Turquoise Gradient

Merhabalar! / Hello!

Bugün, son zamanlarda en beğendiğim tasarımımı paylaşacağım sizlerle. Uzun bir ara verdikten sonra tekrar blog yazmaya başladığımda sık sık gradient (renk geçişli) tasarımlar yaptığımı belirtmiştim. Bu da içlerinden en güzeli oldu bence. Ne kadar çok renk kullanılırsa gradient da bir o kadar güzel oluyor sanırım. Bu tasarım için 5 farklı oje kullandım (en son fotoğrafta görebilirsiniz).

Today, I will share my favourite nail art I have done in a while. After I came back to blogging from my long break, I mentioned that I did lots of gradients while I was gone. This one is the most beautiful one, in my opinion. I think the gradients look better and smoother when it is done using more shades. I used 5 different polishes for this look (you can see them in the last photo).

turkuvazgradientBaz rengim Inglot 696 (veya 969 – hiç bir zaman anlayamadım). Sedefli açık turkuvaz renginde harika bir oje. İki kat uyguladım. Yukarıdaki fotoğrafta top coat uygulanmamış halini görebilirsiniz.

My base colour was Inglot 696 (to 969 – can never tell lol). It’s a beautiful shimmery light turquoise shade. I applied two coats. I didn’t apply top coat and let it dry before doing the gradient. 

turkuvazgradient3

turkuvazgradient4

turkuvazgradient5Soldan sağa / Left to right: Inglot 696, Rimmel London 045 Misty Jade, Rimmel London 046 Shout Out Loud, Orly Liquid Vinyl, Zoya Maisie.

Gradient efektini yapmak için hafif ıslattığım bir makyaj süngerine (fotoğrafta gördüğünüz gibi) ojeleri açıktan koyuya sürdüm ve istediğim görüntüyü elde edene kadar tüm tırnaklarıma hafifçe bastırdım. Son olarak Zoya Maisie uyguladım ve top coat sürerek bitirdim.

In order to get the gradient look, I applied the polishes on a damp make up sponge (you can see it in the photo above), starting from the lightest shade. Then I applied it on my nails until I got the look I wanted. And lastly, I applied Zoya Maisie and glossy top coat to finish the mani. 

Kısa bir şekilde açıkladım ama herhangi bir sorunuz varsa yorum bırakabilirsiniz. =) Şimdilik bu kadar. Umarım siz de benim kadar beğenmişsinizdir bu tasarımımı. Bir daha ki yazımda görüşmek üzere….

That was a short description, so please leave a comment if you have any questions. That’s it for now. Hope you like this design as much as I have. I’ll see you at my next post…

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s