Lace Pattern Stamping Manicure

Merhabalar! // Hello!

Bugün yapması çok basit ama bir o kadar da şık bir tasarım ile karşınızdayım. Pueen marka baskı disklerini kullanarak yaptım bu manikürü. En son fotoğrafta kullandığım oje ve malzemeleri görebilirsiniz.

I did a very easy-yet-elegant manicure, today, using Pueen stamping disc #27. You can see the products I used to do the stamping in the last photo. 

rosepattern

rosepattern2

rosepattern3Baskı desenlerini yapmadan önce bir kat Sally Hansen Crinolline uyguladım baz rengi olarak – şeffaf nude rengi bir oje. Baskıyı yapmak için genelde Golden Rose Rich Color ojeleri tercih ediyorum. Bu sefer de 13 numaralı ojeyi kullandım, bu seriden. Desen ve renk aslında gerçekte daha düzgün ve güzel ama fotoğrafta yakalamak biraz zor oldu.

I applied one coat of Sally Hansen Crinoline – a sheer nude shade, as a base then did the stamping using Golden Rose Rich Color 13 and a very firm stamper. Most of the Golden Rose Rich Color polishes are perfect for stamping. The design looks better in real life but it was hard to capture this pattern in that colour. 

rosepattern4Baskı desenlerini yaptıktan sonra Flormar Nail Art NA12 kullanarak tırnaklarımın etrafına kontur çizdim ve parlak top coat sürerek manikürümü tamamladım.

After I did the patterns I outlined my nails using Flormar Nail Art NA12 polish and finished the mani by applying glossy top coat.

Pueen baskı setlerini Amerika’dan bir arkadaşım yollamıştı. İnternetten sipariş de verilebiliyor.

Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere. Sevgiyle kalın…

That’s it for today. Hope to see you at my next post.. Take care till then…

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s