Orly Lunar Eclipse & Nail Tattoos

Merhabalar / Hello,

Bu aralar çok fazla nail art yapmadığım için blog da yazmıyorum. Ayrıca tırnaklarımı da kestim ve hazır kesmişken de şekillerini değiştireyim dedim ve yuvarlark tırnaklı oldum. Bugün, Orly Lunar Eclipse üzerine Sephora’dan aldığım tırnak süsleri ve punatiyelerle çok basit ve sade bir manikür ile karşınızdayım. Bu tasarımı yaklaşık iki hafta önce yapmıştım. Tırnaklarımın ilk kesildiği hali, bebek tırnakları gibiler. Şu anda biraz daha uzunlar ama bir süre çok fazla uzatmak istemiyorum.

I haven’t been doing too much nail art lately, thus I don’t write blog posts either. I also cut my nails and changed their shapes into rounds while I was at it. I did a very simple mani using nail tattoos that I bought from Sephora and did some simple polka dots. I did this mani almost two weeks ago. My nails are super short, baby-nails. Now they’re a bit longer but I don’t want to grow them out too much for a while. 

lunareclipse

lunareclipse2

lunareclipse3

lunareclipse4Orly Lunar Eclipse’i üç kat uyguladım. Sulu bir yapısı var. Kuruma hızı iyi. Üç kat sürünce bile kuruması için çok beklemedim. Işığa göre mor veya mavi oluyor. Fotoğraflarda masmavi çıkmış ama son fotoğrafa dikkatli bakarsanız mor parlamaları görebilirsiniz. Normalde bazı ışıklarda mosmor gözüküyor.

I applied three coats of Orly Lunar Eclipse. It has a watery formula. But the drying time is fairly fast. Even after applying it three coats I didn’t have to wait for it to dry for too long. It’s actually a perfect duo chrome polish that shifts colour from blue to purple in different lightings but I couldn’t capture the purple in the photos. You can only see some purple shimmers in some of the photos. It actually gets very purple under some lightings. 

Süslemeleri yaptıktan sonra üzerine mat top coat uyguladım. Başta da dediğim gibi çok kolay bir manikür oldu. Zahmetsiz ve hızlı… Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere.

I finished the mani by applying matte top coat. As I stated in the beginning; it was a very easy mani. No hassle, super fast. That’s it for today. I’ll see you at my next  post…

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s