Where Have I Been? // Bunca Zaman Neredeydim?

Herkese merhabalar! // Hello everybody!

Çok uzun süredir ne blog yazıyor, ne Instagram ne de Facebook hesabımda paylaşımda bulunmuyordum. Zaten ondan önce de tırnaklarımı süsleyip blog yazmaya ancak haftada bir defa zaman bulabiliyordum. Bu kadar uzun bir ara vermemin çok fazla sebebi var ama hepsini tek tek saymanın pek de lüzumu yok.

Bugün, bir buçuk ay gecikmeli de olsa yılbaşı manikürlerimi paylaşıyorum. Çok uğraşılmış tasarımlar olmasa da blogumda da paylaşmadan edemiyorum (daha önce Instagram hesabımda paylaşmıştım).

Bundan sonraki yazımda da daha güncel olan Sevgililer günü manikürümü görebilirsiniz.

I haven’t written a blog post, nor shared photos on my Instagram and Facebook accounts for a long time ( almost two monthts). And even before that I could only do my nails and write a blog post once a week. Of course there are lots of reasons why I took such a long break but I don’t feel like listing them all here. 

Today, I will share my Christmas manis, one and a half month late. Even though I didn’t really spend too much time on them, I still want them in my blog too (shared one photo of each in my Instagram account). 

You can see my recent Valentine’s Day mani in my next post. 

NEWYEAR1_2

NEWYEAR1_3

NEWYEAR1_4

NEWYEAR1_5

NEWYEAR1_6

NEWYEAR1

NEWYEAR2_2

NEWYEAR2_3

NEWYEAR2_4

NEWYEAR2_5

NEWYEAR2

Bu manikürlerde kullandığım ojelerin isimlerini öğrenmek isterseniz yorum bırakabilir veya e-mail yollayabilirsiniz.

If you wanna know the names of the polishes I used in these manis, you can leave a comment or e-mail me. 

Bunların dışında iki defa saçımı boyadım. Daha önce Manic Panic Enchanted Forest ile boyadığım saçlarımı ve boyama deneyimlerimi paylaşmıştım blogumda (burada görebilirsiniz.) İlk boyadaığımda sadece saçlarımın önlerini ve kahküllerimi boyamıştım ama o boya aktıktan sonra tamamını boyayacak cesareti buldum. Aşağıdaki ilk fotoğraftaki yeşil boya Enchanted Forest, ikinci fotoğraftaki yeşil boya ise amplified Green Envy ve mor, Purple Haze. Daha sonra boyama deneyeimlerimle ilgili ayrıntılı bir yazı paylaşmayı düşünüyorum. Takipte olun 😉

I, also dyed my hair twice in these past months. I have previously posted my experiences of dying my hair with Manic Panic Enchanted Forest, here, in my blog. I’ve only dyed my bangs at my first try. But after all that dye faded away, I had the courage to dye it all green, at last. In the first photo below, the green dye is Enchanted Forest and in the second photo, the green dye is Green Envy and the purple one is Purple Haze. I will share detailed blog posts about my experiences with Manic Panic dyes.

DSCN6954

IMG_0518

Şimdilik bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın =)

That’s it for now. I’ll see you at my next post. Take care ’till then =)

 

Advertisements

1 reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s