Flormar Silk Satin (SS01) Blouse

Merhabalar // Hello,

Yine uzun bir aradan sonra kısa bir oje incelemesi ve basit bir baskı manikürü ilke karşınızdayım. Aslında bu tasarımı iki hafta kadar önce yapmıştım. Hala nail art yapma isteksizliği devam ediyor. Genelde sadece düz oje sürüyorum.

Here I am, after a long break (again), with a polish review and an easy stamping mani. I actually did this mani like two weeks ago. I’m still very unmotivated to do nail art. I usually just paint my nails without any nail art.

silksatinFlormar Silk Satin SS01 Blouse açık yeşil renginde yarı mat bitişli, sedefli bir oje. İki kat uygulamak yetiyor. Kuruma hızı fena değil.

Flormar Silk Satin SS01 Blouse is a very light green shade with a matte finish. I applied two coats to get full opacity. The drying time is not very long.

silksatin2Üzerine Pueen baskı setlerinden 31 ve 33 numaralı disklerle basit süslemeler yaptım. Kullandığım tüm ürünleri en son fotoğrafta görebilirsiniz.

I decorated my nails using Pueen stamping plates 31 and 33. You can see all the products I used in the last photo of this post. 

silksatin3

silksatin4

silksatin5

silksatin6Baş parmağımdaki baz rengi Flormar Silk Satin SS03 Robe.

The base colour on my thumb nail is Flormar Silk Satin SS03 Robe.

silksatin7

Kullandığım tüm malzemeler: Pueen 31 ve 33 baskı diskleri, Essence baskı seti, Flormar Matte M11 ve Flormar Wet Look WL08.

All the products I used: Pueen stamping plates 31 and 33, Essence stamp and scraper, Flormar Matte M11 ve Flormar Wet Look WL08. 

Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

That’s it for today. I’ll see you at my next post…

Advertisements

2 replies

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s