M.A.C Spoonful of Sugar

Merhabalar! // Hello!

Bugün çok şeker bir ojenin kısa bir tanıtım yazısı ile karşınızdayım. Tanıtacağım oje M.A.C Glitter serisinden Spoonful of Sugar (Kaşık dolusu şeker). Gerçekten adı gibi kendisi de çok şeker bir oje.

M.A.C bu seride neredeyse her renkte simli ojeler çıkarmış ve benim için seçmek çok zor oldu. Malum, avuç avuç alamıyoruz M.A.C ojeleri… Bütün renkler arasından pulları toz pembe rengi olanı seçtim. Farklı boyutlarda pullara sahip, sedefli mor-pembe baz rengi olan bir oje.

Today, I will share a short product review about a very cute nail polish. It’s Spoonful of Sugar from M.A.C Glitter collection. It does kind of look like sugar.

This collection has glitter toppers of almost all the colours, so it was very hard to pick one. You know… I can’t buy many M.A.C products all at once! I picked the one with light pink glitters of different sizes. The base has a pink-purple shimmer. 

macglitter2Ben bu ojeyi Golden Rose Paris 131’in üzerine uyguladım. Koyu mavinin pulların rengini ortaya çıkaracağını düşündüm. Fotoğraflar yakın çekim olduğu için açık pembe renk belli oluyor ama gerçekte, uzaktan biraz beyaz gibi duruyordu.

I applied this glitter topper on Golden Rose Paris 131, which has a navy blue shade. I thought the dark shade would make the light pink glitters pop. It is easier to tell that the glitters are actually light pink in the close-up photos than in real life where they looked white-ish. 

macglitterOjeyi uygulaması oldukça rahat oldu. Kıvamı yoğun ve yapışkanımsı olduğundan fırçaya bolca pul geliyordu. Ama bir çok simli ojede olduğu gibi çıkarması baya zorladı ve pulları tırnaklarımdan kazımak zorunda kaldım (gülü seven dikenine katlanır!)

The application was pretty smooth. The formula was thick and sticky, so it wasn’t hard to pick enough glitters up on the brush. However, as it is with most glitter polishes it was very hard to remove.

macglitter3Matlaştırıcı top coat sürünce oldukça hoş bir görünüm kazandı ve renkler (özellikle baz rengi) çok daha iyi ortaya çıktı. Simli oje + mat top coat ❤ Ben. 🙂

I wanted to try it with matte top coat, and I think it looked a lot better; the colours really popped out. I ❤ Glitter polish + matte top coat 🙂

macglitter4

 

Bugünlük benden bu kadar. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere. Sevgiler…

That’s it for today. I hope to see you in my next post. Stay colourful ’till then… 🙂 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s