Zoya Juno & Stassi

Merhabalar ve mutlu Pazarlar herkese! // Hello and happy Sunday to all!!

İki Zoya oje incelemesi ve basit bir tasarım ile karşınızdayım bugün. Zoya ojeleri Bebek’teki Sütsever Ezcanesinden aldım. Juno metalik mor renginde. Şişede yanar-dönerli gibi gözüküyordu ama tırnaklarımda öyle durmadı. Stassi ise yeşil simil bir oje. Ben dokulu zannetmiştim ama sürdükten sonra Zoya’nın dokulu ojeleri olan Pixie Dust’lardan olmadığını fark ettim. 🙂

Today, I will share two Zoya nail polish reviews and a simple nail art design. Juno has a metallic purple shade. It looked like it was a duo chrome in the bottle but that’s not how it looked on my nails; just plain metallic purple, still gorgeous though. Stassi is a green glitter polish. When I bought it I thought it was a Pixie Dust for some reason, then realised it wasn’t so after I applied it. 🙂

zoyaYeşil-mor en sevdiğim renk kombinasyonlarından biridir. Bu iki Zoya oje de bence beraber gayet uyumlu oldular. Juno’yu iki kat uyguladım. Sulu bir yapısı var ve sürmesi çok kolay. Kuruma hızı ortalamanın üzerinde. Stassi’yi ise önce tek başına uygulayayım dedim ama baktım üç katta bile hala tam opak olmadı, ben de silip Essence Beijos de Brazil (yazının sonundaki fotoğrafta görebilirsiniz) üzerine bir kat uyguladım. Gayet de güzel oldu.

Green-purple is one my favourite colour combos and I think these two Zoya shades go very well together. I applied two coats of Juno. It has a water-y formula and is easy to apply. Drying time is above average, not super fast. As for Stassi, I starting applying it on its own without a base colour at first, but it was still transparent after three coats so, I removed it and layered it over Essence Beijos de Brazil (can be seen in the photo at the end of the post). It looked pretty good that way. 

zoya2

zoya3Stassi transparan yeşil bir baza sahip, içinde mikro simler ve renk değiştiren pullar barındırıyor. 

Stassi has a sheer green base with scattered green glitter and multi-coloured hex glitters in it.  

zoya4Süsleme olarak 26 numaralı Pueen baskı diski ve Essence Nail Art Stickers kullandım. Baskıyı altın renkli Golden Rose Color Expert 61 ile yaptım. Hepsini beraber yazının sonundaki fotoğrafta görebilirsiniz.

I used Pueen plate 26 and Golden Rose Color Expert 61 to do the stamping. The stud on my accent nail is from Essence Nail Art Stickers set. You can see them all together in the photo at the end of the post. 

zoya5

zoya6

zoya7

zoya8

zoya9

zoya10Bugünlük bu kadar. Sade ve kolay bir manikür oldu ama umarım beğenmişsinizdir. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

That’s it for today. Hope you liked it even though it was really easy and simple. I’ll see you at my next post…

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s