Golden Rose Color Expert 63, 64 & Holiday 65

golden rose colour expert, golden rose holiday

Soldan sağa / Left to right: Golden Rose Color Expert 63, Golden Rose Color Expert 64, Golden Rose Holiday 65, Golden Rose Carnival 07

Herkese merhabalar!! // Hello to all!

Bugün üç yeni Golden Rose oje (Color Expert’ler ve Holiday – Carnival’in daha önce bir incelemesini paylaşmıştım) incelemesi ve yapması çok kolay ama bir o kadar da eğlenceli bir manikürle (hatta iki – sağ ve sol el) karşınızdayım. Ojelerin hepsi birbirinden güzel, hepsine bayıldım. Ve tabi ki çoğu Golden Rose ojede olduğu gibi kapatıcıkları ve yapıları mükemmel.

Today, I will review three new Golden Rose polishes (Color Expert’s and Holiday – Carnival is an old one I reviewed before) and share a very easy but fun mani (two manis actually – right and left hand). All the polishes’ colours are amazing, I love love love them all so much! And of course, as expected from Golden Rose, their formulas and opacities are very good. 

greenpinkGolden Rose Holiday 65 (yukarıdaki fotoğrafta elimde tuttuğum) fuşya renginde kumlu (dokulu) bir oje. Tek katta opak oluyor ve bir dokulu oje için oldukça hızlı kuruyor. Fırçaya çok bol almadan sürmek gerekiyor. Kısaca; rengi, yapısı, sürmesi… herşeyi harika.

Golden Rose Holiday 65 (my prop in the photo above) is a textured matte polish in very bright fuchsia colour.  It gets opaque in one coat and, dries and gets its finished textured look pretty fast for a textured polish. In short; the colour, the formula, the application… everything about this polish is just awesome! 

greenpink2Yeşil oje olan Golden Rose Color Expert 63 neredeyse neon denebilecek parlaklıkta ve pastel fıstık yeşili renginde. Bir yeşil aşığı olarak ben bu renge bittim! İki katta opak oluyor, aslında düzgün sürerseniz bir katta da olabilir. Bunu da fırçaya çok almamak gerekiyor; yoğun yapısından dolayı kabarma yapabiliyor çok yoğun katlar sürerseniz. Ama buna rağmen kuruma hızı iyi.

The green one, Golden Rose Color Expert 63 has an almost-neon pastel green shade. As a green lover, I fell in love with this shade! It gets opaque in two coats – maybe one, if it’s applied properly but you wouldn’t want to apply thick coats because it gets bumpy because of the polish’s thick formula, which doesn’t really effect the drying time that was rather fast. 

greenpink3Golden Rose Color Expert 64 (aşağıda) çok tatlı bir pembe tonuna sahip. İki katta opak oldu. Golden Rose Color Expert 65 için söylediğim herşeyi bunun için de söyleyebilirim.

Golden Rose Color Expert 64 (see the photo below) has a very sweet pink shade. It gets opaque in two coats. I can say exactly the same things I said about Color Expert 65, about this one as well.

greenpink4Yıldız ve yuvarlak tırnak süsleri Born Pretty Store‘dan. Buradan sipariş verebilir ve tüm Born Pretty Store alışverişlerinizde %10 indirim kazanmak için ABBG10 kupon kodunu kullanabilirsiniz. Yüzük parmağımdaki çizgileri yapmak için ince nail art bandı kullandım. İşaret parmağımdaki simli oje ise Golden Rose Carnival 07.

The studs I used are from Born Pretty Store. You can purchase them here, and you can use the 10% off coupon code ABBG10 in all your purchases from Born Pretty Store. I did the stripes on my ring finger nail with striping tape. And the glitter topper on my index finger nail is Golden Rose Carnival 07. 

greenpink5

greenpink6Son olarak mat top coat yguladım tüm tırnaklarıma. Aşağıdaki fotoğraflarda kumlu ojenin dokusu çok az belli oluyor ama bir süre sonra top coat kuruyunca doku daha çok ortaya çıktı.

Lastly I applied matte top coat on all my nails. In the photos below the texture of the textured polish isn’t very visible but as the top coat dried the texture became more visible. 

greenpink7Sağ elime de yine tırnak süsleri, simli oje ve basit bir süsleme yaptım.

I decorated my right hand nails with studs, glitter polish and a little ruffian design and tiny  polka dots. 

greenpink8

greenpink9Bugünlük bu kadar. Bu manikürü yapması çok basitti ama ben sonuçtan çok memnun kaldım. Umarım sizler de beğenmişsinizdir. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

That’s it for today. This mani was extremely easy to do but I really loved how it turned out. Hope you liked it too. I’ll see you at my next post…


born pretty store 10% off coupon code

Advertisements

2 replies

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s