Color Sky 5K Nails

Merhabalar herkese! // Hello to all!!

Bu pazar eşim ve iki arkadaşımız ile beraber Yenikapı Şehir Parkı’nda düzenlenen Color Sky 5K koşusuna katıldık. Parkur boyunca koşucuların üzerine renkli tozlar atıyorlar ve rengarenk görüntüler çıkıyor ortaya. Çok eğlenceli ve renk dolu bir gün oldu. Tabi ki ben de bu olaya özel olarak renkli bir manikür yaptım. Amma velakin yaptığım tasarımın son halini hiç beğenmediğim için bir kaç fotoğraf çektikten sonra çıkarttım. Koşuya da çıplak tırnaklarla gittim ama yine de rengarenk oldu tırnaklarım koşu sırasında. =)

This past Sunday, I entered the Color Sky 5K race with my husband and two friends. It’s a fun race where the runners get dumped lots and lots of coloured powder on them. The race track and all the runners were covered in many colours. It was an incredibly fun and colourful day. Of course, I had to do a mani for this occasion. But I didn’t like how my mani turned out so I removed it after taking couple of photos, and ended up entering the race with naked nails which eventually turned colourful during the race. =)

imageKoşunun adı “Color Sky” olduğu için arka plan olarak gökyüzü boyayıp üzerine sıçratma tekniği ile renkler serpiştireyim dedim. Arka plan çok güzel oldu aslında. Ama sıçratmak için seçtiğim ojelerin rengi arka planımın rengiyle pek uyuşmadı sanırım. O yüzden beğenmedim.

Because the race was named “Color Sky” I wanted to paint the sky as a background and then do some splatter over it. I actually really liked how the background turned out. But I guess the colours I picked to do the splatter didn’t really go well with the sky blue. That’s why I didn’t like the finished product. 

colorsky

colorsky2Yine de bir fotoğrafını paylaşıyorum tabi ki. =)

Of course, I still have to share at least one photo. =)

colorsky3Yukarıdaki fotoğrafta tuttuğum oje Golden Rose Color Expert 56. İki kat bu ojeyi uyguladıktan sonra Sally Hansen White On ve küçük bir fırça kullanarak bulutları yaptım. Onlar da kuruduktan sonra fırça ile sıçratma tekniğini kullanarak boya sıçramalarını yaptım. Son olarak mat top coat sürerek güzelleştirmeye çalıştım manikürümü ama o bile kurtarmadı. =(

The polish I’m holding in the photo above is Golden Rose Color Expert 56. I applied it two coats then did the clouds using Sally Hansen White On and a tiny nail art brush. And lastly, I did the splatter effect using a toothbrush. I thought maybe it would look better if I mattified it but it was a futile attempt. =(

Aşağıdaki fotoğrafta da koşu sırasındaki tırnaklarımı ve ardından da koşu sonundaki tipimi görebilirsiniz. =)

In the photo below, you can see my nails during the race and after that, my face after the end of the race. =)

10649927_859358617430959_7230568586326300850_n


10647040_858952624138225_255101223529079679_nBugünlük bu kadar. Biraz değişik bir yazı oldu. Umarım beğenmişsinizdir. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere… =)

That’s it for today. It was a little different than my usual posts. Hope you liked it. I’ll see you at my next post… =)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s