Gold & Black

Merhabalar! / Hello!

Bu aralar yine kolay manikürlere sardım. Çok uğraşmak istemiyorum. Blog yazasım da çok gelmiyor zaten. Bu tasarımı geçen hafta yapmıştım. Instagram hesabımda paylaşmıştım ama blog yazısını yazmak için anca motive edebildim kendimi. Çok uzun uzun da yazmayacağım zaten. Ama herhangi bir sorunuz olursa seve seve cevap veririm.

I’ve been doing easy manis lately and today’s is no different. I don’t really feel like writing either. I actually did this mani last week and shared it on my Instagram but just had the motivation to write a blog post, so this will be a short one. However, if you have any questions I’d be more than happy to answer them. 

goldblackÇok önceden aldığım ama denemeye fırsat bulamadığım ojeleri deneyip, basit tasarımlar yaparak bir taşla iki kuş vurmak hedefim bu aralar. Fotoğraflarda görünen Golden Rose Color Expert 61 de bu çok önceden aldığım ojelerden biri. Uzun zamandır istediğim bir altın rengi. İki katta opak oluyor. Kuruma hızı oldukça iyi. Sürmesi de çok rahat. Fırça izi çok belli olmuş fotoğraflarda ama gerçekte göze o kadar batmıyor. Siyah oje de her zamanki gibi Orly Liquid Vinyl.

I aim to kill two birds with one stone by using untried polishes and doing simple nail art on them in this period of lack of motivation and inspiration. The golden polish you see in the photos is Golden Rose Color Expert 61. I’ve had it for a long time but never had the chance to use it until now (read: last week). It’s a beautiful metallic gold polish that gets opaque in two coats. Its application is smooth and drying time is pretty fast. The black polish on my accent nail is the usual: Orly Liquid Vinyl. 

goldblack2

goldblack3

goldblack4

goldblack5

goldblack6

goldblack7Orta parmağımdaki desenleri yapmak için kullandığım stamping disklerini aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz. Bu Pueen baskı setini Amerika’da yaşayan bir arkadaşıma sipariş etmiştim. En sondaki fotoğrafta ise kullandığım tüm malzeme ve ojeler var.

The patterns on my middle finger nails are done using Pueen plate 49. You can see all the products I used to do this mani in the last photo. 

goldblack8

goldblack9Siyah oje sürdüğüm tırnaklarımın uçlarına bir makyaj süngeri ve Golden Rose Color Expert 61 kullanarak renk geçişi efektini yaptım ve sonra aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz Sephora Gold Fever ile simleri sürdüm. Son olarak tüm tırnaklarıma matlaştırıcı top coat uyguladım.

I did the gradient tip on my black-painted nails using a make-up sponge and Golden Rose Color Expert 61 then added the glitter, Sephora Gold Fever (can be seen in the photo below). And I applied matte top coat on all my nails. 

goldblack10Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

That’s it for today. I’ll see you at my next post…

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s