Confessions of a Nail Polish Addict (Tagged by Nail Art in Wonderland)

Tekrar merhaba! // Hello again!

Sevgili Alice (Nail Art in Wonderland blogunun sahibesi) beni blogunda yazdığı bir yazı için Instagram’da taglemişti. Bugüne sözüm vardı ona yapacağım için. Kendisine burdan hem beni tag’lediği, hem de yazıyı yazmamı hatırlattığı için tekrar teşekkür ediyor ve hemen sorulara geçiyorum.

Dear Alice (of Nail Art in Wonderland) tagged me in Instagram for a blog post she wrote. I promised her I’d do it today. I want to thank her, again for tagging me, and for reminding me to do write this post. Let’s get started. 

1) Şu an tırnaklarınızda hangi oje var? // What color are you wearing right now?

Utanarak ve üzülerek söylüyorum ki şu anda tırnaklarım çıplak! Ama en kısa zamanda geçtiğimiz gün Watsons’dan aldığım Rimmel London ve NYC marka pastel renklerle tatlı bir tasarım yapmayı planlıyorum. 🙂

I’m ashamed and saddened to admit that my nails are naked right now. But I plan on using the Rimmel London and NYC polishes that I recently bought. They’re all pastel shades and I tend to create a very cute mani with them. 🙂 

tag

2) Onsuz yapamayacağınız tırnak ürününüz hangisi? // What nail product you can’t live without? 

The Body Shop Almond Hand & Nail Butter

Sally Hansen Nail & Cuticle Oil

Sally Hansen 5-in-1 Complete Care

Cam törpü / A glass nail file

tag2

3) Favori oje markanız hangisi? // What is your favourite nail polish brand?

Golden Rose fiyat/kalite performansı bakımından en mükemmel oje markasıdır benim için.

Golden Rose has the best price/quality ratio of all of the nail polish brands. 

4) Tırnak şekliniz nedir? // What shape nail do you wear?

Son zamanlarda oval kullanıyorum ama uzun süreler küt kullanmıştım. Açıkçası oval çok daha rahat ve kırılmalara karşı daha dayanıklı. Değiştirmeyi düşünmüyorum.

I’ve been using oval nail shape lately but I have also used them square for a long time. I like the oval shape better because they don’t break as easily and are more practical to use. I don’t plan on changing them soon. 

5) Elinizin en çok gittiği kırmızı, pembe ve nude ojelerini hangisi? // What’s your go to red, pink and nude shades?

Açıkçası en az kullandığım renkler pembe ve kırmızıdır. Nude ojeyi baz rengi olarak çok sık kullanırım nail art yaparken.

Honestly, red and pink are my least go- to colours when doing nail art but I love using nude shades as a base. 

tag3

nude: Sally Hansen – Crinoline

kırmızı / red: OPI – Color So Hot It Berns

pembe / pink: Golden Rose Rich Color 46

6) Kısa tırnak mı, uzun tırnak mı? // Short or long nails?

Benim tırnaklarım çok küçük oldukları için biraz uzatmadan çocuk tırnağı gibi gözüküyorlar ama çok uzattığımda da elime hiç yakıştıramıyorum (nail art yapmak ne kadar rahat olsa da kullanım olarak da çok zorlar ayrıca) o yüzden orta uzunluk diyeceğim… Ama normal tırnak boyları uzun olan ve yakışan insanlarda kısa tırnağı tercih ediyorum.

Because my nails are extremely small, if short, they look like a kid’s nails, and if long, hey look really weird (plus, even though it is so much easier to do nail art on long nails I can’t really function with them properly), so I’m gonna go with mid-lentgh… However, I prefer short nails on people with normal sized nails. 

7) İstek listenizde olan ojeler hangileri? // Which polishes are on your wish list? 

Başta Lacquerlicious Green with Envy ve Chanel Peridot olmak üzere uzun bir listem var aslında ve bunların çoğu Indie oje markaları. Maalesef yurt dışından Türkiye’ye oje getirtmek çok sorunlu olduğu için hiç teşebbüs bile etmedim.

Lacquerlicious Green with Envy and Chanel Peridot are at the top of my long wish-list. I wish I could buy Indie brands. Getting nail polish through customs is a bit problematic in Turkey so I don’t even attempt to order them. 

