Mani Swap with Alice (Nailart in Wonderland)

Merhabalar! // Hello!!

Çok uzun bir aradan sonra yine bir ‘Mani Swap Monday’ (manikür değiş-tokuşu) ile karşınızdayım. Nail art in Wonderland blogunun sahibesi Alice sayesinde gerçekleşti bu haftanın mani swap’ı. Hemen aşağıda kolajı paylaşıyorum. Alice benim çilek reçeli tasarımımı yaptı, ben de onun rengarenk puantiyeli şeker bayramı tasarımını yaptım.

I’m back with a Mani Swap Monday after a long time. This week’s mani swap guest was Alice from Nail art in Wonderland blog. You can see the collage right below. Alice recreated my strawberry jam mani, and I recreated her colourful dotticure. 

 

yayin2İkimiz de habersiz olarak birbirimizin pozlarını taklit ederek fotoğraflar çekmişiz, o yüzden bu kolajı çok sevdim ben. =)

We both took similar photos to one another’s original pose (without knowing the other was doing it too), that’s why I love this collage so much. =) 

maniswap1

 

Alice’in orijinal tasarımındaki noktaları noktalama aleti ile yapmış fakat ben Born Pretty Store‘dan incelemem için hediye edilen yuvarlak, neon süsleri kullanmayı tercih ettim. Tırnaklarıma baz renklerini sürdükten sonra bir kürdan yardımıyla bu yuvarlak süsleri tek tek tırnaklarıma yerleştirdim ve son olarak matlaştırıcı top coat ile bitirdim manikürümü.

Alice used a dotting tool to do the polka dots on her original design. However, I used the round, neon glitters that was sent to me to review from Born Pretty Store. After I applied the base colours, I immediately started to place the glitters using a toothpick, then I finished the mani by applying matte top coat. 

maniswap2

maniswap3

Bu süsler oldukça pratik ve renkleri çok güzel. Bir çok farklı şekilde kullanılabilirler. Ben en çok baş parmağımda beyaz üzerine beğendim bu süsleri. Ama siyah üzerinde de çok güzel duracaklarını düşünüyorum. Siz en çok hangi renk üzerinde beğendiniz, ya da siz olsanız hangi rengi tercih ederdiniz?

These round glitters are very cute and easy to use and they look amazing. You can use them in many different ways. I like them the most on my thumb, over the white polish. But I think they would also look great on black polish. Which one(s) did you like the best or over which colour would you prefer to use them? 

maniswap4Aşağıda Alice’nin tasarımını tek başına görebilirsiniz. Simli ojeyle çok tatlı olmuş bence çilekler…

You can see Alice’s recreation in the photo below. I really like the strawberries done with glitter polish…

image

 

Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

That’s it for today. I’ll see you at my next post…

 

 


Born Pretty Store alışverişlerinizde kullanmak için %10 indirim kuponu: ABBG10

%10 Off coupon code to use on all your Born Pretty Store purchases: ABBG10

born pretty store 10% off coupon code

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s