Easy Stamping Dotticure

Merhabalar! // Hello!

Eskiden stamping hiç yapamazdım ama son zamanlarda – elime güzel baskı setleri geçtiğinden beri, sıkça yapmaya ve çok sevmeye başladım. Güzel renk kombinasyonları ve desenlerle hızlı ve çok şık tasarımlar çıkabiliyor ortaya. Bugün yaptığım manikür de aslında oldukça basit ama bir o kadar da güzel. Hemen fotoğraflara bakalım, hangi ojeleri kullanmışım, neler yapmışım… =)

I used to suck at stamping but since I got my hands on many discs and plates, I had the chance to improve myself and now I love stamping. With the right patterns and colour choices you can create beautiful manicures in a very short time. My manicure today is one those easy-yet-chic manis. Now, let’s see which polishes I used and what design I did… =)

butterlondonBaz rengi olarak bir kat Golden Rose Color Expert 10 uyguladım. Bir katta mükemmel kapatıcılığa ulaşıyor bu oje. Kuruma hızı da oldukça iyi. Yüzük parmağıma da bir kat Butter London Lovely Jubbly sürdükten sonra tüm tırnaklarım matlaştırıcı top coat uyguladım. Bu manikürü bir gün sadece bu şekilde kullandım ve çok beğendim aslında, ama tabi ki üzerine bir şey eklemeden de duramadım sonra. =)

As a base color, I applied one coat of Golden Rose Color Expert 10. It gets perfectly opaque in one coat and dries pretty fast. I applied one coat of Butter London Lovely Jubbly on my accent nail, then added matte top coat on all my nails. I kept the mani this way for a day but then, of course, I wanted to add more stuff over it. =) 

butterlondon2Puantiye desenlerini Moyou London Pro 01 baskı disklerini kullanarak yaptım. Arkadaşım Saima hediye etmişti bana. Son olarak puantiyelerin olduğu tırnaklarıma birer taş ekledim ve matlaştırıcı top coat uygulayarak manikürümü tamamladım. =)

I did the polka dot patterns using Moyou London Pro 01 Plate that was gifted to me by my friend Saima. Lastly, I added single rhinestones on the patterns for a little more fun look and mattified the mani. =) 

dotstamp

dotstamp2

dotstamp3

dotstamp4Umarım bu basit ve eğlenceli manikürü beğenmişsinizdir. Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

Hope you like this easy and fun mani. That’s it for today. I’ll see you at my next post… 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s