldu. Anlatacak pek bir şey o yüzden burada bitiriyorum bu yazıyı. Bir daha ki yazımda görüşmek üzere…

I did the dire wolf using black acrylic paint and Flormar Fine Detail Brush and to do the black outlines on my pinky and index finger nails I used Flormar Nail Art NA12 polish. It was a pretty easy mani to do. There is not much to tell so I’m ending this post here. I’ll see you at my next post…

 

Advertisements

1 reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s