Pink Nails for Breast Cancer Awareness Month

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba! // Hello again, after a long break! 

Bu tasarımı Ekim ayı başında yapmış ve Instagram hesabımda paylaşmıştım ama blogum için yazı yazmadığımı daha bugün fark ettim. Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı kapsamında pespembe, tatlı bir tasarım yapmıştım. Baz rengim Golden Rose Matte Satin Nude 04. İki katta opak olan, yarı-mat bitişli çok tatlı bir pembe tonuna sahip ışıltılı bir oje kendisi.

I did this design at the beginning of October and shared it on my Instagram account. But I just realised that I didn’t write a blog post. I did this super pink and cute mani for the Breast Cancer Awareness Month. My base colour is Golden Rose Matte Satin Nude 04. It’s a very pretty shimmering pink shade that gets opaque in two smooth coats and has a semi-matte finish.

pink

pink2Orta parmak tırnağıma, Golden Rose Matte Satin Nude 04’ün üzerine Golden Rose Jolly Jewels 109 uyguladım bir kat ve diğer tırnaklarımı da baskı ve yapıştırmalarla süsledim.

I applied Golden Rose Jolly Jewels 109 over Golden Rose Matte Satin Nude 04 on my middle finger nail and used stickers, rhinestones and stamps to do the decorations on my other nails. 

pink3

pink4

pink5

pink6

pink7Baskıları yapmak için Pueen marka 29 ve 32 numaralı diskleri kullandım. Aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz.

I used the Pueen discs #29 and 32 to do the stamps. You can see them in the photos below. pink8

pink9Bugünlük bu kadar. Kısa bir yazı oldu. Herhangi bir sorunuz olursa lütfen sormaya çekinmeyin. Bir dahaki yazımda görüşmek dileğiyle…

That’s it for today. It was a short one. Please do not hesitate to ask any questions you may have. Hope to see you at my next post… 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s