Golden Rose Color Expert, Carnival, Rich Color & Matte Swatches

Merhabalar! // Hello!!

Bayram sırasında ve sonrasında nail art’a biraz ara vermiştim. Hem vaktim olmaması, hem isteksizlik diyebiliriz sebebine… Ama tabi ki tırnaklarımın çıplak kalması dayanabileceğim bir şey değil. O yüzden yeni aldığım ojelerimle güzel kombinasyonlar yaptım ve çok beğendiğim ojeleri de tek başına sürdüm. Bugün sizlerle bunları paylaşacağım.

I haven’t really done any nail art for the past two weeks because I didn’t have much time to do detailed stuff and I was also very unmotivated and uninspired. But of course I can’t bear seeing my nails naked. So I painted them with my new polishes. I made beautiful combinations and also applied the most beautiful one solo. I will share these swatches with you gals, today. 

grCE3İlk olarak Golden Rose Color Expert 65 (mavi) ve 70 (turuncu) ile başlıyorum. Turuncu iki katta, mavi ise tek katta opak oldu. Yapıları biraz yoğun. O yüzden ince katlar sürmeye dikkat ettim. Turuncunun rengi gerçekte somona daha yakın. Fotoğraflarda tupturuncu çıkmış, normalde biraz daha soluk bir tonu var. Kuruma hızları oldukça iyiydi.

Let’s start off with Golden Rose Color Expert 65 (blue) and 70 (orange). The orange one gets opaque in two coats and the blue in one. Their formulas are a little thick so it’s better if it’s spread out as thin coats. The orange is more of a salmon colour in real life, in comparison with the colour in the photo, which looks bright orange. Their drying time were pretty fast. 

grCE

grCE2Sol elimde, yüzük parmağımdaki mavinin üzerine Golden Rose Carnival 22 uyguladım. Bu oje anında favori simli ojem oldu. İçinde farklı boyut ve şekillerde sarı, turuncu ve beyaz pullar barındırıyor. Ayrıca çiçek şeklindeki pullardan da oldukça yoğun var ve neredeyse her seferinde fırçaya en az bir tane geliyor.

I applied Golden Rose Carnival 22 over the blue polish on my accent nail of my left hand. This polish immediately became my favourite glitter polish. It contains different sized hex glitters in orange, yellow and white as well as orange bar glitters and big flower shaped ones, which are not hard to get on the brush at all. I was very surprised to see that I could get at least one on the brush, without even trying, every time I applied it. 

grCE4Daha sonra sadece yüzük parmağımdaki mavi ojeyi daha koyu bir tonuyla değiştirdim (Golden Rose Rich Color 16) ve yine aynı simli ojeyi uyguladım üzerine. Bu haliyle daha güzel oldu bence.

Then I switched the colour on my accent nail with a darker shade of blue (Golden Rose Rich Color 16) and applied the same glitter polish over it. I liked it better this way.

grCE5Sona en güzel rengi sakladım: Golden Rose Matte 15. Ben bu ojeye BA-YIL-DIM, arkadaşlar. Turkuvaz zaten çok sevdiğim bir renktir, bu metalik, mat tonu beni benden aldı gerçekten.

I saved the best for last: Golden Rose Matte 15. I absolutely LOVE this polish so much! Turquoise is one of my favourite colours and this matte, metallic shade became an instant favourite. 

grmatte15İki kat sürünce opak oldu bu renk. Yapısı biraz sulu, o yüzden dikkatli uygulamak gerekiyor. Üzerine hiç bir top coat uygulamadım. Fotoğraflarda görünen mat bitiş ojenin kendisinin. Ayrıca çok dayanıklı bir oje, top coat sürmememe rağmen günlerce hiç çıkmadan, soyulmadan dayandı.

It gets opaque in two coats. The formula is a little water-y so you gotta apply it carefully. I didn’t apply any top coat over it; the matte finish you see in the photos below is polish’s own finish. It’s a very durable polish, too. Even without top coat there was no chipping for days. 

grmatte152

grmatte153

grmatte154Bugünlük bu kadar arkadaşlar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere. Sevgiyle kalın…

That’s it for today, folks. I’ll see you at my next post. Take care ’till then…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s