Simple Gradients

Merhabalar! // Hello! 

Bugün yapması çok kolay iki tane renk geçişli (gradient) tasarım ile karşınızdayım. Blog yazmadığım süre boyunca sık sık gradient tasarımlar yaptım. Bu yazıda da yokluğumda yaptığım gradient’lardan en basit olanlarını paylaşacağım. Doğru yöntemini bilince ve el alışkanlığı kazanınca yapımı çok hızlı ve kolay oluyor ve ortaya çok güzel tasarımlar çıkabiliyor.

Today, I will share two gradient designs that are super easy to do. During my time off blogging I did many gradients. I will share two easiest ones in this post. When you know the right way to do it and practice enough you can do it very quickly and easily, and the results are often very satisfying. 

İlk tasarım için baz rengi olarak Flormar 129 Purple Haute couture adlı ojeyi sürdüm. Metalik mor renginde, iki katta opak olan, biraz sulu yapılı bir oje.

I applied two coats of Flormar 129 Purple Haute-couture as a base for my first design. It is a very pretty metallic purple shade which has a water-y formula but gets fully opaque in two coats.

morgradientRenk geçisi efektini yaratmak için hafifçe ıslattığım bir makyaj süngerinin ucuna China Glaze Tempest adlı ojeyi uyguladım ve tırnaklarımın uçlarına “pıt pıt pıt” bastırdım. Bu işlemi tüm tırnaklarımda istediğim görüntüyü elde edene kadar uyguladım. Bu tasarım gerçek hayatta ÇOK DAHA güzel gözüküyordu. Sanırım metalik yapılarından ve renk tonlarından dolayı olduğu gibi fotoğraflayamadım.

To get the gradient effect, I applied China Glaze Tempest on a wet make up sponge and dabbed it on the tip of my nails. I repeated this step until I got the results I liked. This design looked SO MUCH better in real life. Because of the metallic shades (I think) it was very hard to capture the way it actually looked.  

morgradient2

morgradient3

morgradient4Aşağıdaki tasarımı yapmak için de aynı yöntemi uyguladım. Bu sefer farklı olarak üzerine puantiyeler yaptım ve matlaştırıcı top coat ile bitirdim. Bu tasarımı yaparken aslında evde değildim ve noktaları tel toka kullanarak yaptım, o yüzden çok düzgün olmadılar. Kullandığım ojeler: Essence Colour & Go Beijos de Brazil (baz rengi), Golden Rose Rich Color 111 (renk geçişi için), Golden Rose Rich Color 110 (puantiyeler).

I used the exact same method to do the design below. But this time I finished the mani with polka dots and a mattifying top coat. When I did this design I wasn’t actually at my place and I used a bobby pin to do the dots, that’s why they’re not really even. The polishes I used: Essence Colour & Go Beijos de Brazil (base colour), Golden Rose Rich Color 111 (for the tips), Golden Rose Rich Color 110 (for the dots). 

yeşilgradient

yeşilgradient2Şimdilik bu kadar. Umarım bu iki tasarımı beğenmişsinizdir. Yöntemleri kısaca anlattım ama bir sorunuz varsa lütfen sormaya çekinmeyin. Bir dahaki yazımda görüşmek dileğiyle…

That’s it for today. Hope you liked my designs. I tried to explain the how-to in a very short way, so please don’t hesitate to ask me any questions you may have. Hope to see you in my next posts….

 

 

Advertisements

2 replies

  1. Haha, ben de bazen yanimda degisik ojeler tasiyorum, olur da bos vaktim olur, canim sikilirsa surerim diye 😀 ne olacak bu halimiz 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s