Purple Gradient with White Glitter

Merhabalar! // Hello!

Yine renk geçişli (gradient) bir tasarım ile karşınızdayım, arkadaşlar. Bu sefer lila-mor tonlarında yaptığım gradient’ımı beyaz pullu ojeyle süsledim. Çok tatlı bir görüntü çıktı ortaya.

Here I am with a gradient design, again. This time I used lilac-purple shades and topped it with white glitter polish. It looks pretty sweet, in my opinion. 
lilagradient2
İlk olarak, China Glaze In a Lily Bit sürdüm iki kat ve kurumasını bekledim. Daha sonra hafif nemli bir majyak süngerine, ucundan başlayarak, OPI You’re Such A Budapest ve Flormar Matte M19 sürdüm ve tüm tırnaklarıma hafifçe bastırdım. İstediğim görüntüyü elde edene kadar bu işlemleri tekrarladım. Son olarak Golden Rose Carnival 01 ve top coat sürerek bitirdim manikürümü.

Firstly, I applied two coats of China Glaze In a Lily Bit as a base and I let it dry. Then, I applied OPI You’re Such a Budapest and Flormar Matte M19 on a damp make-up sponge, and dabbed it on my nail tips. I repeated these steps until I got the look I wanted. And Lastly, I applied Golden Rose Carnival 01 white glitter topper and finished the mani with glossy top coat. 

lilagradient

lilagradient3

Az resim ve kısa açıklamalar olan bir yazı oldu. Renk geçişi tekniği (veya herhangi başka birşey) ile ilgili sormak istediğiniz bir soru olursa lütfen yorum bırakın. En kısa zamanda cevaplamaya çalışacağım. Bugünlük bu kadar. Umarım gradient tasarımlarımdan sıkılmamışsınızdır (sırada başkaları da var daha) 🙂 Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

It’s been a short post with only couple of photos. If you have a questions about how to do the gradient (or anything else) please leave a comment. I’ll try to reply as fast as possible. That’s it for today. Hope you’re not sick of my gradients yet (there is more to come) 🙂 I’ll see you in my next post…

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s