8) Ojenizi ne zaman sürersiniz: sabah, öğleden sonra ya da akşam? // When do you paint your nails: morning, afternoon or evening? 

Gerçekten gününe göre değişiyor ama genelde öğlen veya akşam.

It really depends on the day. But it’s usually noon of evening. 

9) En etkili olduğunu düşündüğünüz tırnak bakım sırrınız nedir? // What’s your nail tip you swear by?

El, tırnak ve tırnak etlerini nemlendirmek. Yanımda sürekli taşıdığım Body Shop Hand & Nail Butter’ı sürekli tırnaklarıma ve tırnak etlerime uygularım. Artık o kadar alıştım ki tırnak etlerimin kuruduğunu hisseder oldum ve bu duyguyu yaşadığım an kremi sürüyorum. Sürekli nemlendirdiğim için ellerim ve tırnaklarım artık çok mutlu 😛

To regularly moisturise your hands, nails and cuticles. I always carry my Body Shop Hand & Nail Butter with me and regularly apply it. I’m so used to moisturise my hands and nails that I can actually feel them getting dry, and as soon as I feel it I apply the butter on my hands, nails and onto my cuticles. My hands and nails are so much happier now that I moisturise them regularly 😛 

10) Aldığınıza pişman olduğunuz ojeniz hangisi? // What nail polish do you regret buying?

Ara sıra aldığım pahalı ojelerin yapıları çok kötü olunca, anca 3-4 kat uyguladığımda tam kapatılıcılığa ulaşınca o ojeyi aldığıma pişman oluyorum. En son China Glaze’in böyle bir ojesini almıştım. Adı aklımda değil şu anda (evde olmadığım için bakamıyorum da) ama açık mavi bir renkti ve 4 katta zar zor kapatıcılığa ulaştı, kuruması çok uzun sürdü ve çok kat uyguladığım için baloncuklar oluştu tırnağımın yüzeyinde.

When I buy an expensive nail polish that turns out to have a horrible formula or that doesn’t get opaque even after 3-4 coats I usually regret buying that polish. The last one that disappointed me was a China Glaze (can’t remember the name of the polish, I’m not home right now, so I can’t check). It was a light blue shade that wouldn’t get opaque until I applied like 4 coats of it. And it got all bubble-y and horrible afterwards. 

11) Neon mu pastel mi? // Neon or Pastel?

PASTEL ! ❤

20140512-233632

12) Şu sıralar sürekli kullandığınız, en sevdiğiniz oje rengi hangisi? // What’s your favorite color right now that you wear all the time?

Kendimi bildim bileli favori rengim yeşil olmuştur. Oje koleksiyonumda da en fazla yeşil tonları var. Ardından da mavi. Son zamanlarda taktığım renk ise turkuvaz.

As far back as I remember green has been my favourite colour. I have more green shades than any other colours in my nail polish collection. Blue is a close second. My latest obsession is turquoise shades. 

tag4

Yeşil ojelerimin bir kısmı // Some of my green polishes

 

Benim için yazması eğlenceli bir yazı oldu. Umarım okuması da sizin için öyle olmuştur. =) Bu aralar blog dünyasından biraz uzak kaldığım için bu tag’i kim yaptı kim yapmadı hiç bir fikrim yok. O yüzden bir nail art blogunuz varsa ve siz de bu soruları cevaplamak isterseniz lütfen buyurun. =) Yapmadan önce yorum bırakıp yapacağınızı haber verir ve yazınızda benim tag’lediğimi söylerseniz sevinirim. =)

This was fun to write. I hope it was also fun to read. =) Because I have been away from the nail art blogging world for a long time I really don’t know who has and hasn’t done this already. So, if you have a nail art blog and would like to answer these questions, please do so and say that I tagged you. I’d be really happy if you to leave a comment beforehands and mention me in your post. =) 

Bugünlük bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek dileğiyle… Sevgiler…

That’s it for today. Hope to see you in my next post…

Advertisements

2 replies

  1. Çok tatlısıın, çok teşekkür ederim canım katıldığın için ^^

    Bir de almond hand and nail butter’ı çok merak ettim bak şimdi 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s